Giant

Polska przyjmie euro?

Minister Finansów Jacek Rostowski wypowiedział się na temat przystąpienia Polski do strefy euro.

Polska „zdecydowanie" zamierza przystąpić do strefy euro, ale stanie się to wówczas, kiedy strefa rozwiąże swoje bieżące problemy – powiedział minister Jacek Rostowski podczas panelu dotyczącego unii bankowej. Odbył się on 30 listopada 2012 r. w ramach Third Treasury Talks „A European strategy for growth and integration with solidarity" w Paryżu.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, minister wygłosił również przemówienie "The Polish economy, the financial crisis in Europe and its solutions" podczas spotkania prasowego z członkami the European American Press Club.

Jacek Rostowski zaznaczył, że podczas procesu tworzenia unii bankowej ważne jest zachowanie demokratycznej legitymacji. Gdyby w życie wszedł europejski nadzór bankowy, powinien być odpowiedzialny nie tylko przed Parlamentem Europejskim, ale również przed parlamentami krajowymi. Według ministra, odmienna sytuacja mogłaby wiązać się z dodatkowym ryzykiem, szczególnie zważywszy na bieżącą skomplikowaną sytuację finansową w Europie.

Polskie osłabienie wzrostu gospodarczego nie jest na tyle poważne, aby uzasadnić zmiany rządowego projektu budżetu na 2013 r. – powiedział Jacek Rostowski, komentując niższy niż prognozowany wzrost gospodarczy w trzecim kwartale 2012 r. Zarazem minister zapewnił, iż rząd  przygotowany jest, aby w razie konieczności podjąć działania naprawcze.

Jacek Rostowski ministrem finansów jest od 2007 roku. Od 2011 r. pełni również funkcję posła na Sejm RP. Jest jednym z założycieli CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz