PGE Narodowy

Zagraniczni inwestorzy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

|
Rok 2019 był rekordowy pod względem wartości inwestycji na rynku polskich nieruchomości komercyjnych.
Rok 2019 był rekordowy pod względem wartości inwestycji na rynku polskich nieruchomości komercyjnych.
Rok 2019 był rekordowy pod względem wartości inwestycji na rynku polskich nieruchomości komercyjnych. Z opublikowanych danych statystycznych wynika, że zainwestowano w tym segmencie rynku 7,6 mld euro. To największa suma inwestycji wśród wszystkich państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Polska w oczach inwestorów

Wzrost zainteresowania zagranicznych inwestorów wiąże się przede wszystkim z dużym zainteresowaniem firm nieruchomościami komercyjnymi. Swoje biura otwierają w naszym kraju coraz to nowe firmy, przenosząc nad Wisłę sporą część swoich zasobów.

Opublikowany przez firmę Knight Frank raport „2019 Review & 2020 Outlook – Aktywa komercyjne i grunty inwestycyjne” pozwala przeanalizować przyczyny takiego stanu rzeczy. Jak podaje agencja Newseria Biznes, zdaniem specjalistów spory udział w sukcesie polskich inwestycji ma stosunkowo wysoka stopa zwrotu, na poziomie 4,25-4,5 proc., co przewyższa oferty inwestycji w podobny sektor w Europie Zachodniej. Tam inwestor może liczyć na zwrot w wysokości zaledwie ok. 2,5 proc.

 

Nieruchomości biurowe najbardziej atrakcyjne

Największą część kwoty zainwestowanej w nieruchomości komercyjne przejęły w ubiegłym roku biurowce. Budowa powierzchni biurowych w dużych miastach to akrualnie jeden z najpewniejszych rodzajów inwestycji. Na dodatek budynki, które powstają, są często projektami na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Jeżeli dodamy, że od początku fazy projektowej dba się o to, by były one zgodne z najnowszymi, ekologicznymi trendami, trudno się dziwić, że zagraniczni inwestorzy z ciekawością zerkają na polski rynek.

Spośród ogólnej kwoty 7,6 mld euro, zainwestowanej w nieruchomości komercyjne, aż 3,8 mld przypadło na budowę nowych biurowców. Z danych statystycznych wynika, że wartość ta wzrosła, w porównaniu z rokiem 2018, o 37 proc. Z tej sumy 2,4 mld euro zainwestowano w samej tylko Warszawie.

Nieruchomości biurowe zdobyły o wiele więcej inwestorów niż rynek handlowy. Centra handlowe i sklepy, które w ubiegłych latach miały pokaźny udział w rynku (sięgający czasem nawet 50 proc.), teraz musiały zadowolić się ok. 25 proc. Nieco lepiej radził sobie sektor powierzchni magazynowych, który również odnotował wzrosty.

 

Aktywność zagranicznych inwestorów

W zawiązku z rozwojem rynku nieruchomości komercyjnych i dużą stopą wzrostu, która ten rynek charakteryzuje, od kilku lat śledzimy stały wzrost zainteresowania inwestorów zagranicznych. Pojawiają się wśród nich firmy z Niemiec, Węgier, a nawet z państw azjatyckich, które wyjątkowo chętnie lokują swój kapitał w naszej części Europy.

Wśród najbardziej doinwestowanych przez zagranicznych kontrahentów miast, prym wiedzie oczywiście Warszawa, jednak pozostałe duże miasta również mogą się pochwalić sporym udziałem inwestycji zagranicznych. Firmy spoza Polski bardzo chętnie wkładają swój kapitał w nieruchomości komercyjne takich miastach jak Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Poznań. Coraz lepiej radzą sobie również ze zdobywaniem inwestorów zagranicznych realizacje w Poznaniu i Katowicach.

Zdaniem specjalistów tendencje wzrostowe w sektorze inwestycji w polski rynek nieruchomości, mają szansę się utrzymać. Jednak to od dynamiki tego wzrostu będzie zależało, czy naszym lokalny, rynkiem nadal będą się interesowali inwestorzy zagraniczni.


2.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz