Forbo pod logo

Sektor telekomunikacji i technologii napędza biura

Najemcy z sektora telekomunikacji i technologii są najbardziej aktywni w Europie.

Po raz pierwszy zapotrzebowanie na nieruchomości komercyjne sektora bankowości i finansów zostało prześcignięte. Popyt firm telekomunikacyjnych i technologicznych na biura jest wyższy, jak twierdzą specjaliści z CBRE.

Badania CBRE przeprowadzone zostały w 16 kluczowych rynkach biurowych Europy -  Londynie, Warszawie, Wiedniu, Brukseli, Pradze, Zagrzebiu, Frankfurcie, Hamburgu, Monachium, Berlinie, Paryżu, Budapeszcie, Moskwie, Bratysławie, Barcelonie, Dublinie.

W pierwszej połowie 2012 r. firmy z sektora T&T – telekomunikacji i technologii wynajęły na najważniejszych rynkach łącznie 520 000 mkw. W tym samym okresie najem sektora bankowości i finansów wyniósł 420 000 mkw.

W Zachodniej części Europy najbardziej atrakcyjnymi miastami dla branży T&T są Dublin i Londyn. Rosnące zainteresowanie wzbudza Berlin, Monachium i Hamburg. We Wschodniej Europie najemcy z firm telekomunikacyjnych i technologicznych wybierają Warszawę i Moskwę.

Od roku 2010 ten właśnie sektor najemców stanowi 17% wszystkich najemców w Warszawie. Polska jest atrakcyjna dla firm w znacznej mierze dzięki wykwalifikowanej sile roboczej.

Konrad Heidinger, konsultant w dziale badań rynku i doradztwa w firmie CBRE stwierdził: Podczas, gdy firmy z sektora bankowości i finansów rewidują swoje plany inwestycyjne i konsolidują swoje portfele nieruchomości, przedsiębiorstwa z sektora T&T rozwijają się dynamicznie i rozszerzają swoją działalność. Często szukają lokalizacji tam, gdzie znajdują się siedziby ich partnerów biznesowych i firmy z tego samego sektora. W Warszawie tego typu firmy historycznie najchętniej lokowały się na Ochocie, wzdłuż Alei Jerozolimskich. Do przykładów najemców tego typu należy między innymi Orange, Wincor Nixdorf, Microsoft czy też Philips.

Daniel Bienias, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE, dodał: W tym roku nie było wielkich, spektakularnych umów najmu ze strony nowych najemców, ale znacznie powiększono powierzchnię firm już obecnych na polskim rynku. Na przykład firma Oracle, po przeprowadzonych fuzjach i przejęciach, znacznie powiększyła zajmowaną powierzchnię poza Warszawą, w Krakowie i Katowicach. Firma CBRE przewiduje, że przyszły rok będzie okresem dalszych konsolidacji i przejęć, a także wprowadzania w życie filozofii optymalizacji powierzchni i zwiększenia nacisku na strategie środowiska pracy.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Everspace
mantra