Centrum Techniki Okrętowej S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoArchicom logoGłówka Pracuje logoDEVCO Sp. z.o.o. logoNowy Styl Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoSchüco International Polska logoSpectra Development logoOnyx Business Point logoGTV Lighting logoGhelamco Poland logoCity Space logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoKwiaty dla biura logoTorus logoEcho Investment logoAgrobex Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoLC Corp S.A. logoCHB14 logoCOTEX Office Centre logoUNIMOR Development S.A. logoFYI Commercial Consulting logoOmnitech Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBusiness House logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoCity Office logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Państwo wesprze rozwój obligacji korporacyjnych

Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o obligacjach, mającej zachęcić firmy do pozyskiwania w ten sposób kapitału.

Projekt ustawy uprasza rynek obligacji, choć nie rozwiązuje części problemów związanych z inwestowaniem, m.in. z administrowaniem hipotekami. Jest szereg kategorii wprowadzanych przez projekt ustawy o obligacjach, które z pewnością będą przydatne, uproszczą i wprowadzą nowe kategorie do naszego rynku finansowego. Ale bardzo dobrze byłoby, gdyby pojawiło się rozwiązanie dla bieżących problemów, z którymi spotykają się inwestorzy na rynku obligacji, jak chociażby doprecyzowanie wielu przepisów związanych z administratorem hipoteki, gdzie wbudowane są naturalne konflikty interesów – uważa Adam Zaremba, główny ekonomista Saturn TFI.

 

Założeniem twórców ustawy jest wsparcie rozwoju obligacji jako dodatkowego, obok kredytów, źródła finansowania firm. Ponadto ustawa wprowadza nowe kategorie obligacji. Jak chociażby obligacje wieczyste, które posłużyły 200 lat temu, żeby sfinansować wojny napoleońskie w Wielkiej Brytanii. W Polsce do tej pory jeszcze takie rozwiązanie nie funkcjonuje. Pojawią się też obligacje podporządkowane – wymienia Adam Zaremba. Obligacje wieczyste nie są nigdy wykupywane, ich posiadacz otrzymuje natomiast odsetki przez nieograniczony czas. Obligacje podporządkowane są z kolei obejmowane przez spółkę zależną emitenta.

 

Nowe prawo ma też umożliwić emisję obligacji przed podmioty zagraniczne i spółki celowe.

 

Projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów w sierpniu br., natomiast do Sejmu trafił na początku września. Ustawa zastąpi regulacje z 1995 r., które – jak czytamy w projekcie – stanowią barierę w rozwoju obligacji korporacyjnych. Nowelizacja może wejść w życie już w styczniu 2015 r.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra