DEVCO Sp. z.o.o. logoINTER-BUD logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoPodium Investment logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoFYI Commercial Consulting logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoRIS Kotes logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoTétris Poland logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoTorus logoGTV Lighting logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCity Space logoOlivia Business Centre logoVastint Poland Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoSpectra Development logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoARTSERVIS sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoKart Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoNowy Styl Group logoPorto Office A Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoBusiness House logoKwiaty dla biura logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Londyński wieżowiec nagrodzony

|
Londyński The Shard, Copyright: Eric Smerling
The Shard, Copyright: Malcolm Chapman
Przyznano nagrodę Emporis Skyscraper Award. Tegorocznym zwycięzcą jest najwyższy budynek w Zachodniej Europie – The Shard.

W konkursie brało udział ponad 300 wieżowców z całego świata o wysokości co najmniej 100 metrów, które ukończone zostały w zeszłym roku kalendarzowym. Nagroda przyznana została już po raz czternasty przez portal Emporis.

 

The Shard mierzy 306 metrów i został zaprojektowany przez włoskiego architekta Renzo Piano. Zwycięstwo zagwarantowała mu unikalna forma i wyrafinowana architektura, która uczyniła z budynku nowy symbol Londynu.

 

Drugie miejsce w rankingu przypadło wiedeńskiemu DC Tower 1 zaprojektowanemu przez Dominique Perrault Architecture. 250 metrowy budynek powstał w duchu zrównoważonego budownictwa. Zastosowano w nim m.in. panele fotowoltaiczne, lokalną roślinność niewymagającą dużego nawadniania oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

 

Budynek, który uplasował się na trzeciej pozycji, również wyłamuje się z konwencjonalnych założeń architektury wieżowców. Zlokalizowany na Jeziorze Tai, Sheraton Huzhou Hot Spring Resort to 102-metrowy hotel przypominający kształtem olbrzymi pierścień. Architektura budynku jest nocą podkreślona światłem, tworzącym odblaski na tafli jeziora.

 

W ciągu ostatnich dwóch lat nagroda przypadła Absolute World Towers w Kanadzie oraz nowojorskiemu budynkowi zaprojektowanemu przez Gehry'ego przy 8 Spruce Street. W tegorocznej edycji w pierwszej dziesiątce rankingu nie znalazł się żaden budynek z Północnej Ameryki, natomiast pojawiło się aż pięć projektów europejskich. Ostatni raz tak wielu reprezentantów w czołówce Europa miała sześć lat temu. Wliczając The Shard, jest to piąty raz w historii konkursu gdy tytuł Emporis Skyscraper Award zdobyła inwestycja europejska.

# Budynek Lokalizacja Wysokość (m) Liczba pięter Architekt
1 The Shard Londyn, Wlk. Brytania 306 73 Renzo Piano, Adamson Associates
2 DC Tower 1 Wiedeń, Austria 250 60 Dominique Perrault, Hoffmann-Janz
3 Sheraton Huzhou Hot Spring Resort Huzhou, Chiny 102 27 MAD, Shanghai Xian Dai Architectural Design
4 Cayan Tower Dubaj, ZEA 307 73 SOM, Khatib & Alami
5 One Central Park (East Tower) Sydney, Australia 117 34 Ateliers Jean Nouvel, PTW Architects
6 Flame Towers Baku, Azerbejdżan 182 39 HOK
7 Mercury City Moskwa, Rosja 339 75

F. Williams, G.L. Sirota, M.M. Posokhin

8 Ardmore Residence Singapur 136 36 UNStudio, Architects 61
9 AZ Tower Brno, Czechy 111 30 Architektonická kancelář Burian-Křivinka
10 Tour Carpe Diem Courbevoie, Francja 162 38 Robert A.M. Stern, SRA Architects
~ Nanfung Commercial, Hospitality and Exhibition Complex Guangzhou, Chiny 123 22 Andrew Bromberg of Aedas

Źródło: Emporis


0.0
Tagi: Emporis
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra