PGE Narodowy

Projekty domów - jak wybrać ten idealny? 5 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć

art. sponsorowany
|
Marzenie o własnym domu jest marzeniem pięknym. W myślach widzimy nasz dom, wyobrażamy sobie dowolnie wręcz jego wygląd, wielkość, wyposażenie. .Musimy jednak pamiętać, że ograniczać naszą wizję będzie rzeczywistość i będziemy musieli się do niej dostosować.

Aby nasz wybudowany dom przypominał jak najbardziej ten wymarzony, musimy sobie zadać pięć kluczowych pytań, zanim przystąpimy do wyboru projektu.

1. Na jaką działkę potrzebujemy dom?

 

Ażeby wybudować dom, musimy mieć odpowiednią pod to zamierzenie działkę. Jej rozmiar narzuca nam w zasadzie wielkość i w dużej mierze wygląd domu. W zależności od zasobności portfela możemy kupić dużą lub małą działkę. Czasami jednak mamy okazję, np. spadek i po prostu przypadnie nam działka wąska. Zasady budowania domów definiowane są przez prawo budowlane i musimy zachowywać odpowiednią odległość naszego domu od działek sąsiednich. Myli się jednak ten, kto sądzi, że na wąskiej działce można wybudować co najwyżej domek letniskowy. Wręcz przeciwnie, możemy wybudować go na wąskiej działce i to o całkiem sporej powierzchni użytkowej, jeśli będzie miał poddasze i podpiwniczenie. Dom na wąskiej działce nie oznacza wcale prostego domku, możemy kupić projekt domu na poziomie luksusowym, który się zmieści nawet na działce szerokiej na 14 metrów. Poza tym duża działka to dużo przy niej pracy, zastanówmy się czy będziemy mieli czas i chęci, aby zajmować się naszym ogrodem. To samo dotyczy domu, im większy dom tym więcej czasu trzeba poświęcić na jego sprzątanie. Może marzy nam się duży dom, willa wręcz, ale czy mamy oprócz pieniędzy, siły i czas na zajmowanie się dużym budynkiem?

 

2. Dla jakiej rodziny projektujemy dom?

 

Ile osób ostatecznie zamieszka w naszym domu? Czy planujemy w ogóle powiększenie rodziny? Jeśli tak to ile? Musimy pamiętać, że one kiedyś opuszczą rodzinny dom i po wybudowaniu dużego budynku, po kilkudziesięciu latach możemy w nim zostać sami. Z biegiem mijających lat może być nam trudno utrzymać dom w czystości i dokonywać niezbędnych prac bieżących. Poza tym niekoniecznie nasi potomkowie będą w ogóle zainteresowani zamieszkaniem w domu, gdy nas zabraknie. Niemniej jednak jeśli mamy dużą rodzinę, większa powierzchnia użytkowa jest po prostu koniecznością. Nie musimy przy tym budować ogromnego domu. Kluczem jest funkcjonalna aranżacja wnętrz. Skoro duże rodziny z powodzeniem potrafią mieścić się w mieszkaniach w bloku, to równie dobrze poradzą sobie w domu średnich rozmiarów.

 

3. Projekt domu z garażem czy bez?

 

Garaż winduje cenę domu, niemniej wydaje się on niezbędny. Wszak i na osiedlach „blokowych” miejsca w garażach podziemnych są w cenie. Oczywiście jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, nie musimy kupować garażu, zwłaszcza jeśli nie zamierzamy kupować auta. Z drugiej strony jeśli potrzebujemy garażu, to powinniśmy kupić dom z garażem. Wielkość garażu można dobrać w zależności od potrzeb, dostępne są jedno i wielostanowiskowe. Poza tym w garażu możemy urządzić mały warsztat lub trzymać w nim rowery, deski surfingowe, narty i inne sprzęty, dzięki czemu zyskamy miejsce w samym domu. Dobra wiadomość dla właścicieli wąskich działek jest taka, że i na takich można zbudować dom z garażem.

 

4. Jaki styl budownictwa nam się podoba?

 

Kwestia odpowiedniego stylu budownictwa jest warta dłuższego namysłu. W końcu nie będziemy zmieniać stylu domu w jakim mieszkamy co sezon. Powinniśmy więc dobrze wybrać styl. Czy będzie to tzw. nowoczesna stodoła? A może dom rustykalny? Skorzystamy z tradycyjnych materiałów, a może jednak wybudujemy dom drewniany? Domek prosty czy w stylu dworkowym? Czy połączymy cegłę z drewnem? Na szczęście na rynku znajdziemy mnóstwo projektów odpowiadających wszelkim potrzebom. Wystarczy, że klikniesz tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/. Najważniejsze to wybrać styl domu raz a dobrze. Bez wychodzenia z domu będziemy mogli na spokojnie rozważyć różne rozwiązania.

 

5. Jaki mamy budżet na wykonanie domu zgodnie z projektem?

 

Wybierając projekt, zapewne wiele osób będzie się kierować ceną i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Znajdziemy domy w cenie do 200 tys. zł aż po milionowe kwoty. Generalnie można kupić dom w cenie mieszkania. Oczywiście ceny i domów i mieszkań zależą od wielu czynników. Ale jeśli możemy w naszej okolicy kupić za podobną cenę mieszkanie i dom, powinniśmy skłonić się ku domowi. Po zainwestowaniu nieco w technologię energooszczędną, pieniądze zostaną nam w kieszeni w czasie płacenia niższych rachunków za ogrzewanie. Poza tym mimo że z zasady bliźniaki są tańsze od domów wolnostojących, to można spotkać wyjątki odwrotne. Wszystko zależy od projektu, być może za określoną kwotę nie kupimy idealnie odpowiadającego naszej wizji projektu, to przy bogactwie ofert taki jej bardzo bliski z pewnością tak.


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
Polly :
Jestem bardzo wybredna i mam wysokie oczekiwania względem projektu domu, ale wstępnie wybrałam 5 propozycji z katalogu HomeKoncept. Teraz trwają rodzinne narady, na który się zdecydować, bo wszystkie są nowoczesne, funkcjonalne i komfortowe.
3 listopada 2019 22:07
anon :
brzmi rozsadnie
28 października 2019 11:38