bcb wrzesień 2020

Pomorze atrakcyjne dla outsourcingu

W ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działa coraz więcej firm outsourcingowych.

W Pomorskiej SSE w ramach centr outsourcingowych pracuje już 40 000 osób. Trójmiasto jest bardzo zaawansowane, jeżeli chodzi o rozwój usług outsourcingowych. Jest 40 firm, które świadczą tego typu usługi, a zatrudnionych w nich jest 40 000 osób, głównie na terenie Trójmiasta. Mamy bardzo duży potencjał w postaci młodych, wykształconych ludzi. W Trójmieście i całym województwie jest kilka uczelni wyższych – mówi Józef Adam Bela, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

Rok 2013 był bardzo pozytywny dla PSSE – strefa przyciągnęła inwestycje warte ponad 1 mld zł, które mają utworzyć 630 nowych miejsc pracy. Zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej otrzymały 23 nowe firmy. Pod względem zadeklarowanych inwestycji strefa była na drugim miejscu w kraju (za Katowicką SSE), a pod względem liczby utworzonych miejsc pracy – na piątym.

 

Na terenie PSSE działa już ok. 100 podmiotów, wśród których wymienić można m.in. centra usługowe, księgowe, IT i farmaceutyczne. Trójmiasto jest bardzo atrakcyjne dla inwestorów skandynawskich: w aglomeracji pomorskiej mieszka ponad połowa Polaków władających językami z tego regionu Europy.

 

Przekazywanie pewnych procesów biznesowych na Pomorze kalkuluje się pod każdym względem wielu firmom, i nie ma tutaj znaczenia, czym one się zajmują, o ile dana działalność spełnia wymogi uzyskania zezwolenia. W takiej sytuacji przedsiębiorca może otrzymać ulgi inwestycyjne od 40 proc. do 70 proc. zależnie od tego, czy to jest duży, mały czy średni przedsiębiorca – twierdzi Józef Adam Bela. PSSE, obok wsparcia finansowego i ulg podatkowych, oferuje również powierzchnie biurowe.

 

Jak przewiduje wiceprezes PSSE, w pierwszej połowie 2014 r. nasili się aktywność inwestorów, którzy będą chcieli skorzystać z pomocy publicznej przed zmianami, jakie zostaną wprowadzone 1 lipca. Wsparcie dla dużych inwestorów zmaleje wtedy z maks. 40 proc. do 25 proc. W tym roku już wydaliśmy trzy zezwolenia, skutkiem czego będą inwestycje rzędu 80 mln złotych. Ten proces na pewno będzie do połowy roku narastał – potwierdza Józef Adam Bela.

 

Wśród największych inwestorów w Pomorskiej SSE wymienić można m.in.: Bridgestone, Cargotec, Lafarge, Solvay, Apator oraz Polpharma (która stworzyła w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym nowoczesne laboratorium badań i rozwoju).


0.0
Napisz pierwszy komentarz