Kinnarps Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoKontor logoHAVRE Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoAluprof S.A. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoARTSERVIS sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoBusiness House logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTERBIURO logoPodium Investment logoINTER-BUD logoTorus logoCOTEX Office Centre logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoSpectra Development logoNowy Styl Group logoOlivia Business Centre logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCity Space logoTétris Poland logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoArchicom logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoVantage Development S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Nadchodzi rok zmian dla SSE

Bieżący rok ma być rokiem zmian dla specjalnych stref ekonomicznych. Mają znacząco zwiększyć swoją atrakcyjność.

Celem na 2014 rok jest przyciągnięcie do SSE inwestorów nie tylko poprzez infrastrukturę i preferencyjne warunki, lecz również przez kadrę naukową i parki technologiczne. Zostanie uruchomiona specjalna platforma, której celem będzie ułatwienie współpracy między inwestorami z różnych stref w całym kraju. Co więcej, strefy będą się również angażować w poprawę sytuacji w szkołach zawodowych.


 

Trwają negocjacje nad jedną z najważniejszych inwestycji w Polsce w tym roku. Są różne doniesienia prasowe, ale nie chciałabym jeszcze używać nazwy tego przedsiębiorstwa – zapowiada Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Mówi również, iż 2014 rok będzie przełomowy dla stref, nie tylko ze względu na duże inwestycje, ale również na zachodzące zmiany.


 

Jest nowa perspektywa finansowa, jest też nowe oblicze stref. To już nie są strefy, które tylko przygotowują grunty, infrastrukturę, obsługują inwestorów. To strefy, które również dysponują parkami naukowo-technologicznymi, a więc oferują ośrodki badawczo-rozwojowe – mówi Teresa Kamińska.


 

SSE za cel stawiają sobie lepsze wykorzystanie potencjału naukowców, parków technologicznych, a także poprawę szkolnictwa zawodowego. Dzięki tym działaniom mają przyciągnąć kolejnych inwestorów, którzy spowodują, że strefy będą siedzibą powstawania nowych technologii. Szkolnictwo zawodowe i średnie techniczne, jak wiemy, jest problemem. Strefy w tej chwili bardzo mocno zaangażowały się w elastyczne szkolnictwo zawodowe. Każdy inwestor będzie mógł wykształcić sobie kadrę i w programach unijnych, i w programach strefowych, dostosowaną do jego potrzeb – tłumaczy Teresa Kamińska. Po drugie, jest kwestia parków naukowo-technologicznych, a więc jest możliwość pozyskania kadry i naukowej, i inżynieryjnej, do badań po bardzo preferencyjnych cenach.


 

Co więcej, strefy chcą zachęcić inwestorów do współpracy w ramach zróżnicowanych sektorów. Przykładowo, Pomorska SSE miałaby być inicjatorem i współtwórcą klastrów: rolno-spożywczego, stoczniowego i mechanicznego. Dzięki temu strefa stałaby się pośrednikiem między inwestorami, pomagając im w znalezieniu klientów, podwykonawców i technologii. W tym celu realizowana jest specjalna platforma o ogólnopolskim zasięgu.


0.0
Tagi: SSE
Napisz pierwszy komentarz
mantra