PGE Narodowy

Brainly: biuro odzwierciedlające charakter firmy

Biuro Brainly, obszar administracji, fot. materiały prasowe Nowy Styl Group
Biuro Brainly, obszar komunikacji, fot. materiały prasowe Nowy Styl Group
Firma Brainly niedawno otworzyła swoje nowe biuro w Krakowie. Zajrzyjmy do jego wnętrza, by poznać charakter firmy i poczuć atmosferę panującą wokół serwisu.

Brainly to internetowa platforma typu Q&A (Questions and Answers), która pomaga uczniom w odrabianiu prac domowych i poszerzaniu swojej wiedzy. Ideę powstania portalu najlepiej oddaje hasło: Smarter Together – nikt nie wie wszystkiego, ale każdy wie coś

Na pomysł stworzenia portalu w 2009 r. wpadła trójka znajomych: Michał Borkowski, Łukasz Haluch i Tomasz Kraus. Po roku działalności serwis odnotował około miliona użytkowników w Polsce. Dziś społeczność Brainly to ponad 100 milionów użytkowników w 35 krajach na całym świecie. Portal zarządzany jest z trzech biur zlokalizowanych w Nowym Jorku, Barcelonie i Krakowie. To właśnie w rodzimym Krakowie firma posiada przestrzeń, będącą świetnym miejscem do pracy oraz platformą do komunikacji z lokalnymi oddziałami Brainly.

Biuro oparte na aktywnościach

 

Pod koniec 2018 r. Brainly przeniosło swoje biuro do nowoczesnego kompleksu biurowego klasy A – Zabłocie Business Park. Za projekt odpowiadał Colliers Workplace Innovation. Zajrzyjmy do jego wnętrza, by poznać charakter firmy i poczuć atmosferę panującą wokół serwisu. Na powierzchni około 1500 mkw. firma urządziła funkcjonalną przestrzeń składającą się z czterech głównych obszarów aktywności: administracji, komunikacji, koncentracji i regeneracji.

Obszar administracji został podzielony na mniejsze strefy biurek – miejsca pracy poszczególnych zespołów. Dzięki zastosowaniu przepierzeń z drewna i metalu, przestrzeń stała się bardziej przytulna i przyjazna dla użytkowników. Pomimo dość sporej powierzchni, biuro zapewnia intymność i swobodę pracy. Jest to przykład mądrze zaplanowanego biura strefowego bazującego na idei open space.

Obszar komunikacji to różnorodne sale spotkań, zarówno dwuosobowe, jak i większe, do spotkań formalnych. Ważnym punktem na planie biura jest audytorium, w którym odbywają się cykliczne videokonferencje, w których biorą udział zarówno pracownicy krakowskiego biura, jak i wirtualnie ci za oceanem, w Nowym Jorku.

Biuro Brainly wspiera również pracę w skupieniu. Przykładem stref z obszaru koncentracji mogą być klasyczne budki telefoniczne zlokalizowane na terenie całego biura, ale także małe sale jednoosobowe, w których komfortowo można przeprowadzić rozmowę, nie przeszkadzając innym użytkownikom przestrzeni open space.

Jedną z najbardziej lubianych przestrzeni w biurze jest spora kuchnia oraz strefa socjalna. Duży nacisk został położony na wygospodarowanie w biurze obszaru regeneracji. Tak jak firma buduje społeczność użytkowników swojego portalu, tak dba również o mini społeczność pracowników. Centralnym miejscem w sercu biura, czyli w kuchni, jest duży stół, łączący ludzi, którzy chcą razem zjeść posiłek i zregenerować siły. Tego typu przestrzenie zyskują coraz większą popularność w biurach. To tutaj buduje się tożsamość firmy i wzmacnia poczucie wspólnoty wśród pracowników.

Biuro tworzące społeczność

 

Fundamentem platformy Brainly jest społeczność jej użytkowników oraz moderatorów. To oni w dużej mierze kształtują to, jak portal wygląda. Podobną analogię można zaobserwować w biurze Brainly. To nie tylko przestrzeń z rzędami biurek, ale miejsce pracy społeczność pracowników tej organizacji. Już podczas pierwszej wizyty w tym biurze, da się odczuć specyficzną atmosferę otwartości i entuzjazmu. Tworzą ją pracownicy pochodzący z praktycznie całego świata: od Polski, przez Wielką Brytanię czy Francję, aż po bardziej egzotyczne kraje takie jak Indonezja, Meksyk czy Brazylia.

Biuro usprawniające komunikację

 

Brainly jest globalną społecznością, której użytkownicy pochodzą z ponad 35 krajów. Z tego powodu konieczna jest współpraca z ludźmi i partnerami z całego świata, pracującymi w różnych strefach czasowych. Biuro zostało tak zaaranżowane, by na tą potrzebę jak najlepiej odpowiadać. Pomocne w tym są zróżnicowane przestrzenie do spotkań, zarówno tych na żywo, jak i zdalnych. Jednym z ważniejszych wydarzeń w każdym tygodniu jest spotkanie What’s up, do którego dołączają wszyscy członkowie zespołu z całego świata. Największa grupa jest w Krakowie i dlatego właśnie tutaj potrzebowaliśmy specjalnej przestrzeni do prowadzenia tych wydarzeń. Poza spotkaniami, miejsce to może świetnie służyć jako przestrzeń do kreatywnej pracy bądź wypoczynku – mówi Arden Schneider, Chief People Officer w Brainly.

W biurze Brainly bardzo dobrze wykorzystano przestrzeń. Po wydzieleniu ciągów komunikacyjnych oraz najważniejszych stref, takich jak strefy biurek, sale spotkań czy kuchnia, pozostały niewielkie przestrzenie pomiędzy nimi. Umieszczono w nich pufki i piłki, a na ścianie pojawiły się tablice suchościeralne, które pozwoliły na wydzielenie dodatkowych mini stref pracy zespołów. Osoby pracujące przy pobliskich biurkach mogą spontanicznie spotykać się ze sobą i zapisać na tablicy najważniejsze informacje.


Biuro pokazujące charakter firmy

 

Kolejnym ważnym elementem tej przestrzeni jest branding sal spotkań, który pokazuje charakter firmy. Sala Central Park sąsiaduje z Plantami, możemy natknąć się m.in. na Marię Skłodowską-Curie, Karola Darwina, Nikola Teslę czy uznaną za pierwszą programistkę na świecie Adę Lovelace. W ten sposób firma komunikuje globalny zasięg swojego działania, mocne przywiązanie do miasta, w którym powstała i w którym pracują jej kluczowi pracownicy oraz swoją misję, jaką jest dzielenie się wiedzą – zauważa Krzysztof Głut, menadżer prowadzący projekt Brainly z ramienia Grupy Nowy Styl.

Biuro w klimacie industrialnym

 

Inwestor w udany sposób zaadoptował najnowsze trendy biurowe na swoje potrzeby. Krakowskie biuro posiada swój wyjątkowy charakter, inspirowany nowojorskimi biurami w loftach i starych obiektach postindustrialnych. Podkreślają je m.in. odsłonięte techniczne sufity, przeszklenia z charakterystycznymi stalowymi szprosami, czy też stara cegła i beton na ścianach.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz