Fabryka Mebli Biurowych MDD logoForbo Flooring Systems Polska logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCOTEX Office Centre logoARTSERVIS sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoBusiness House logoPodium Investment logoAgrobex Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoArchicom logoINTERBIURO logoVantage Development S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoCity Space logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoTorus logoNowy Styl Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoSpectra Development logoFYI Commercial Consulting logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoKontor logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoVastint Poland Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoOlivia Business Centre logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoAluprof S.A. logoTétris Poland logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Polska rajem inwestorów

W opublikowanym przez ONZ raporcie inwestycyjnym Polska znalazła się na 6. miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych państw na świecie.

Polska znalazła się na 6. miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie państw świata – w raporcie opracowanym przez Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju UNCTAD. Na wyższych miejscach znalazły się Rosja, Brazylia, Indie i USA, a na czele uplasowały się, podobnie jak w roku poprzednim, Chiny. Ranking jest opracowywany na podstawie wskazań ekspertów. Podobny wynik, jak Polska, czyli ok. 20 proc. – osiągnęły Indonezja, Australia, Niemcy i Meksyk.

O atrakcyjności inwestycyjnej Polski decydują przede wszystkim stabilność gospodarcza, dostępność wykształconej kadry oraz stosunkowo niskie koszty pracy. O atrakcyjności Polski świadczy także pierwsze miejsce Krakowa wśród najbardziej obiecujących miast dla outsourcingu.

Z raportu World Investment Report 2011 wynika, że choć poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych nie osiągnął stanu sprzed kryzysu, to jednak w kilku regionach wykazuje większą poprawę. W roku 2010 wyniósł łącznie 1,24 bln dolarów. Raport UNCTAD wskazuje przede wszystkim na czynniki związane z ryzykiem inwestycyjnym oraz regulacjami rynku w ocenie poszczególnych regionów. W najbliższych latach poziom inwestycji powinien rosnąć, a w 2013 osiągnąć szczytowy poziom z 2007 r. - 1,9 bln dolarów.

Raport wskazuje także na rosnące znaczenie niekapitałowych form produkcji międzynarodowej, obejmujących produkcję na zamówienie oraz usługi outsourcingowe. Wśród korzyści wynikających z takiej formy inwestowania analitycy UNCTAD wymieniają transfer wiedzy, technologii i umiejętności. Natomiast dużym ryzykiem jest możliwość łatwego przenoszenia inwestycji oraz uzależnienie gospodarki goszczącej od zapotrzebowania globalnego.

Czytaj więcej newsów


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra