Podium Investment logoAgrobex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoCOTEX Office Centre logoOlivia Business Centre logoHAVRE Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoKart Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoSpectra Development logoNowy Styl Group logoTétris Poland logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoCity Space logoGTV Lighting logoINTERBIURO logoTorus logoARTSERVIS sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoINTER-BUD logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoBusiness House logoAluprof S.A. logoRIS Kotes logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoUNIMOR Development S.A. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoDEVCO Sp. z.o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Spadek bezrobocia w Polsce na granicy błędu statystycznego

|
Z danych Ministerstwa Pracy i GUS-u wynika, iż w lipcu bezrobocie w Polsce wyniosło 11,9 proc., czyli o ponad 1 proc. mniej niż przed rokiem.

Pamiętajmy, że w Polsce cały czas mamy do czynienia z dwucyfrowym bezrobociem. Stąd zmiany na poziomie błędu statystycznego są pocieszeniem tylko dla polityków, a nie realnym wskaźnikiem pozytywnych zmian w naszym kraju – komentuje Andrzej Sadowski, ekspert z Centrum im. Adama Smitha.

 

Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano wśród osób młodych - pomiędzy 15. a 24. rokiem życia (27,2 proc.) i z przedziału 25–34 lata (ok. 11 proc.). Informacja ta jest o tyle niepokojąca, że utrzymujący się w tych grupach brak zatrudnienia może w najbliszym czasie spowodować kolejną falę emigracji, a warto dodać, że w tym momencie za granicami Polski pracuje prawie 2 mln rodaków, z czego ponad 35 000 wyemigrowało w roku 2013.

 

Eksperci wskazują, że w okresie wakacyjnym na spadek bezrobocia wpływają prace sezonowe, natomiast w dłuższej perspektywie, do zwiększenia zatrudnienia mogłoby przyczynić się obniżenie kosztów pracy, czyli podatku dochodowego i składek ZUS, które łącznie stanowią prawie 70 proc. pensji netto. Zmiana mogłaby zwiększyć zatrudnienie w małych i średnich przedsiębiorstwach, zmniejszyć szarą strefę i powstrzymać falę emigracji. Mała firma rozwija się głównie poprzez zatrudnianie kolejnych pracowników, a często nie może zatrudniać oficjalnie, bo musi płacić wysoki ZUS oraz wysokie składki i podatki. To sprawia, że w Polsce albo praca przechodzi do szarej strefy, albo znika za granicą, gdzie przenoszą się nasi obywatele – twierdzi Andrzej Sadowski.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra