PGE Narodowy

Nagrody Brick Award rozdane!

Ratusz w Siechnicach projektu Maćków Pracownia Projektowa
Muzeum Armii Krajowej, projekt AiR Jurkowscy – Architekci
Zakończyła się pierwsza polska edycja konkursu Brick Award nagradzająca realizacje architektoniczne, w których wykorzystano materiały ceramiczne.

18 kwietnia odbył się finał pierwszej polskiej edycji konkursu Brick Award, organizowanego przez firmę Wienerberger, producenta ceramicznych materiałów budowlanych. Nagrody przyznawano w trzech kategoriach: Dom wielorodzinny, Budynek użyteczności publicznej oraz Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/Rekonstrukcja. Przyznane zostały również cztery wyróżnienia, w tym dwa w kategorii Projekt bez realizacji, która została utworzona jedynie w polskiej edycji wydarzenia. Do konkursu mogły zgłosić się realizacje, w których wykorzystano materiały ceramiczne.

W pierwszej odsłonie konkursu do rywalizacji stanęło 48 realizacji powstałych po 1 stycznia 2011 roku. Konkurujące obiekty zlokalizowane są nie tylko w dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, ale też w mniejszych miejscowościach, między innymi w Knurowie, Siechnicach czy Rakowni.

Ceramika budowlana jest jednym z najstarszych tworzyw, które zna świat, i jak dowodzą obecne jej zastosowania - ciągle odkrywczą oraz zaskakującą. Również w rękach polskich architektów, którzy potrafią wydobyć jej nowoczesny wyraz i połączyć go z pamięcią, którą niesie jako materiał stosowany od pokoleń, dający poczucie ciągłości rozwoju kultury oraz jednocześnie podkreślający, co jest tego rozwoju motorem. Jest nim z pewnością innowacyjność, którą najbardziej widać w nagrodzonym przez nas projekcie Małopolskiego Centrum Sztuki zespołu K. Ingarden J. Ewý - Architekci. Cieszymy się, że polska architektura będzie reprezentowana na międzynarodowym forum konkursu takim właśnie twórczym i świeżym rozwiązaniem, zaproponowanym w odwiecznym mieście - Krakowie. W innych nagrodzonych i wyróżnionych przez Jury projektach materiał ceramiczny prezentuje swą elegancję i ponadczasowość, elastyczność w stosowaniu i humanizm uzyskanych skal. W poczynionych przez nas ocenach premiowaliśmy komplet tych wartości, poszukując ducha XXI wieku – mówi prof. dr hab. Architekt Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca Jury polskiej edycji Brick Award.

W ławie jury usiedli: prof. dr hab. architekt Ewa Kuryłowicz, wiceprezes i generalny projektant pracowni Kuryłowicz&Associates sp. z o. o.; arch. Maciej Miłobędzki, współzałożyciel JEMS Architekci; Janusz Kaniewski, projektant, wykładowca Istituto Europeo di Design w Turynie i Royal College w Londynie; Ewa P. Porębska, redaktor naczelna magazynu „Architektura-Murator”; Agnieszka Bulanda, redaktor naczelna magazynu „ARCH”; Piotr Sarzyński, dziennikarz tygodnika „Polityka”; Grzegorz Piątek, krytyk architektury i kurator. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał Sekretarz Konkursu – Marek Szeniawski.

Kategorię Budynek użyteczności publicznej zwyciężył projekt K. Ingarden J. Ewý - Architekci, na wzór którego powstał Małopolski Ogród Sztuki. Nagrodę w ramach kategorii Dom wielorodzinny zdobył budynek mieszkalny we Wrocławiu na rogu ulic Grabiszyńskiej i Inżynierskiej, stworzony przez Biuro Projektów Lewicki Łatak. Kategorię Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/Rekonstrukcja zdominował projekt Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Rewitalizację obiektu przeprowadziło biuro AiR Jurkowscy – Architekci.

Wyróżnienie w kategorii Budynek użyteczności publicznej przyznano Ratuszowi i Centrum Administracyjno-Usługowemu w Siechnicach. Projekt powstał w pracowni Maćków Pracownia Projektowa. Ta sama pracownia otrzymała również wyróżnienie w kategorii Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/Rekonstrukcja, za projekt modernizacji budynku Gimnazjum nr 15 we Wrocławiu. Wyjątkowe w polskiej edycji konkursu było przyznanie wyróżnienia w ramach kategorii Projekt bez realizacji. Przyznano tutaj dwie nagrody: dla Agaty Rogowskiej, za projekt identyfikacji architektury powojennej Wrocławia, a także dla Zespołu Budynków Biurowych „UbiQ Business Center", Autorstwa CDF Architekci z Poznania.

Nie wyłoniono zwycięzcy i nie przyznano wyróżnienia w kategorii Dom jednorodzinny.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra