Assa Abloy

Polska wśród europejskich liderów private equity

Połowa inwestycji private equity w Europie Środkowo-Wschodniej przypada na Polskę.

W ciągu ostatnich 10 lat najwyższe stopy zwrotu na całym świecie, nie tylko w regionie, osiągnięto w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Rosji, z czego główna część to Polska. To jest bardzo dobra informacja, szczególnie dla tych, którzy szukają dofinansowania w ramach funduszy private equity, które zbierają środki. Jest to rzeczywiście coś, co wyróżnia nas na tle całego świata – uważa mec. Michał Karwacki, Kancelaria Squire Patton Boggs.

 

Niemal 50 proc. środków przeznaczonych na finansowanie firm prywatnych, które nie są jeszcze notowane na giełdzie w Europie Środkowo-Wschodniej przypada na Polskę. To zasługa przede wszystkim polskiej stabilności polityczno-gospodarczej, wysokiego tempa wzrostu PKB, dużego rynku wewnętrznego i systemu finansowego. Kapitał omija strefę euro, a także Rosję i Ukrainę, które jeszcze niedawno stanowiły dużą konkurencję dla innowacyjncych przedsiębiorstw z naszego kraju. Jak by to nie zabrzmiało negatywnie, konflikt ukraińsko-rosyjski w pewnym znaczeniu nam pomaga, jeżeli chodzi o przyjmowanie inwestycji i dofinansowanie podmiotów private equity – komentuje Karwacki.

 

Niewykluczone, że dalszy rozwój niepublicznych rynków kapitałowych wpłynie w przyszłości także na poprawę rynku publicznego. Spółki rozwinięte dzięki funduszom PE i venture capital mogą bowiem wejść z czasem na parkiet GPW. Z tego też powodu, dobrą wiadomość stanowi fakt, że najszybszy wzrost w 2013 r. miał miejsce w segmencie venture capital. Bardzo często to jest inwestycja we wczesnej fazie rozwoju spółki, która daje bardzo dużą możliwość zwrotu z kapitału. Pamiętajmy też, że w Polsce jest już dosyć rozwinięty i dojrzały rynek podmiotów venture capital, które działają i mają konkurencję. To nie jeden, lecz kilka podmiotów, które specjalizują się w tego typu inwestycjach – zaznacza Michał Karwacki.

 

Na niepublicznym rynku kapitałowym dominuje branża IT, telekomunikacja, a także ochrona zdrowia, natomiast do grona liderów venture capital w Polsce należą MCI Management, Intercapital i 3TS.

 

Mimo, iż Polska jest jednym z europejskich liderów pod względem wielkości private equity, to rynek ten nie przekłada się na rozwój niepublicznego rynku kapitałowego – wbrew pozorom private equity stanowi jedynie 0,1 proc. udziału w PKB, podczas gdy w Europie Zachodniej wynosi on 0,3 proc..


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz