PGE Narodowy

Jaki biznes w czasach zarazy? Taki, jak zawsze: odpowiedzialny

|
Niedługo minie rok od początku pandemii koronawirusa, która zachwiała równowagą świata i postawiła pod znakiem zapytania wiele dotychczasowych praktyk biznesowych.

Ale nie tylko pandemia domaga się zmian – nieco mniej radykalne, lecz również zauważalne sygnały od lat wysyła nam środowisko, klimat, a także pracownicy i interesariusze firm. Odpowiedzią jest CSR, czyli idea zrównoważonego biznesu.

Coraz więcej dużych firm na co dzień stosuje rozwiązania z obszaru CSR, co roku wyznacza sobie nowe cele w tym zakresie, a także wymaga tego od swoich kontrahentów. Jedną z firm, dla których CSR to jedna z podstawowych wytycznych, jest Nowy Styl.

Firma Nowy Styl została założona w 1992 r. przez braci Adama i Jerzego Krzanowskich, i w pierwszym roku działalności tworzyło ją 7 osób. Od tamtej pory firma rozrosła się do rozmiarów małego miasta – obecnie zatrudnia ponad 7 000 osób i jest największym producentem mebli biurowych w Europie. Nowy Styl posiada departamenty w wielu krajach Europy i Bliskiego Wschodu, a produkty dostarcza do ponad 100 krajów na całym świecie. Założyciele firmy już w swych początkach wielką wagę przykładali do idei CSR, a od 8 lat patronują wydawanym cyklicznie Raportom zrównoważonego rozwoju. Najnowsze wydanie raportu dotyczy lat 2018-2019 i porusza kwestie z obszarów: etyka, zespół, produkt, łańcuch dostaw, klimat, lokalność.

Etyka

Globalna firma wymaga globalnych rozwiązań. W celu uregulowania kwestii zatrudnienia w tej międzynarodowej firmie, wprowadzono Kodeks etyczny Nowego Stylu, który obowiązuje wszystkich pracowników na całym świecie. Zapisy zawarte w Kodeksie zapewniają każdemu zatrudnionemu równe szanse w obszarach wynagradzania, świadczeń, awansów i rozwoju zawodowego.

Firma dba o pochodzenie wykorzystywanych surowców i materiałów – o to, czy ich wydobycie odbywa się w sposób zrównoważony i bez naruszenia praw człowieka. Aby rozszerzyć stosowanie dobrych praktyk poza firmę, Nowy Styl wprowadził Kodeks dostawców Nowego Stylu – dokument globalny, który określa standardy etyczne i praktyki biznesowe będące w zgodzie z wartościami firmy.

Zespół

Zespół Nowego Stylu składa się z ludzi w różnym wieku i o różnych specjalizacjach. Pracownicy pochodzą z kilkudziesięciu krajów, na co dzień mówią kilkunastoma językami, różnią się również stylem życia i spojrzeniem na wiele spraw. Co ich łączy? Ambicja, pokora, uczciwość i tolerancja – te wartości określają ich wspólne podejście do współpracy, zarówno ze sobą nawzajem, jak i z klientami oraz z kontrahentami. Dzięki tym czterem kluczowym wartościom, pracownicy pokonują bariery geograficzne oraz kulturowe, i wspólnie tworzą zespół.

Jako firma produkcyjna, Nowy Styl przykłada ogromną wagę do najwyższych standardów BHP, które bezpośrednio przekładają się na bezpieczeństwo pracowników fabryk. Ostatnio już po raz kolejny w Zakładzie Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych oraz Fabryce Mebli Biurowych w Jaśle świętowano rok bez wypadków.

Produkt

Portfolio produktowe firmy kształtowało się i rozwijało przez ponad 25 lat. Dziś różnorodna oferta Nowego Stylu odpowiada na wiele potrzeb klientów, na wielu różnych rynkach.

Dla dalszego rozwoju firmy ogromny wpływ ma wprowadzanie produktów zaawansowanych pod względem technologii i ergonomii, jak również powtórnego użycia materiałów. Takie produkty to m.in. panele w systemie modułowym Tepee, które zostały wykonane z prasowanego filcu, czyli materiału pochodzącego w 100% z recyclingu.

Wśród innowacji służących zdrowiu użytkowników znajduje się oparcie Duo-Back, które nie uciska bezpośrednio na kręgi i dyski oraz obniża ucisk kręgosłupa do 50%, a także linia krzeseł Xillium, wspierających użytkowników w codziennym ruchu dzięki możliwościom poruszania się w trzech płaszczyznach. Projektanci Nowego Stylu stworzyli także biurko ergonomiczne eUP, które z użyciem elektrycznej regulacji wysokości można w kilka sekund dopasować do pozycji stojącej.

Produkty Nowego Stylu spełniają wymagane normy bezpieczeństwa, co zostało potwierdzone przez liczne certyfikaty, atesty oraz raporty z badań prowadzonych we własnym ośrodku, a także w certyfikowanych zewnętrznych jednostkach badawczych.

Łańcuch dostaw

Obowiązujący globalnie dokument Kodeks dostawców Nowego Stylu szczegółowo określa standardy etyki oraz odpowiedzialności społecznej, ekonomicznej i ekologicznej, które obowiązują dostawców firmy. W latach 2018-2019 100 % nowych dostawców zostało poddanych weryfikacji pod względem kryteriów środowiskowych i społecznych.

Klimat

W trosce o klimat, w 2019 roku Nowy Styl wdrożył CO2 Performance Ladder, holenderski system do wspierania zrównoważonego rozwoju, którego celem jest obniżanie emisji dwutlenku węgla. W 2019 roku firma zmniejszyła względną emisję CO2 aż o 29% w porównaniu do lat poprzednich. Nowy Styl spełnia wszystkie wymogi prawne w zakresie ochrony środowiska.

Lokalność

Nowy Styl jest jednym z większych pracodawców na Podkarpaciu – zatrudnia ponad 3 000 pracowników z Krosna, Jasła, Rzepedzi i innych miejscowości w okolicy. By dać dodatkowy impuls do rozwoju lokalnej społeczności, firma korzysta z usług lokalnych przedsiębiorców – ok. 50% dostawców pochodzi również z Podkarpacia.

Założyciele i właściciele firmy Nowy Styl, Adam i Jerzy Krzanowscy, ufundowali Fundację im. Janusza Korczaka, która od 2001 r. za pomocą stypendiów wspiera rozwój uzdolnionych dzieci i młodzieży z Podkarpacia.

Nowy Styl należy również do sponsorów Stowarzyszenia Siemacha, którego projektem jest m.in. Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie, w okolicach Tarnowa.

Osobną inicjatywą jest organizowany od 20 lat Bal Charytatywny, na który Nowy Styl zaprasza podopiecznych domów dziecka, ośrodków szkolno-wychowawczych, placówek opiekuńczych, organizacji pracujących z niepełnosprawnymi oraz rodzin zastępczych. Bal co roku posiada ciekawy motyw przewodni, który ma rozbudzić w dzieciach nowe pasje i zachęcić je do rozwoju – tematem w roku 2018 była tolerancja, a w 2019 – Unia Europejska.

Jako Mecenas Programów Edukacyjnych i Koncertowych, Nowy Styl pomógł wyposażyć wnętrza Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w fotele, oraz wsparł organizację kursów, z których skorzystały tysiące uczestników. Firma bierze również udział w organizacji festiwalu Young Arts, będącego częścią festiwalu Emanacje.


 

Podsumowania i nowe wytyczne

W aktualnym raporcie znajdują się rozliczenia z obietnic złożonych w latach 2016-2017, jak również plany na przyszłość, o których mówi Adam Krzanowski, prezes Nowego Stylu:

“Zdajemy sobie jednocześnie sprawę, że przed nami okres ogromnej niepewności. Nie wiemy, kiedy obecna pandemia koronawirusa wygaśnie, a jeśli już to nastąpi, to jakie trwałe piętno zmian odciśnie ona zarówno na naszej branży, jak i codziennym życiu (…). Jedno jest natomiast pewne – jako ludzkość nie możemy zwlekać z podjęciem zdecydowanych działań, które chronić będą nasz klimat i środowisko. Klęski, o których niemal codziennie donoszą media, dają do myślenia. Kluczową sprawą w tym aspekcie jest redukcja CO2, do czego zobowiązujemy się jako firma w najbliższych latach. Cel ten zamierzamy osiągnąć przede wszystkim poprzez zwiększanie udziału zielonej energii jako źródła energetycznego wykorzystywanego przez nas w codziennym funkcjonowaniu fabryk i biur. Integracja systemów informatycznych oraz rozbudowa narzędzi do videokonferencji pozwoli nam natomiast ograniczyć liczbę podróży służbowych, co mamy nadzieję przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego. To oczywiście zaledwie kilka obszarów, w których będziemy intensywnie pracować, aby przeciwdziałać degradacji naszej planety.”

Pełen Raport zrównoważonego rozwoju Nowego Stylu: Make your space responsible – czyli co konkretnie robimy dla zrównoważonego rozwoju


 


5.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz