Giant

PropTech wkracza w przestrzeń biurową

|
Pokolenie wchodzące na rynek pracy poniekąd wymusza wprowadzanie nowoczesnych technologii w przestrzeń biurową. Młodzi ludzie wybierając miejsce pracy, zwracają uwagę na to, czy pracodawca może pochwalić się innowacyjnością oraz narzędziami, jakie udostępnia.

Technologie służące zwiększeniu wydajności pracowników i pozytywnie wpływające na ich samopoczucie w miejscu pracy są równie ważne jak optymalizacja systemów budynkowych zmierzająca do oszczędności. Badanie EMEA OCCUPIER SURVEY 2018 pokazało, że właściciele obiektów dostrzegają potrzebę maksymalizacji komfortu pracowników (39 proc. właścicieli wdrożyło służące temu technologie). Joanna Mroczek, Senior Director, Head of Research&Marketing z CBRE wyjaśnia, że dotychczas PropTech postrzegano przede wszystkim w kontekście oszczędności. Obecnie zauważa się w tym również opcje związane z ułatwieniem pracy czy usprawnieniem wykonywania zadań, co ma być efektem poprawy samopoczucia pracowników. Zdaniem eksperta CBRE rozwiązania PropTech powinny koncentrować się wokół 4 podstawowych obszarów: pomiaru, informacji, komforcie oraz komunikacji.

 

Obszary PropTech w praktyce

 

W optymalnym projektowaniu przestrzeni biurowej w sposób wykorzystujący dostępną powierzchnię ma pomóc biometryka zachowań pracowników, a także zagospodarowania powierzchni. Dla funkcjonowania biura istotne znaczenie ma również możliwość sprawnego przepływu informacji i dostępu do niej. Ważne w tym zakresie są nie tylko wiedza o wydarzeniach firmowych, ale także dane na temat miejsc parkingowych, dostępnych sal i transportu. Dla poczucia komfortu znaczące będzie odpowiadające na potrzeby pracownika przystosowanie przestrzeni do relaksu, a przede wszystkim stworzenie pożądanych warunków pracy i wypracowanie rozwiązań ograniczających czas trwania powtarzalnych i monotonnych procedur do niezbędnego minimum. Eliminacja powinna objąć też liczbę kanałów informowania, a działające platformy mają ułatwiać przepływ informacji pomiędzy pracownikami, usprawnić prowadzenie projektów czy planowanie.

 

Nowoczesne technologie stają się narzędziem pozwalającym na tworzenie inteligentnych budynków wyposażonych w rozwiązania poprawiające komfort pracy i odpoczynku. Nieodłącznym elementem jest więc oświetlenie, które w dzisiejszych czasach wychodzi poza standardowe rozumienie określeń „ciemno” czy „jasno”. Jego wykorzystanie wykracza poza tradycyjne oświetlenie przestrzeni, stając się elementem budującym odpowiednią atmosferę, w zależności od podstawowego przeznaczenia pomieszczenia. Dzięki światłom typu LED istnieje możliwość sterowania oświetleniem, by docierało ono do pracowników we właściwej formie i optymalnym natężeniu. Ponadto współgrają one z pozostałymi systemami w budynku – klimatyzacji, wentylacji czy dźwięku.

 

Innowacyjność musi iść w parze z użytecznością

 

Rozwój technologiczny pozwala PropTech zadomowić się w środowisku nieruchomości biurowych. Jednak jak podkreśla szef zespołu Transformacji Cyfrowej CBRE w Polsce Krzysztof Mogielski, innowacyjność musi iść w parze z użytecznością. Wdrażanie technologicznych rozwiązań ma przynosić konkretne korzyści, w tym usprawnienie, przyspieszenie i ułatwienie wykonywania zadań pracowników.

Zainteresowanie inwestowaniem w technologie w biurach z roku na rok wzrasta, o czym świadczy badanie przeprowadzone przez CBRE. Raport EMEA Occupier Survey 2019 pokazuje, że 70 proc. firm w przeciągu 3 lat planuje zwiększyć inwestycje w technologie w biurach. W porównaniu z ubiegłorocznymi wynikami jest to wzrost o 8 p.p. Ponadto zdaniem 83 proc. firm w miejscach pracy wzrośnie znaczenie sztucznej inteligencji i robotyzacji. Zarządzanie budynkami będzie odbywało się na podstawie potrzeb sugerowanych przez pracowników – do tego celu posłużą się aplikacjami do nawigacji, które wyprą automatyczne sensory w biurach.

 

Innowacyjność jako sposób na przyciągniecie pracowników

 

Innowacyjne technologie mają za zadanie pomóc spersonalizować przestrzeń biurową. Obejmą one m.in. regulację temperatury, mocy i koloru oświetlenia czy dostęp do różnorodnych kanałów komunikacyjnych, różnego rodzaju udogodnienia oraz usługi. Coraz większym uznaniem cieszy się wayfinding umożliwiający wyszukiwanie np. wolnych sal na spotkania biznesowe.

 

Jak wynika z raportu CBRE, w 2019 r. z 17 do 34 wzrósł procent firm borykających się z problemem znalezienia odpowiednich pracowników. Aby przyciągnąć nowych specjalistów i utrzymać obecnych, przedsiębiorstwa muszą podążać za potrzebami pracowników. Stąd nacisk na bardziej przyjazną przestrzeń – wolną od wydzielonych boksów, a umożliwiającą pracę na różnych stanowiskach – nie tylko siedzących, ale także stojących i wyposażoną w rozwiązania proponowane przez PropTech.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz