Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Zbliżają się zmiany w kwestii specjalnych stref ekonomicznych

Przedsiębiorcy w ramach specjalnych stref ekonomicznych nadal będą mogli liczyć na ulgi, lecz mogą być one niższe niż do tej pory.

W zależności od regionu kraju ulgi w specjalnych strefach ekonomicznych mogą być niższe. Unia Europejska wyznacza nową mapę pomocy regionalnej i będziemy musieli zmienić intensywność pomocy w poszczególnych regionach. To będzie dotyczyło środków unijnych, ale też każdej pomocy udzielanej z budżetu państwa. Oznacza to, że w niektórych regionach od lipca przyszłego roku będzie można otrzymać mniejszy procent pomocy publicznej niż do tej pory, czyli będzie można odpisać sobie niższy podatek do roku 2026 – mówi Ilona Antoniszyn–Klik, wiceminister gospodarki.


 

Obecnie firmy działające na terenie 14 SSE w Polsce są m.in. zwolnione z 19 proc. podatku dochodowego CIT. W 2026 roku dotychczasowe ulgowe zasady przestaną istnieć. Firmy muszą się do tej pory dostosować do nowych reguł. Będziemy chcieli wyrównać warunki dla tych inwestorów, którzy działali tu przed 2008 rokiem. To oni pomogli nam się rozwijać w trudnych czasach mniejszej prosperity. Chcemy wyrównać ich warunki w zakresie możliwości zmiany zezwolenia, do tych, którzy rozpoczęli działalność po 2008 roku. Będziemy chcieli pomóc dopasowywać kadrę do potrzeb danego przedsiębiorstwa i tu będzie można wykorzystać unijne pieniądze – wyjaśnia wiceminister


 

Firmy działające w SSE, tak samo jak te poza strefami, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w ramach „Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020". Na realizację programu przeznaczono 8,6 mld euro, z czego znaczna część pieniędzy przeznaczona zostanie na wspieranie innowacyjności i prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w firmach. Mają to być przedsiębiorstwa o potencjale badawczo-rozwojowym, wdrażające najbardziej innowacyjne produkty. Tradycyjny przemysł nie „wypadnie” ze stref, ale nie będzie miał takiej intensywności pomocy jak do tej pory. Będziemy skłaniali przedsiębiorstwa, które do tej pory wykonywały „prostą” produkcję, żeby inwestowały w tę bardziej zaawansowaną – opowiada Ilona Anoniszyn-Klik.


 

Odsetek przedsiębiorstw przemysłowych, które w latach 2008-2010 wprowadziły innowacje związane z produktami lub metodami działania wynosi w naszym kraju 7,9 proc., jak wynika z danych Eurostatu. Plasuje nas to na 5 pozycji od końca. Na miejscu 4 od końca w tym zakresie są natomiast firmy usługowe (5,1 proc.)


 

Przedsiębiorca działający w SSE może liczyć na zwolnienie podatkowe (CIT lub PIT), działkę w pełni przygotowaną pod inwestycję w konkurencyjnej cenie, pomoc przy załatwianiu formalności związanych z inwestycją, a także, na terenie niektórych gmin, zwolnienie od podatku od nieruchomości.


 

Zwolnienia z podatku dochodowego obowiązujące w specjalnych strefach ekonomicznych są tzw. regionalną pomocą publiczną, mającą na celu przyspieszeni rozwoju najsłabiej rozwiniętych gospodarczo regionów UE.


0.0
Tagi: SSE
Napisz pierwszy komentarz
mantra