EKO Co Durban dał światu

Ponad 190 krajów wyraziło zgodę na przyjęcie tzw. mapy drogowej, czyli planu dojścia do nowego globalnego porozumienia klimatycznego w 2015 r.

11 grudnia zakończyły się trwające prawie dwa tygodnie negocjacje w ramach 17. Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej w Durbanie, w której uczestniczyli przedstawiciele państw wchodzących w skład ONZ. Ponad 190 krajów wyraziło zgodę na przyjęcie tzw. mapy drogowej, czyli planu dojścia do nowego globalnego porozumienia klimatycznego w 2015 r., które weszłoby w życie za 5 lat i obowiązywałoby wszystkie kraje.

Poza mapą w pakiecie zawartych porozumień uczestnicy konferencji przyjęli deklarację prowadzącą do przedłużenia na kolejny okres rozliczeniowy protokołu z Kioto (którego głównym założeniem jest redukcja emisji gazów wywołujących efekt cieplarniany). Zadecydowano także o szeregu rozwiązań, które mają wspierać adaptację do zmian klimatycznych, w tym m.in. zielony fundusz finansowy i wsparcie dla chroniących środowisko inwestycji w najuboższych krajach zagrożonych największymi zmianami klimatu.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz