Top Woman in Real Estate

Nowe trendy w tworzeniu przestrzeni biurowych – jak dziś aranżuje się miejsca pracy?

|
Dobrze zagospodarowana przestrzeń biurowa to priorytet dla wielu pracowników. Wagę odpowiedniej aranżacji miejsca pracy dostrzegają także zarządcy budynków i deweloperzy, a nowoczesne biurowców jest coraz więcej. Jakie trendy obecnie dominują?

Zrozumienie potrzeb

Biuro to miejsce, w którym spędza się znaczną część dnia. Ważne jest więc, aby czuć się tam swobodnie i komfortowo. Do tego potrzebna jest dokładna analiza potrzeb pracowników oraz specyfiki wykonywanych przez nich obowiązków. Pomaga w tym zastosowanie zasady wellbeingu. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ona dobrostan, czyli sytuację, kiedy odczuwamy komfort i bezpieczeństwo. Jak przełożyć to na aranżację przestrzeni biurowych?

 

Funkcjonalne, przyjemne dla oka wnętrza

Dla pracowników niezwykle ważne jest nie tylko ergonomiczne zagospodarowanie pomieszczeń i wyposażenie ich w nowoczesne, ułatwiające pracę urządzenia, ale także odpowiednia kolorystyka, cyrkulacja powietrza czy nasłonecznienie. Zdecydowana większość osób woli pracować w jasnych, utrzymanych w neutralnych barwach open space’ach niż ciasnych, klaustrofobicznych boksach, które jeszcze kilkanaście lat temu wypełniały większość biur. Doceniana jest prostota w aranżacji, funkcjonalne, pozwalające na dopasowanie do indywidualnych potrzeb meble (np. biurka z regulowaną wysokością) duże okna, przeszklone ściany oraz znajdująca się w pomieszczeniach zieleń – rośliny są tym elementem wystroju, który nie tylko wprowadza przytulną atmosferę, ale również ma ogromne znaczenie dla wzroku i właściwego funkcjonowania układu nerwowego.

Przemysław Łukasik, wiceprezes Grupy INTER-BUD znanej z realizacji nowoczesnych inwestycji biurowych, m.in. Fabryczna Office w Krakowie, zapytany o to, czego nie może zabraknąć w biurze, odpowiada: Każdy proces aranżacji powierzchni zaczyna się od ustalenia potrzeb najemcy, czyli od tego, jakie działy powinny znaleźć się na poszczególnych kondygnacjach budynku biurowego i które będą relatywnie blisko siebie. Wybór rodzaju planowanej powierzchni zależy od specyfiki branży, ale najczęściej stosowany jest układ mieszany z różnym stopniem proporcji. Z funkcji towarzyszących coraz częściej stosuje się huddle roomy do spontanicznych spotkań i dynamicznej pracy, niezakłócające spokoju reszty pracowników budki telefoniczne czy pomieszczenia do relaksu.

 

Nowoczesne rozwiązania

Wspomniane hot deski, czyli uniwersalne stanowiska, które nie są przydzielone konkretnym osobom, umożliwiają szybką i bardzo efektywną pracę. Coraz częściej wykorzystuje się je w połączeniu z mobilnymi urządzeniami, pozwalającymi na pracę zdalną oraz dobrze zaopatrzonymi salami do wideokonferencji. Te ostatnie sukcesywnie wypierają duże, kosztowne w utrzymaniu i mało praktyczne aule czy sale konferencyjne. Obecnie firmie wystarczy jeden lub kilka niewielkich huddle roomów, by zorganizować zebranie, burzę mózgów czy wideokonferencję, w których – dzięki nowoczesnemu sprzętowi audio-wideo – mogą wziąć udział pracownicy zatrudnieni w różnych działach i lokalizacjach.

 

Automatyka budynkowa

BMS (System Zarządzania Budynkiem) to jeden z najważniejszych wyznaczników nowoczesnych biurowców. Działa intuicyjnie i pozwala na szybkie dopasowane do potrzeb użytkowników, dzięki czemu znacznie usprawnia pracę całego zespołu.

Przemysław Łukasik mówi: Możemy sterować praktycznie każdą rzeczą znajdującą się w budynku biurowym. Począwszy od oświetlenia, gdzie decydujemy zarówno o natężeniu, jak i barwie, poprzez elektryczne zasłony, sterowanie HVAC i wilgotność powietrza, a kończąc na zaawansowanym sterowaniu salami konferencyjnymi. Stosuje się pa nele dotykowe, na których można dokonać rezerwacji, dzięki czemu system wie o wszystkich planowanych spotkaniach i potrafi przygotować do nich konkretne pomieszczenia np. poprzez wymianę powietrza oraz ustawienie pożądanej temperatury. Komunikacja w dzisiejszych czasach to czysta przyjemność dzięki wideokamerom automatycznie śledzącym zmieniających się w trakcie spotkania rozmówców, dzięki czemu podczas wideokonferencji zyskujemy wrażenie rozmowy twarzą w twarz.

 

Dodatkowa infrastruktura

Idealna przestrzeń biurowa to również pomieszczenia wspólne, takie jak aneksy kuchenne, kawiarnie, tereny zielone czy pokoje relaksu. Niezwykle ważne jest także zapewnienie pracownikom odpowiedniej ilości zadaszonych miejsc parkingowych czy umożliwienie w pełni komfortowej pracy osobom z ograniczeniami ruchowymi – szerokie podjazdy, windy dla niepełnosprawnych, biurka dopasowane do wózków inwalidzkich itp.

Jako deweloper patrzymy na tę kwestię ze szczególną uwagą, ponieważ mamy wpływ na jej kreację. Podejmujemy wszelkie działania, aby te przestrzenie były jak najbardziej funkcjonalne i estetyczne. W naszej inwestycji Fabryczna Office Park w Krakowie zapewniamy najemcom odpowiednią ilość miejsc postojowych na samochody osobowe oraz rowery. We wszystkich trzech obecnie wykańczanych budynkach mamy zaplanowane po 10 ładowarek elektrycznych na każdy z budynków. W kompleksie biurowym na chwilę obecną znajduje się ogólnodostępna kantyna i kawiarnia, jednak w najbliższym sąsiedztwie kompleksu biurowego dokonujemy rewitalizacji budynków zabytkowych, gdzie znajdzie się 6 restauracji tematycznych oraz restauracja czterogwiazdkowego hotelu. Wszystkie z własnymi ogródkami, co w znacznym stopniu wpłynie na komfort osób pracujących w części biurowej. W części zabytkowej planujemy zlokalizowanie strefy fitness, basenu, a także dużego centrum konferencyjnego. Na terenie inwestycji planujemy również umieszczenie sklepu spożywczego, drogerii i przedszkola. Do dyspozycji jest mini park z estetyczną małą architekturą oraz ławkami – dodaje wiceprezes Grupy INTER-BUD.

 

Ekologia

Mówiąc o nowoczesnych, przyszłościowych trendach nie możemy zapomnieć również o tym, że powinny one funkcjonować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W dużej mierze wiąże się to ze wspomnianą wcześniej automatyką budynkową, która pozwala chociażby na zredukowanie ilości zużywanej energii elektrycznej. Coraz popularniejsze jest również montowanie na dachach paneli fotowoltaicznych oraz odzyskiwanie deszczówki na potrzeby podlewania przynależnych do budynków terenów zielonych.

Spotykane są np. rozwiązania, które dostosują oświetlenie do ilości znajdujących się na danej kondygnacji pracowników. Jeśli ktoś musi zostać dłużej w pracy i jest sam na piętrze, oświetlenie automatycznie uruchomi się jedynie w jego najbliższym otoczeniu. Jest to bardzo ekonomiczne i ergonomiczne rozwiązanie, pozwalające przede wszystkim dbać o ekologię i zmniejszać zużycie prądu w budynku. Również dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych jesteśmy w stanie zmniejszyć wpływ budynku na środowisko. Wybierając budynek certyfikowany w standardzie BREEAM, LEED czy też WELL, mamy realny wpływ na minimalizację wpływu na środowisko naturalne, gdyż budynki certyfikowane są zoptymalizowane pod tym kątem – mówi Przemysław Łukasik.


5.0
Napisz pierwszy komentarz