Giant

Zielona rewolucja

|
Budowa Business Garden w Poznaniu, w okolicach ulicy Bułgarskiej i Marcelińskiej, będzie faktyczną rewolucją na rynku poznańskich nieruchomości biurowych.


Budowa będzie rewolucją przede wszystkim z powodu gwałtownego, jak na ten lokalny rynek, przyrostu nowoczesnej powierzchni biurowej, która dzięki inwestycji SwedeCenter w ciągu najbliższych trzech lat ma się powiększyć o 30 proc. Business Garden to centrum biurowe o planowanej docelowej powierzchni 80 tys. m kw., które – wobec dotychczasowych 240 tys. m kw. dostępnych w Poznaniu – będzie największym tego typu obiektem (kompleksem) w mieście. Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach, z których pierwszy (40 tys. m kw.) ma zostać sfinalizowany do końca 2013 roku.

Drugim powodem prowokującym zmiany na regionalnym rynku jest – choćby ilościowe – podniesienie klasy dostępnej powierzchni biurowej do klasy A, co współgra z funkcjonującym trendem przenoszenia lokalizacji (także miejscowych) firm z biur klasy B i C do wyższej. Celem jest z jednej strony podniesienie prestiżu firmy, z drugiej – wygoda i łatwość funkcjonowania, nie bez znaczenia jest też czynnik ekonomiczny. Z badań wynika, że koszt eksploatacji powierzchni biurowej w nowoczesnym budynku posiadającym certyfikat LEED (Leadership in Energy and Enviromental Design) jest niższy nawet o kilkanaście procent od analogicznego kosztu w starym biurowcu klasy B czy C. Wynika to przede wszystkim z jakości zastosowanych materiałów i rozwiązań technicznych przyczyniających się głównie do zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną nawet o 20 proc.– a to jeden z podstawowych czynników wpływających na koszt eksploatacji. Jak mówi Małgorzata Wojtoń: Wybraliśmy amerykański certyfikat LEED z dwóch powodów. Po pierwsze pozwala on na kompleksową ocenę wdrożenia założeń zrównoważonego budownictwa, a po drugie współpracujemy z projektantami mającymi doświadczenie w projektowaniu budynków spełniających wymogi LEED.

Inne, równie ważne wydatki, to koszt ogrzewania (lub chłodzenia – który bywa wyższy niż koszt ogrzewania) i koszt zużycia wody. W budynkach kompleksu Business Garden można je także obniżyć przez zastosowanie takich rozwiązań jak belka chłodząca, która odprowadzając nadmiar ciepła, zużywa znacznie mniej energii niż klasyczna klimatyzacja. Zastosowano też żaluzje zewnętrzne, ograniczające dopływ ciepła do pomieszczeń.
Rozwiązaniem służącym eksploatacji budynku zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju jest zatrzymanie części wód opadowych – na dachach i w specjalnych zbiornikach deszczówki. Dwie trzecie powierzchni dachowych pokrytych będzie tzw. zielonymi dachami, powierzchnią biologicznie czynną, gromadzącą część opadów i przyczyniającą się także do lepszej izolacji termicznej budynku. Pozostała woda będzie wykorzystywana do podlewania roślinności zajmującej 30 proc. powierzchni kwitnącego ogrodu biznesu, który ma nim być nie tylko z nazwy.

Odpowiedzialny biznes dba o swe otoczenie – i między innymi z tego powodu do miejskiej kanalizacji trafi ograniczona ilość deszczówki, która zwykle powoduje miejską powódź.

Innym elementem tej odpowiedzialności jest łatwy dostęp do kompleksu przy pomocy miejskiej komunikacji, co choć w części zapobiega tworzeniu się korków. Tak jest w Poznaniu – do Business Garden można dojechać kilkoma liniami tramwajowymi i autobusowymi. Dodatkowo, podziemia budynków wyposażone będę w garaże przeznaczone dla pojazdów cyklistów, o których potrzebach myśli się już podczas projektowania – rowerzysta, zanim wejdzie do swego biura, będzie mógł skorzystać z szatni i z prysznica. W garażach znajdą się też stanowiska ładowania zasilania pojazdów z napędem elektrycznym.

Innym prospołecznym działaniem odpowiedzialnego biznesu jest tworzenie stref kontaktu, w których ludzie pracujący w biurach mogą się swobodnie spotykać podczas przerw w pracy. Jedną z nich jest restauracja, która celowo została umieszczona przez projektantów poza głównymi budynkami, w części ogrodowej kompleksu. Chcąc nie chcąc, pracownik biura, idąc na lunch, będzie musiał się ruszyć zza biurka, a może nawet z kimś spotkać w restauracji i zamienić kilka słów nie tylko o arkuszach kalkulacyjnych. Czas pracy, nawet w biurach, staje się obecnie coraz bardziej nienormowany; przebywamy w budynkach o różnych porach dnia, dłużej lub krócej, co oznaczało dla nas, że potrzebna będzie także strefa relaksu, choćby w formie namiastki – mówi Rafał Przybył Regional Manager SwedeCenter. Stąd w Business Garden tablice do gry w koszykówkę czy plac do gry w boule.

Obniżone, w stosunku do standardowych, koszty eksploatacji wpłyną na wysokość stawek czynszowych w Business Garden. I nie tylko tu. Nowe wcale nie oznacza droższe – mówi Rafał Przybył – ponieważ wyższa jakość realizacji w tym wypadku wpływa na niższe koszty. Ta jakość to nie tylko materiały, ale także na przykład niski współczynnik powierzchni wspólnych, wynoszący zaledwie 4 proc. Liczba korytarzy i pomieszczeń, z których korzystają wszyscy użytkownicy, została ograniczona do minimum, przez co wynajmujący ponosi prawie wyłącznie koszt eksploatacji użytkowanej przez siebie powierzchni biurowej. Stało się też standardem, że gotową przestrzeń biurową dopasowuje się do potrzeb konkretnego klienta.

Wysoka podaż nowej powierzchni w klasie A, przy niezbyt wygórowanej cenie z pewnością wpłynie na obniżkę stawek czynszowych w Poznaniu, choć nie wiadomo, w jakim stopniu. Zależy to od kilku czynników, między innymi od wielkości napływu inwestorów, którzy są częścią relacji zwrotnej; nie osiadają w Poznaniu, bo nie ma tu odpowiedniej dla nich powierzchni biurowej, a nie ma jej dlatego, że nie pojawiają się w mieście inwestorzy z takim zapotrzebowaniem, zdecydowani, by tu pozostać. Przełamujemy tę relację, po części odpowiadając na potencjalny popyt, a po części go tworząc – mówi Małgorzata Wojtoń.

Poznańska inwestycja jest jedną z trzech realizowanych pod marką Business Garden w Polsce przez SwedeCenter. Pierwsza z nich, w Warszawie, zostanie uruchomiona pod koniec 2012 roku, poznańska będzie druga, a wrocławska jest jeszcze w fazie projektowej.


0.0
Tagi: Vastint
Napisz pierwszy komentarz