Giant

EKO Biuro przyjazne środowisku

|
Panujący obecnie trend na ekologię to nie tylko przejaw chwilowego zainteresowania tematem, ale zrozumienie konieczności dbania o środowisko.

Biuro przyjazne środowisku

Panujący obecnie trend na ekologię to nie tylko przejaw chwilowego zainteresowania tematem, ale zrozumienie konieczności dbania o środowisko. Poniżej prezentujemy rozwiązania, które w trosce o losy planety każdy może wprowadzić do biura. Pokazujemy też, jak to działa w Nowym Stylu – firmie świadomie realizującej projekty w swoich biurach, showroomach i fabrykach.

 

 

Coraz częściej docierają do nas informacje o pogarszającym się stanie środowiska naturalnego oraz kurczących się zasobach naszej planety. Warto pomyśleć więc o rozwiązaniach, które wpłyną na losy przyszłych pokoleń. Także w biznesie nie można zapominać o długofalowo pozytywnych skutkach, jakie niesie ze sobą postawa proekologiczna. Wybieranie rozwiązań bliższych zgodzie z naturą może początkowo wydać się kosztowne, ale w szerszej perspektywie to duża oszczędność oraz inwestycja w wizerunek firmy. Eko świadomość bowiem rośnie, a kontrahenci oraz klienci chętniej wybierają do współpracy firmy spójne z ich własnym podejściem do dbania o środowisko.

Przedsiębiorstwo ma do dyspozycji wiele dróg, które prowadzą do lepszej gospodarki zasobami – od działań w biurze, przez marketing, aż po fabryki i logistykę firmy. Jak więc wprowadzić ekologiczne rozwiązania w życie? Warto zacząć od edukacji pracowników. To właśnie w ich rękach leżą prawidłowa segregacja śmieci, rozważne używanie drukarki i innych sprzętów oraz mebli, a także zużycie wody i elektryczności. Kolejnym etapem jest rezygnacja z nieenergooszczędnego oświetlenia i zamontowanie czujek ruchu lub zmierzchu, korzystanie z elektronicznego obiegu dokumentów, oraz właściwa gospodarka starym wyposażeniem i w miarę możliwości rzadsza relokacja siedziby. Są to inwestycje pozwalające zmniejszyć koszty prowadzenia biura, dzięki prostej oszczędności.

 

Zalety bycia eko w biznesie:

— redukcja wydatków na utrzymanie biura
— wzrost efektywności energetycznej
— poprawa wizerunku firmy
— zainteresowanie klientów liczących się ze środowiskiem
— integracja pracowników
— wzrost wiarygodności firmy
— ograniczenie śladu środowiskowego
— korzyści dla zdrowia i przyrody

 

Razem lepiej  

Biurowe trendy obserwuje i wdraża ekspert w wyposażaniu przestrzeni do pracy – Nowy Styl. Dlatego trend zero waste na dobre zawitał do jego biur. Pracownicy dbają o podstawowe zasady współżycia w zgodzie z naturą i starają się zwracać większą uwagę na rozważne korzystanie z elektryczności oraz innych zasobów, jak papier czy inne artykuły biurowe. Dobrze wiadomo, że recykling to ważny element dbania o środowisko, dlatego aby wesprzeć ten proces, w kuchni umieszczone zostały specjalne kosze z opisami zasad odpowiedniej segregacji. Na korytarzach zamontowane zostały czujniki ruchu, pozwalające zaoszczędzić niepotrzebnie zużywaną energię, trwają również prace nad wdrożeniem elektronicznego obiegu dokumentów. Papier używany na co dzień posiada certyfikat FSC, a woda, którą piją pracownicy nie jest butelkowana. Pochodzi z sieci miejskiej i zanim trafi do szklanek, przechodzi przez system filtrów, które wymagają wymiany jedynie dwa razy do roku.

 

 

W Nowym Stylu pracownicy zrzeszają się również we wspólnym celu, jakim jest zmniejszenie emisji szkodliwych spalin do atmosfery. Popularne są akcje carpoolingowe oraz dojeżdżanie do pracy na rowerze. W krakowskim biurze dodatkowo trwa program wpierany przez miasto.

 

– Od kwietnia Nowy Styl wspiera akcję Urzędu Miasta Krakowa „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca…i tak w kółko”. Celem kampanii jest zachęcenie jak największej ilości osób do pozostawienia samochodu w garażu i dojeżdżania do biura na rowerze. Razem chcemy zmniejszyć ilość najmniej ekologicznych środków transportu na naszych drogach. Pracowników o najlepszej rowerowej frekwencji nagradzamy upominkami – mówi Dominik Szwiec, opiekun rowerowej akcji w firmie Nowy Styl.

 

Ograniczanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery jest jednym z najważniejszych postanowień Polityki Środowiskowej Nowego Stylu. Wszystkie założenia związane z dbaniem o środowisko opisane zostały firmowym w Raporcie CSR.

 

Dzisiaj mniej znaczy więcej

Rozwiązania w duchu less waste lub zero waste stają się coraz popularniejsze, w niektórych przypadkach są nawet regulowane normami prawnymi. Obecnie obserwujemy stale rosnące zaangażowanie światowych rządów w działania na rzecz poszanowania środowiska naturalnego.

 

– Holandia jest światowym liderem w zakresie wdrażania gospodarki cyrkularnej, więc warto przyglądać się wprowadzanym przez ten kraj rozwiązaniom. W obszarze urządzania biur ministerstwa poprzeczkę postawiły bardzo wysoko. Nacisk w równym stopniu położyły na to, by wyposażenie biur było stworzone z ekologicznych materiałów, jak i to by jak najdłużej i efektywnie służyło, a jego recykling i utylizacja była łatwa i nie obciążała środowiska – komentuje Barbara Kokoszka-Bugla, Brand Strategy Coordinator w firmie Nowy Styl.

 

Holenderski rząd zlecając Nowemu Stylowi urządzenie nowych przestrzeni biurowych, założył  wykorzystanie w dużym stopniu posiadanych już elementów wyposażenia. Dzięki temu udało się znacząco ograniczyć ilość generowanych przez projekt odpadów. Równie ważna dla ministerstw była zdolność dostarczenia w przyszłości usług, takich jak konserwacja i naprawa, aby dzięki właściwej jakości i dbaniu o wyposażenie meblowe, było możliwe przedłużenie cyklu życia produktów, utrzymując ich pełną funkcjonalność dla użytkowników.


5.0
Tagi: Nowy Styl
Napisz pierwszy komentarz