PGE Narodowy

Sprzedaż nieruchomości za pośrednictwem biura

art. sponsorowany
źródło: materiały prasowe partnera
Decydując się na sprzedaż swojej nieruchomości w głowie pojawia się wiele pytań. Dokonanie tak poważnej transakcji może mijać się z zamierzonym celem, zwłaszcza kiedy sprzedający robi to po raz pierwszy i ma w tej kwestii niewielką wiedzę.

W takim wypadku najrozsądniej będzie dokonać sprzedaży za pośrednictwem biura nieruchomości.

 

Umowa na wyłączność czy działania otwarte?

Bardzo często w prasie czy w sieci można natknąć się na ofertę sprzedaży konkretnej nieruchomości, jednak przy bliższym zapoznaniu się ze szczegółami okazuje się, że każda z prezentowanych różni się kwotą. Sytuacja ta wynika bezpośrednio z faktu, że sprzedawca nawiązał współpracę z kilkoma biurami nieruchomości, decydując się na umowę otwartą. Tego typu umowa zezwala sprzedającemu na zawieranie wielu transakcji, oferując do sprzedaży obiekt w kilku biurach.

 

Zalety umowy na wyłączność

Powyższa sytuacja ma swoje wady i zalety – jednym z plusów jest możliwość szybszej sprzedaży obiektu. Przydaje się to szczególnie kiedy właścicielom nieruchomości zależy na szybkiej transakcji. Niemniej jednak chcąc nawiązać solidną współpracę z biurem nieruchomości, umowa na wyłączność będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Jedną z zalet takiej umowy jest fakt, że można liczyć na szczególne zaangażowanie pracownika biura nieruchomości. Obiekt zlecony do sprzedaży jest wówczas szeroko promowany w różnych mediach, a doświadczony agent nieruchomości jest w stanie wykazać się umiejętnościami marketingowymi, dzięki którym doprowadzi do skutecznej i zadowalającej sprzedaży.

 

Niewątpliwą zaletą umowy na wyłączność jest jej bezpieczeństwo. Chodzi tu głównie o klucze, które znajdują się w rękach tylko jednego pośrednika. W przypadku mowy otwartej klucze od nieruchomości wędrują między pośrednikami, co nie zawsze może być bezpieczne.

Kolejnym plusem jest pomoc, jaką można uzyskać od pośrednika w kwestii wszelkich formalności. Osoba mocno zaangażowana w sprzedaż chętnie pomoże w wypełnianiu niezbędnych dokumentów, oszczędzając czas i nerwy sprzedającego. Dzięki temu nie trzeba martwić się również o dostarczenie wszystkich formalności do odpowiednich instytucji we wskazanych terminach – jest to bardzo istotna zaleta dla zabieganych osób.

 

Umowa na wyłączność – minusy

Forma współpracy na wyłączność nie jest także wolna od wad. Za największą z nich można uznać uzależnienie powodzenia sprzedaży od jednej agencji. Umowa taka podpisywana jest na określony termin, co może wiązać się z karą umowną w przypadku, kiedy sprzedający samodzielnie znajdzie osobę chętną do kupna nieruchomości. Rozwiązanie umowy w terminie wcześniejszym niż w niej zawarty może sprawić, że właściciel obiektu będzie stratny.

Podsumowując powyższe porównanie, korzystniej jest zawrzeć z biurem umowę na wyłączność. Zaangażowanie obsługi biura oraz aktywna promocja nieruchomości z pewnością przyniosą same plusy. Można wówczas liczyć na owocną współpracę, której efektem będzie szybka transakcja, zadowalająca wszystkie trzy strony.

 

Partnerem materiału jest LOCO Real Estate - biuro nieruchomości Warszawa.


1.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz