Park Project II

W Gdańsku powstaną biurowce w stylu dworkowym

Wizualizcja planu rozbudowy Dworku Saltzmanna w Gdańsku
Inwestycja powstaje przy ul. Opackiej
W Gdańsku Oliwie rozpoczynają się prace budowlane przy Dworku Saltzmanna. Docelowo powstać mają tu również budynki biurowe.

Korporacja Budowlana Doraco rozpoczęła prace przy ulicy Opackiej w Gdańsku Oliwie. Celem jest odtworzenie ogrodu otaczającego Dworek Saltzmanna, znanego również jako Dworek Ogrodnika. Firma planuje przywrócenie świetności istniejącemu w XVIII wieku ogrodu francuskiemy oraz ogrodu angielskiemu. Dodatkowo, Doraco przewiduje powstanie nowych budynków biurowych oraz apartamentów, które będą nawiązywać do istniejącej tu historycznie zabudowy gospodarczej Folwarku Opackiego. W jednym z nowych biurowców siedzibę mieć będzie inwestor.

Obecnie budynek dworku wpisany jest do rejestru zabytków, przez co projekt architektoniczny został opracowany w konsultacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego oraz podpisanie aktu erekcyjnego odbędzie się 29 czerwca 2013 roku. We wrześniu 2013 roku ukończone zostaną prace w ramach przywrócenia ogrodów, natomiast w grudniu 2014 roku planowane jest zakończenie prac budowlanych.

Historia dworku sięga 1760 roku, kiedy to opat cysterskiego klasztoru, Jacek Rybiński, zlecił jego budowę. Stał się on siedzibą najpierw znanego ogrodnika Kazimierza Dębińskiego, a następnie, od 1794 roku, ogrodnika Johanna Georga Nicolasa Saltzmanna, który między innymi zagospodarował wzgórze Kahlsberg. W roku 1854 posiadłość zakupiła rodzina Salzmann, tworząc nowe zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Po II wojnie światowej dworek trafił do Skarbu Państwa i stał się użytkowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych.

Pod koniec XX wieku nieruchomość wynajęła firma Doraco, która stała się jej właścicielem w 2002 roku.


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Kamil :
Genialny pomysł!
21 maja 2013 13:12
Inter-bud Fabryczna - duży
mantra