Inter-bud Fabryczna - duży

Nowa twarz Porta Varsovia

Nowa wizualizacja Porta Varsovia, kompleksu biurowego w Warszawie
Nocna wizualizacja Porta Varsovia, warszawskiego planowanego kompleksu biurowego
Światło dzienne ujrzał nowy projekt zakładający budowę prawie 200-metrowego kompleksu biurowego w centrum Warszawy.

U zbiegu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej, na działce o powierzchni 11 500 mkw, powstać ma kompleks Porta Varsovia, którego projekt właśnie uległ zmianie. Koncepcję opracował Zespół Projektowo – Inwestycyjny KONTRAPUNKT V-Projekt z Krakowa.

Wcześniejszy plan zakładał stworzenie dwóch wież liczących po 218 metrów i 52 kondygnacji każda. Kompleks jednak zmalał do wysokości 180 (41 kondygnacji) i 160 metrów (36 kondygnacji). Pomiędzy kondygnacjami 8-36 powstanie połączenie stworzone z lekkiej, przeszklonej bryły rozszerzającej się ku górze. Dach niższej z wież zmieni się w „sad” nawiązujący do zlokalizowanych tu historycznie ogrodów pomologicznych. 

W obiekcie znajdzie się również pięć pięter podziemnych, na których znajdzie się między inny parking dla 1 100 samochodów (wcześniejsze projekt zakładał 1 800 miejsc postojowych). Łącznie Porta Varsovia oferować będzie, zamiast pierwotnych 78 000 mkw, 52 000 mkw. powierzchni, gdzie zlokalizowane zostaną nie tylko biura, lecz również hotel i powierzchnie usługowe.

Teren pod inwestycję jest własnością miasta stołecznego Warszawa i aktualnie znajduje się w planach przetargowych Biura Gospodarki Nieruchomości. Obecnie zlokalizowane jest tu liceum i gimnazjum, więc sprzedaż będzie możliwa dopiero po zmianie ich siedziby. Miasto od początku zapowiadało, iż nie planuje angażować się w budowę, a po uzyskaniu warunków zabudowy teren sprzedadzą inwestorowi. Ceny za grunt w tym rejonie wahają się od 5-6 000 do 10 000 euro za 1 mkw.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
ADAC
mantra