PGE Narodowy

Ulgi podatkowe za innowacje

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło projekt nowej ulgi podatkowej dla najbardziej innowacyjnych firm.

Najbardziej innowacyjne firmy mogą uzyskać nową ulgę podatkową. Ministerstwo Gospodarki proponuje, aby od przyszłego roku można było odliczyć od podatku wydatki poniesione na badania i rozwój.

Proponujemy ulgę innowacyjną. Byłyby to odpisy w podatkach CIT i PIT. Takie rozwiązania są w niektórych krajach europejskich i tam się sprawdziły  – mówi Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki  – My chcemy dać nowy impuls. W ostatnich latach z funduszy publicznych, nie tylko europejskich, ale i krajowych, wprawdzie znacząco zwiększyliśmy nakłady na to, co się nazywa badania i rozwój, ale najczęściej są to sale wykładowe, laboratoria i sprzęt.

Nowa ulga ma zwiększyć innowacyjność polskich przedsiębiorstw. Ministerstwo Gospodarki uznaje projekt za część Programu Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku, który wpisuje się w nowy budżet Unii Europejskiej. Chcielibyśmy, aby na styku poprzedniej i nowej perspektywy finansowania unijnego odwrócić proporcje. Aby były to wspólne wystąpienia przedsiębiorczości polskiej oraz nauki, które bardzo szybko, w odstępie kilku albo kilkunastu miesięcy pojawią się w realnej produkcji jako zaimplementowane wynalazki czy rozwiązania techniczne – mówił Janusz Piechociński w czasie targów CeBIT w Hanowerze.

Janusz Piechociński dodaje, iż największym problemem może być przekonanie do nowego projektu Ministerstwa Finansów. Zapewne będzie to pole sporu z tymi, którzy w rządzie pilnują dochodów budżetowych. Ale w ramach równowagi gospodarczej nie wolno tylko oszczędzać, trzeba też inwestować. Inwestowanie w rozwój i praktyczne wdrażanie na co dzień innowacyjności w usługach i przemyśle jest jedyną szansą odbudowania większej niż dotąd konkurencyjności polskiej gospodarki – podkreśla wicepremier.

Obecnie projekt znajduje się na etapie konsultacji międzyresortowych. Jeśli uda się zdobyć przychylność poszczególnych ministerstw, to powinien on przejść przez cały proces legislacyjny i wejść w życie z początkiem 2014 roku.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
PGE Narodowy
mantra