Giant

Dla kogo open space

|
Aranżacja w stylu open space
Aranżacja w stylu open space
Open space, czyli otwarta przestrzeń, w terminologii biurowej istnieje od końca XIX wieku. Wówczas rozpoczęto organizację miejsca pracy tak, aby zespoły wykonujące podobne czynności znajdowały się w jednym dużym pomieszczeniu.

Na początku lat 90-tych, Polską zainteresowały się międzynarodowe koncerny, które sprowadziły również  modę na aranżację biur w systemie  open space. 

Open space złoty środek na zarządzanie zespołem

W ostatnich latach trwają burzliwe dyskusje dotyczące wpływu organizacji przestrzeni biurowej na środowisko pracy. Jako główne korzyści zwolennicy podają demokratyczne warunki pracy oraz sprawniejszą komunikację. Istotne są również poczucie przynależności do zespołu oraz wspólne realizowanie wyznaczonych celów. Natomiast kadra managerska może łatwiej sprawować kontrolę nad zespołem. Open space ułatwia również cyrkulacje powietrza oraz pozwala na dobre nasłonecznienie każdego z miejsc pracy w dużej otwartej przestrzeni biurowej.

Co na to pracownicy
Z badań przeprowadzonych przez Queensland University of Technology w Brisbane w Australii wynika, że 90 proc. pracowników nie jest zadowolona z rozwiązania open space. Uważają, że nie mają prywatności tylko kłopoty z poczuciem własnej tożsamości oraz brak satysfakcji z pracy. Zazwyczaj czują się osaczeni oraz nie mają możliwości kreatywnego myślenia. Kontrargumentem ułatwionej cyrkulacji powietrza są trudności związane z odpowiednią, dla każdego pracownika indywidualną temperaturą powietrza, natomiast w okresie zmożonych zachorowań w aranżacji open space ułatwione jest rozprzestrzenianie się bakterii wśród członków zespołu. 

Co wybrać
Bardzo duże znaczenie na sposób aranżacji przestrzeni biurowej ma specyfika firmy. Firma o ujednoliconej strukturze, gdzie wszyscy pracownicy realizują podobne projekty, może dobrze funkcjonować w aranżacji open space. Stworzenie pracownikom prywatnej przestrzeni poprzez boksy z wysokimi ściankami w przypadku takiej specyfiki pracy, zazwyczaj się sprawdza. Firmy, których struktura wymaga pracy w mniejszych zespołach, a ich zakres obowiązków jest różnorodny, muszą szukać rozwiązań, które zapewnią w ich odczuciu przyjaźniejsze środowisko pracy. Oczywiście duże przestrzenie można odpowiednio zaaranżować na mniejsze gabinety, co również jest praktykowane.

Nowe trendy
Do Polski wciąż napływają nowe trendy z krajów rozwiniętych. Międzynarodowe korporacje, wraz z inwestowaniem na polskim rynku, zmieniają jego standardy. Na początku lat 90-tych wprowadziły popularne wówczas na zachodzie open space, które modne są do dziś. W ostatnim roku coraz częściej słyszy się o rozwiązaniach pracy w mobilnych biurach, gdzie pracownik nie ma swojego biurka, bądź pracy poza biurem. Moda się zmienia, ludzie się zmieniają, jednak cel jest zawsze taki sam – jak największe korzyści z pracy zarówno dla pracownika jak i dla firmy.
 


4.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Thom :
"Uważają, że nie mają prywatności tylko kłopoty z poczuciem własnej tożsamości oraz brak satysfakcji z pracy." Zdecydowanie się z tym zgadzam. Miałem swego czasu "nieprzyjemność" pracowania w tym systemie i moja wydajność mocno spadła. Według mnie najlepiej pracować w zgranym zespole, w pokojach po 3/4 osoby.
13 kwietnia 2012 16:10