Interbiuro - duży

EKO Atrium 1 - najbardziej zielony biurowiec w tej części Europy

Atrium 1 to nie tylko niższe zużycie energii, ale również nowoczesne technologie pozwalające w znacznym stopniu ograniczyć wykorzystanie wody pitnej do celów innych niż jej pierwotne przeznaczenie.
Atrium 1 to nie tylko niższe zużycie energii, ale również nowoczesne technologie pozwalające w znacznym stopniu ograniczyć wykorzystanie wody pitnej do celów innych niż jej pierwotne przeznaczenie.
Warszawa. Biurowiec powstający przy Rondzie ONZ zaoszczędzi co najmniej 50 proc. energii.

To będzie superenergooszczędny i  najbardziej zielony biurowiec w Europie Środkowo-Wschodniej. Budowany od stycznia Atrium 1 ma już 4 kondygnacje podziemne, które powstały przy zastosowaniu metody podstropowej. Biurowiec, który będzie oddany do użytku na przełomie 2013 i 2014 roku, zaoferuje swoim najemcom 18 tys. mkw. powierzchni. 

Deweloper, czyli Skanska Property Poland jako pierwszy w kraju zastosuje w warszawskim biurowcu system geotermalnego chłodzenia i ogrzewania (w zainstalowanych sondach będzie krążyć woda, w zależności od pory roku, nośnik ciepła lub chłodu). Funkcjonowanie geotermy będzie możliwe dzięki zainstalowanym na dachu panelom fotowoltaicznym. Podobny system funkcjonuje w zaledwie kilku obiektach biurowych w Europie. Biurowiec Skanski zużyje połowę mniej energii niż obiekty spełniające polskie normy.

Ciekawym rozwiązaniem jest zbiornik na wodę szarą (woda powstała po umyciu rąk) i deszczową, która po wstępnym oczyszczeniu wykorzystywana będą do spłukiwania toalet, a także wodooszczędna armatura i toalety oraz bezwodne pisuary. W rezultacie przewiduje  oszczędność 7 370 500 litrów wody w ciągu roku.

Przyjazne środowisku rozwiązania wykorzystane w Atrium 1 obejmą między innymi wykonanie podwójnej fasady z zewnętrznymi żaluzjami, które ochronią budynek nagrzaniem, zastosowanie okien z potrójnymi szybami zatrzymującymi ciepło oraz wspomniane już panele fotowoltaiczne, które pozwolą na wytworzenie prądu dzięki promieniom słonecznym.

Atrium 1 został już precertyfikowany w systemie oceny budynków zrównoważonych LEED na najwyższym, platynowym poziomie. Projekt biurowca wykonało Biuro Projektów Kazimierski i Ryba Sp.J., a jego generalnym wykonawcą jest Skanska S.A. Za komercjalizację obiektu odpowiedzialna jest Skanska Property Poland.


0.0
Napisz pierwszy komentarz