PRO-INVEST S.A. logoCOTEX Office Centre logoPorto Office B Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoOnyx Business Point logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoUNIMOR Development S.A. logoSpectra Development logoKart Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoFYI Commercial Consulting logoDorbud S.A. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoKwiaty dla biura logoGTV Lighting logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoCHB14 logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGhelamco Poland logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoArchicom logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoTorus logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAluprof S.A. logoNowy Styl Group logoHAVRE Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoLobos Nieruchomości logoAgrobex Sp. z o.o. logoBusiness House logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoEcho Investment logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Spadek bezrobocia w Polsce na granicy błędu statystycznego

|
Z danych Ministerstwa Pracy i GUS-u wynika, iż w lipcu bezrobocie w Polsce wyniosło 11,9 proc., czyli o ponad 1 proc. mniej niż przed rokiem.

Pamiętajmy, że w Polsce cały czas mamy do czynienia z dwucyfrowym bezrobociem. Stąd zmiany na poziomie błędu statystycznego są pocieszeniem tylko dla polityków, a nie realnym wskaźnikiem pozytywnych zmian w naszym kraju – komentuje Andrzej Sadowski, ekspert z Centrum im. Adama Smitha.

 

Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano wśród osób młodych - pomiędzy 15. a 24. rokiem życia (27,2 proc.) i z przedziału 25–34 lata (ok. 11 proc.). Informacja ta jest o tyle niepokojąca, że utrzymujący się w tych grupach brak zatrudnienia może w najbliszym czasie spowodować kolejną falę emigracji, a warto dodać, że w tym momencie za granicami Polski pracuje prawie 2 mln rodaków, z czego ponad 35 000 wyemigrowało w roku 2013.

 

Eksperci wskazują, że w okresie wakacyjnym na spadek bezrobocia wpływają prace sezonowe, natomiast w dłuższej perspektywie, do zwiększenia zatrudnienia mogłoby przyczynić się obniżenie kosztów pracy, czyli podatku dochodowego i składek ZUS, które łącznie stanowią prawie 70 proc. pensji netto. Zmiana mogłaby zwiększyć zatrudnienie w małych i średnich przedsiębiorstwach, zmniejszyć szarą strefę i powstrzymać falę emigracji. Mała firma rozwija się głównie poprzez zatrudnianie kolejnych pracowników, a często nie może zatrudniać oficjalnie, bo musi płacić wysoki ZUS oraz wysokie składki i podatki. To sprawia, że w Polsce albo praca przechodzi do szarej strefy, albo znika za granicą, gdzie przenoszą się nasi obywatele – twierdzi Andrzej Sadowski.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra