Giant

Ocieplenie stropów skalną wełną mineralną – prosty sposób na bezpieczeństwo i oszczędności

|
Ciepły dom to dla wielu osób po prostu dobrze ocieplone ściany.

Jednak dbając jedynie o izolację przegród pionowych, zapominamy, że ciepłe powietrze w naturalny sposób unosi się do góry, więc prawdziwy komfort cieplny we wnętrzach i oszczędności na ogrzewaniu zyskamy przede wszystkim dzięki dobrej izolacji przegród poziomych znajdujących się nad ostatnią ogrzewaną kondygnacją. Mowa tu głównie o stropach, których ocieplenie jest nie tylko bardziej racjonalnym rozwiązaniem (niskie koszty, a efekty największe), ale również najłatwiejszym do wykonania. Jak to zrobić i jakich materiałów użyć, by żyło się nam naprawdę komfortowo?

Co daje izolacja stropów?

Ocieplanie stropu powinno być wykonane niezależnie od tego, czy poddasze w naszym domu jest użytkowe, czy też nieużytkowe. Wbrew pozorom nie tylko zaadaptowane pomieszczenia na poddaszu powinny być dobrze zaizolowane. Poddasze nieużytkowe spotykamy nie tylko w starych domach, ale także w nowszych, gdzie strych ma zazwyczaj pełnić funkcję składziku. To także miejsca nad pomieszczeniami nieogrzewanymi, takimi jak garaże czy piwnice. Mimo iż w takich pomieszczeniach przebywamy sporadycznie, powinniśmy je odpowiednio ocieplić, bo właśnie tamtędy najszybciej ucieka nam z domu cenne ciepło, za które przecież płacimy.  Poprawnie wykonana izolacja nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również  poprawi komfort cieplny na niższych kondygnacjach.

Czym ocieplić strop?

Ocieplenie stropu można wykonać szybko i niewielkim kosztem. Temu wyzwaniu na pewno podoła wełna skalna, która izoluje termicznie, akustycznie oraz poprawia bezpieczeństwo pożarowe zarówno strychu, jak i całego domu (punkt topienia włókna skalnego to 1000°C, dzięki czemu jest jednym z najbezpieczniejszych materiałów izolacyjnych i posiada najwyższą klasę reakcji na ogień – A1.). Wełna skalna jest niepalna, niekapiąca, a także  nierozprzestrzeniająca ognia. Najlepiej sprawdzi się więc w izolacji stropów drewnianych,  gdzie dzięki tym właściwościom ochroni drewnianą konstrukcję stropu przed spaleniem. Ocieplenie stropu wełną jest również najlepszą opcją wtedy, gdy zależy nam na bardzo wysokiej efektywności  izolacji termicznej budynku. Ten materiał jest funkcjonalny, praktyczny, a także cechuje się dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła, zapewniając utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz i zatrzymując napływ zimnych mas powietrza z zewnątrz. Dzięki otwartej dyfuzyjnie strukturze pozwala swobodnie przenikać parze wodnej, zapobiegając zawilgoceniu konstrukcji stropu. Wełna skalna to również produkt niezmiernie trwały. Wykonana przy jego pomocy izolacja zachowuje swoje właściwości nawet 55 lat. Nie kruszy się, nie odkształca, nie wybrzusza. Nie pęka i pracuje wraz z więźbą czy stropem. Również silnie pochłania dźwięki, dzięki czemu w domu panuje przyjemna cisza i nie słyszymy choćby "tupania nad głową". Ocieplony wełną mineralną strop to w końcu brak problemów z grzybem oraz pleśnią i zdrowy klimat we wnętrzach. 

Płyty, a może granulat?

Produkty do izolacji stropów i podłóg z wełny skalnej ROCKWOOL są dostosowane do różnych typów konstrukcji budowlanych. Występują w postaci płyt, mat i granulatu. Zarówno płyty, maty, jak i granulat położymy bezpiecznie i szybko. Płyty i maty wyróżniają się wysoką sprężystością. Dzięki niej idealnie pokrywają całą izolowaną powierzchnię i dopasowują się do podłoża. Maty szczelnie wypełniają przestrzenie między drewnianymi belkami konstrukcji stropu czy dachu. Płyty zaś możemy  na przykład  przykleić  do stropów betonowych i innych nieotynkowanych podłoży za pomocą zaprawy klejącej, bez użycia łączników mechanicznych. Płyty z wełny skalnej możemy wykończyć zarówno zaprawą tynkarską, jak i farbą strukturalną, nanoszoną metodą natryskową. A jeśli zależy nam na bardziej wytrzymałym wykończeniu izolacji stropu, możemy zastosować produkty, które następnie pokryjemy warstwą zaprawy zbrojącej z siatką zbrojącą. Na tak przygotowaną powierzchnię można również nanieść tynk lub farbę strukturalną.  

Granrock Super – szybka i dokładna izolacja

A co, jeśli zależy nam na czasie lub izolację chcemy wykonać jak najmniej inwazyjnie, a nasze poddasze kryje wiele zakamarków? W takich przypadkach sprawdzi się zwłaszcza GRANROCK SUPER – wełna skalna w postaci granulatu. Sypki materiał wdmuchuje się przez otwory w ścianach szczytowych, przez właz w stropie lub otwór rewizyjny w połaci. Pozwala to na remont poddasza w szybkim tempie (jednego dnia można ocieplić nawet 100 m kw. poddasza), w dowolnym momencie, bez obawy o zniszczenie istniejących pomieszczeń. Wełna w postaci strzępków szybko i dokładnie wypełnia wszystkie, nawet najtrudniej dostępne zakamarki, w których zastosowanie płyt byłoby niemożliwe lub wymagałoby dużej ingerencji i nakładów prac. Aplikacja granulatu nie wymaga skomplikowanych zabezpieczeń podczas wdmuchiwania, strzępki nie wydzielają zapachów. Zbędna jest też przerwa technologiczna po zakończeniu montażu, a ocieplaną przestrzeń można szybko i łatwo posprzątać. Poprawnie wykonany nadmuch zapewnia dobrą, elastyczną i niepękającą izolację termiczną, skuteczną nawet po 55 latach użytkowania.

Ocieplaj stropy – oszczędzaj i bądź zdrów

Skuteczne ocieplenie podłogi i izolacja stropu w znaczący sposób wpływają na  energooszczędność budynku. Koszty ogrzewania ograniczy już izolacja termiczna o grubości 20-25 cm. Wykonana precyzyjnie oraz przy użyciu odpornych i trwałych materiałów jest w stanie zapewnić oszczędności na poziomie nawet kilku tysięcy złotych w skali roku. Zastosowanie wełny skalnej do ocieplenia stropów to jednak nie tylko grubszy portfel. To przede wszystkim większe bezpieczeństwo i lepsze zdrowie domowników, a także gwarancja komfortu, którego tak potrzebujemy, by czuć się wypoczętym i pełnym energii na co dzień.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz