ReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDorbud S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoEcho Investment logoFYI Commercial Consulting logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCOTEX Office Centre logoOnyx Business Point logoTorus logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoCity Space logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoOlivia Business Centre logoLC Corp S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoBusiness House logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCHB14 logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoSpectra Development logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPartner Capital Group logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoNowy Styl Group logoSchüco International Polska logoUNIMOR Development S.A. logoGhelamco Poland logoHAVRE Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoLobos Nieruchomości logoArchicom logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGTV Lighting logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Przedsiębiorcy coraz częściej wpływają na rozwój uczelni

Od pięciu lat uczelnie wyższe zmagają się z niżem demograficznym, który dotyka przede wszystkim szkoły niepubliczne. Dobrym wabikiem dla młodzieży okazuje się tworzenie nowych kierunków we współpracy z przedsiębiorcami.

Od pięciu lat mamy problem z niżem demograficznym. Uczelnie państwowe co roku zwiększają liczbę miejsc na popularnych kierunkach o 2 proc. Dlatego liczba kandydatów na popularnych kierunkach zwiększa się, natomiast na innych maleje – wyjaśnia Grażyna Drażba-Derdej, wiceprezydent ds. komunikacji, marketingu i rekrutacji na Uczelni Łazarskiego.

 

Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w 2013 r. na studia przyjęto 476 tys. studentów, z czego ponad 70 proc. na studia pierwszego stopnia - to o 12 proc. mniej niż w roku poprzednim. Uczelnie niepubliczne przyjęły aż o 17 proc. mniej studentów. Trudna sytuacja na rynku wpływa na większą konsolidację. Są uczelnie, które przejmują mniejsze i rozszerzają swoje kompetencje w pewnych obszarach. Niektóre uczelnie są obecnie w stanie likwidacji – mówi Grażyna Drażba-Derdej.

 

Zintegrowany System Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym POLON informuje, że obecnie likwidowanych jest 29 uczelni. Aby uniknąć ich losu, szkoły wyższe oferują coraz nowsze metody nauki, a także przeprowadzają dokładne badania rynku. Na naszej uczelni badamy potrzeby rynku pracy, badamy pracodawców, co roku robimy analizy rynku i trendów gospodarczych. Przede wszystkim przewidujemy, w jakich obszarach za 3-4 lata będą potrzebni eksperci – wyjaśnia wiceprezydent.

 

Programy nowych kierunków coraz częściej tworzone są we współpracy z pracodawcami, a ponadto istnieją specjalizacje prowadzone wspólnie z przedsiębiorcami. Umożliwia to nie tylko dobre kształcenie, ale także ułatwia studentom znalezienie pracy jeszcze na etapie nauki. W przyszłości uczelnie będą tworzyć dualny system studiów, polegający na przykład na tym, że student część tygodnia spędza na nauce teoretycznej, a część przyswajając umiejętności praktyczne u pracodawcy. Dziś system ten popularny jest już w Europie Zachodniej

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra