PGE Narodowy

Siedem red dot awards dla Polaków

|
Na zdjęciu: lada Zig-Zag
Na zdjęciu: lada Zig-Zag
Aż 7 produktów z Polski zostało nagrodzonych i uhonorowanych w najbardziej prestiżowym konkursie z dziedziny wzornictwa przemysłowego na świecie – red dot design. Szczególną uwagę e-biurowców przykuły dwa produkty, które z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie w aranżacji i wyposażeniu biura.

red dot awards 2012

Doroczne nagrody red dot awards, zwane „Oskarami w dziedzinie designu”, przyznawane są za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa od 1955 r. „Czerwone kropki” dyktują trendy projektowaniu przemysłowym i stanowią przegląd najciekawszych inicjatyw w różnych kategoriach. Nagrody i wyróżnienia, firmowane czerwoną kropką, otrzymują projekty, które odznaczają się szczególną innowacyjnością, efektywnym designem i wysoką jakością wykończenia. Siedziba organizatora ma miejsce w Singapurze, a za I miejsce przypada gratyfikacja pieniężna w wysokości 5 tys. USD.

W tym do konkursu napłynęła rekordowa liczba 4,515 zgłoszeń – o nagrodę rywalizowało 1,800 producentów z 58 krajów. Laureatami poprzednich edycji konkursu były tak uznane marki, jak Apple, BMW czy Bosch. W jury konkursu red dot design award 2012 zasiadło 30 ekspertów z różnych części świata, m.in. tak znamienite postaci, jak Hadi Teherani, Ken Okuyama, Vivian Wai-kwan Cheng, Prof. Ken Nah, Prof. Renke He, Dr. Luisa Bocchietto, Wolfgang K. Meyer-Hayoz, Manuel Alvarez Fuentes, Simon Ong, Prof. Stefan Diez, Guto Indio da Costa, Prof. Ben van Berkel, Karen Korellis Reuther, Prof. Rudolf Schricker i Steve Leung. W swojej ocenie jury wzięło pod uwagę rozmaite kryteria, a wśród nich innowacyjność, funkcjonalność, ergonomię, jakość i ekologię.

Peter Zec – inicjator nagrody i dyrektor generalny konkursu, a zarazem członek jury, tak skomentował tegoroczną edycję red dot design: Najlepsze produkty z danej kategorii spotkały się w tym roku nie tylko z silną konkurencją, ale i z krytycznym okiem jury. Eksperci niezwykle dokładnie oglądali, testowali i oceniali każdy pojedynczy projekt, kierując się przy tym najwyższymi standardami. Swoimi osiągnięciami nagrodzeni potwierdzili nie tylko wyjątkowość designu, ale również fakt, że design stał się integralną częścią innowacyjnych rozwiązań.

„Czerwone kropki” dla Polaków

Nagrodę dla najlepszego produktu, red dot: best of the best, otrzymał piekarnik do zabudowy Amica Zen, zaprojektowany przez katowickie studio Code architecture&design Sp. z o.o. Ponadto nagrody red dot zdobyły cztery inne polskie produkty: lada recepcyjna Zig-Zag (projekt: studio In Design), krzesło konferencyjne WOODI, Futura collection marki Bisk w kategorii akcesoria łazienkowe, zestawy prysznicowe i baterie (projekt: Colorofon) oraz Thin – przełącznik nożny do wyrobów medycznych. Dodatkowo dwa produkty – lampa stołowa leda (projekt: Jeremi Nagrabecki) i blow sofa (projekt: Malafor) otrzymały honorowe wyróżnienia.

Kosmiczna lada do eleganckiej recepcji

Nowatorskie projekty lad recepcyjnych cieszą się popularnością na całym świecie. Tym bardziej cieszy fakt, że Nagroda red dot product design award 2012 powędrowała do lady Zig-Zag.

Zig-Zag charakteryzuje oszczędność środków i efektywna kolorystyka. Podłużny, prostokątny mebel o kanciastych krawędziach ma prosty kształt i lekką konstrukcję. Wykonany z metalu szkielet wypełniony został szkłem. Dzięki zastosowaniu skosów i urozmaiceniu grubości przecinających ladę linii, produkt odznacza się szczególną elegancją. Połączenie szarych ostrych krawędzi z mlecznym szkłem, któremu w zależności od oświetlenia można nadawać różne barwy, nadaje ladzie szczególnie efektywny wygląd w lapidarnie urządzonych pomieszczeniach o dużej powierzchni. Lada znakomicie prezentuje się na tle połyskującej posadzki.

Ten ekskluzywny produkt stworzył i zaprojektował wybitny architekt Zbigniew Kostrzewa,  właściciel  studia In Design. Wśród klientów pracowni nie brakuje tak znanych marek, jak Canal+,  HBO czy Mc Kinsey. Ladę wyprodukowała Fabryka Mebli Biurowych MDD, lider  w produkcji lad recepcyjnych, która od lat dostarcza na rynek meble biurowe.

Tysiące firm z całego świata każdego roku pragnie zdobyć czerwoną kropkę. My otrzymaliśmy red dot-a po raz pierwszy, ale wierzę, że to dopiero początek naszej dobrej passy i nowe produkty, które wkrótce wprowadzimy na rynek osiągną szczyt naszych marzeń, którym jest wyróżnienie red dot best of the best – powiedział Jarosław Dąbrowski, Prezes MDD.

Fotel prezesa w duchu dawnych lat

Fotel Woodi  według koncepcji Anny Vonhausen, Dyrektora Kreatywnego Sitag Formy Siedzenia, zagwarantował firmie już trzecią „czerwoną kropkę”. Zaprojektowany w Polsce produkt powtórzył sukces inspirowanego warstwową budową sportowego obuwia fotela Sitagego Volkera Eysinga z 2010 r. i reagującego na ruchy osoby siedzącej krzesła Sitagwave Uli Witzig z 2009 r. Tegoroczny zwycięzca swoim designem i materiałem nawiązuje do klasyki w wydaniu Arne Jacobsena. Kanciasta bryła, zarysowana przez cienką konstrukcję ze sklejki, daje multum możliwości wykończenia i tapicerowania. Manewrując kolorystyką i wypełnieniem fotela, można przystosować mebel zarówno do biura o klasycznym wystroju, jak i do nowoczesnych pomieszczeń, pełniących rozmaite funkcje.

Muzeum red dot design w Singapurze

Prace nagradzane w konkursie red dot design można oglądać w dwóch urządzonym z rozmachem muzeach – jedno znajduje się w Singapurze, a drugie u naszych zachodnich sąsiadów. Muzeum w  Mieście Lwa posiada największą w Azji kolekcję nowoczesnego wzornictwa i przyciąga ok. 30 tys. zwiedzających rocznie. Jego główną atrakcję stanowi zbiór dwustu nagrodzonych red dot award produktów, prezentowanych na 1,400 m kw. powierzchni wraz z innymi odkryciami współczesnego designu.

Muzeum red dot design w Essen

Drugi oddział red dot design museum jest większy, liczy 4,000 m kw. i obok takich obiektów, jak Muzeum Zagłębia Ruhry, wchodzi w skład ogromnego kompleksu kulturalnego, utworzonego na terenie postindustrialnej kopalni Zollverein w Essen (nota bene w zarządzie Fudnacji Zollverein zasiada Polka). Interaktywne muzeum, wewnątrz którego zaaranżowano 1,500 nowatorskich projektów, przyciąga rocznie 140,000 zwiedzających. Placówka red dot design museum została pomyślana w ten sposób, aby nagrodzone prace można było oglądać z różnych poziomów i perspektyw. Wszystkie eksponaty, z wyjątkiem drobnych przedmiotów, znajdują się w zasięgu ręki i wolno je dotykać, a niektóre z nich, jak. np. materac pulsacyjny – można również wypróbować.

Podsumowując tegoroczne sukcesy Polski w konkursie red dot design, należy podkreślić, że wzornictwo przemysłowe jest mocną stroną naszych rodaków. Często niedoceniani we własnym kraju, polscy projektanci odnoszą duże sukcesy za granicą i stanowią grupę, o którą zabiegają międzynarodowi pracodawcy. Bez nich wyposażenie biur byłoby znacznie uboższe.


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz