Fabryka Mebli Biurowych MDD logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoNowy Styl Group logoPartner Capital Group logoLobos Nieruchomości logoDorbud S.A. logoHexagon logoHAVRE Sp. z o.o. logoBusiness House logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoSawig Invest Group logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoCHB14 logoFYI Commercial Consulting logoOmnitech Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCOTEX Office Centre logoTriGranit Corporation logoSchüco International Polska logoWOMAK HOLDING logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoAluprof S.A. logoKwiaty dla biura logoGhelamco Poland logoArchicom logoKart Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTERBIURO logoEcho Investment logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoCity Space logoTorus logoUNIMOR Development S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoBREMA Sp. z.o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoOlivia Business Centre logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Spadek bezrobocia w Polsce na granicy błędu statystycznego

|
Z danych Ministerstwa Pracy i GUS-u wynika, iż w lipcu bezrobocie w Polsce wyniosło 11,9 proc., czyli o ponad 1 proc. mniej niż przed rokiem.

Pamiętajmy, że w Polsce cały czas mamy do czynienia z dwucyfrowym bezrobociem. Stąd zmiany na poziomie błędu statystycznego są pocieszeniem tylko dla polityków, a nie realnym wskaźnikiem pozytywnych zmian w naszym kraju – komentuje Andrzej Sadowski, ekspert z Centrum im. Adama Smitha.

 

Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano wśród osób młodych - pomiędzy 15. a 24. rokiem życia (27,2 proc.) i z przedziału 25–34 lata (ok. 11 proc.). Informacja ta jest o tyle niepokojąca, że utrzymujący się w tych grupach brak zatrudnienia może w najbliszym czasie spowodować kolejną falę emigracji, a warto dodać, że w tym momencie za granicami Polski pracuje prawie 2 mln rodaków, z czego ponad 35 000 wyemigrowało w roku 2013.

 

Eksperci wskazują, że w okresie wakacyjnym na spadek bezrobocia wpływają prace sezonowe, natomiast w dłuższej perspektywie, do zwiększenia zatrudnienia mogłoby przyczynić się obniżenie kosztów pracy, czyli podatku dochodowego i składek ZUS, które łącznie stanowią prawie 70 proc. pensji netto. Zmiana mogłaby zwiększyć zatrudnienie w małych i średnich przedsiębiorstwach, zmniejszyć szarą strefę i powstrzymać falę emigracji. Mała firma rozwija się głównie poprzez zatrudnianie kolejnych pracowników, a często nie może zatrudniać oficjalnie, bo musi płacić wysoki ZUS oraz wysokie składki i podatki. To sprawia, że w Polsce albo praca przechodzi do szarej strefy, albo znika za granicą, gdzie przenoszą się nasi obywatele – twierdzi Andrzej Sadowski.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra