Torus logoNowy Styl Group logoPodium Investment logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoOlivia Business Centre logoAluprof S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoBusiness House logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoCOTEX Office Centre logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoSpectra Development logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoTétris Poland logoKontor logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoAgrobex Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoINTERBIURO logoUNIMOR Development S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoCity Space logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoArchicom logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Polskie firmy konkurencyjne dla francuskich

Zacieśnia się współpraca polskich i francuskich firm. Francuscy przedsiębiorcy zaczynają traktować polskie firmy jako konkurencję, szczególnie w sektorze budowlanym i transportowym.

Francuscy przedsiębiorcy zaczynają odbierać polskie firmy jako coraz bardziej poważną konkurencje dla swoich produktów i usług, przede wszystkim w sektorze budowlanym i transportowym. Niskie ceny oferowane przez polskie firmy są gwarantowane stosunkowo słabym złotym, co stanowi jedną z przyczyn, dla których Francja jest za przystąpieniem Polski do strefy euro.


 

Póki co naszych eksporterów wspomaga złoty, ale zakładając, że Polska nie będzie wiecznie krajem tylko i wyłącznie składania podzespołów samochodów dla niemieckich producentów samochodów, pewnie to wspomaganie przez złotego będzie coraz słabsze i mam nadzieję, że do strefy euro w ciągu kilku najbliższych lat się przyłączymy – komentuje Maciej Witucki, przewodniczący Rady Nadzorczej TP SA, prezes Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce.


 

Przystąpienie do strefy euro obniży polską konkurencyjność. Obecnie we Francji jesteśmy postrzegani jako solidni dostawcy i wykonawcy. Obecność małych i średnich polskich firm we Francji jest bardzo wyraźna. Bardzo wiele budynków we Francji powstaje poprzez kooperację z polskimi firmami i to nie tylko na poziomie podstawowego wylewania betonu i wznoszenia murów z cegieł. Jesteśmy obecni i jesteśmy rozpoznawani jako może jeszcze nie firmy hi-tech, ale jako bardzo solidni dostawcy – mówi Maciej Witucki.


 

Francuzi w Polsce inwestują przede wszystkim w branże takie jak finansowa, motoryzacyjna, komunikacyjna, a także energetyka, w tym energetyka jądrowa. Na początku października francuskie ministerstwo do spraw rozwoju przemysłowego opublikowało listę 34 tematów, w których Francja chce się rozwijać w nowej erze przemysłowej w ciągu kilkudziesięciu lat. To jest m.in. przemysł samochodowy, lotniczy, kosmiczny czy sektor telekomunikacyjny. Oprócz tego, obecne są również w Polsce firmy z mających długie tradycje sektorów finansowego czy bankowego – potwierdza Maciej Witucki.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra