Dubaj będzie miał najwyższy biurowiec na świecie?

Burj Khalifa w Dubaju, obecnie najwyższy budynek na świecie, Copyright Axel Schmies
Burj Khalifa w Dubaju, obecnie najwyższy budynek na świecie, Copyright Axel Schmies
Co najmniej 520 metrów miałby najwyższy na świecie biurowiec, który może powstać w Dubaju. Problemem są jednak pustostany – aż 45 proc. powierzchni w mieście nie ma najemców.

Ahmed Bin Sulayem, prezes Dubai Multi Commodities Centre (DMCC) chce wybudować najwyższy biurowiec na świecie. Twierdzi on, iż pomimo wysokiego wskaźnika pustostanów, miasto nadal może przyciągać inwestorów i najemców. Jako powód podaje nieodpowiedni standard istniejących obiektów.

Bin Sulayem stoi za budową 68-piętrowego Almas Tower, powstałego w 2007 roku i będącego wówczas najwyższym budynkiem w mieście. Zapewnia on, iż przestrzeń w biurowcu jest obecnie w pełni wynajęta, a na wolne miejsca czekają kolejni chętni. Kryzys pokazał nam, iż dobrze zaprojektowane inwestycje zawsze będą wartościowe i będzie na nie popyt. Będzie brakować powierzchni, a najwyższy na świecie biurowiec zachęci kolejne firmy – mówi Bin Sulayem.

Czy na pewno ma rację? Boom nieruchomości w Dubaju pozostawił miasto z wieloma wolnymi powierzchniami biurowymi. Jednak według Jones Lang LaSalle, firmy, które poszukują więcej niż 5000 mkw. powierzchni często nie mogą jej znaleźć i decydują się na budowę na zlecenie. CBRE podkreśla natomiast, iż w Dubaju aż 45 proc. powierzchni nie ma najemców.

Najwyższy biurowiec na świecie miałby co najmniej 520 m wysokości. Zajmowałby on działkę o powierzchni 107 000 mkw. Bin Sulayem planuje sprzedać część powierzchni, natomiast z reszty czerpać zyski z wynajmu. Obiekt powstałby za pięć lat. Cena? Około miliarda dolarów. Jak mówi Bin Sulayem: Zapewnimy, iż międzynarodowi inwestorzy byli świadomi istnienia tej inwestycji. Potrzebują oni większej powierzchni, a ekspansję planują z kilkuletnim wyprzedzeniem.

Jak na razie nie powstał jeszcze projekt obiektu, nie został wybrany wykonawca ani nie zabezpieczono budżetu, do rozpoczęcia budowy więc jeszcze daleko. Inwestycja ma zostać sfinansowana z przedsprzedaży powierzchni, pożyczek oraz islamskich obligacji.


3.0
Tagi: Emporis
Napisz pierwszy komentarz