Porto Office A Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoTétris Poland logoDEVCO Sp. z.o.o. logoVantage Development S.A. logoPodium Investment logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCOTEX Office Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKart Sp. z o.o. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoRIS Kotes logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoBusiness House logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoVastint Poland Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoKwiaty dla biura logoAgrobex Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoSpectra Development logoHAVRE Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoARTSERVIS sp. z o.o. logoTorus logoCity Space logoNowy Styl Group logoForbo Flooring Systems Polska logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Uproszczony system podatkowy? Za 5 lat!

Ministerstwo Finansów zmierza do uproszczenia przepisów podatkowych. Reformę przygotuje Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego.

Przebudowę i uproszczenie prawa podatkowego należy zacząć się od fundamentów czyli ordynacji – poinformowało Ministerstwo Finansów. – Tworzenie aktu stanowiącego podwaliny całego systemu podatkowego powinno przebiegać w sposób balansujący stanowiska i potrzeby wszystkich zainteresowanych środowisk, w szczególności reprezentantów świata nauki, sądownictwa, przedsiębiorców i resortu finansów. To jest warunek stworzenia aktu stabilnego i trwałego.

 

Resort skierował do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego.

 

Za rok powinny być już opracowane założenia przyszłej kodyfikacji rozstrzygające kluczowe kwestie dotyczące prawa i obowiązków podatnika, zasad wykładni prawa podatkowego, relacji ordynacji i kodeksu postępowania administracyjnego, a także relacji ordynacji i materialnego prawa podatkowego oraz innych ustaw.

 

Kolejnym zadaniem Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego będzie przygotowanie projektu ustawy i współuczestniczenie w całym procesie legislacyjnym, którego zakończenie nastąpi w ciągu kilku lat. Zakłada się, że cały proces kodyfikacyjny może trwać ok. 4-5 lat, zważywszy że ordynacja podatkowa jest dziś szóstym co do wielkości aktem prawnym i najobszerniejszą ustawą nie będącą kodeksem – wyjaśnia resort finansów.

 

Komisja będzie składać się z 15 osób. Zasiądą w niej powołani przez premiera przedstawiciele nauki i praktyki z zakresu ogólnego prawa podatkowego. Komisja Kodyfikacyjna będzie technicznie obsługiwana przez Ministerstwo Finansów.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra