Omnitech Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoPorto Office B Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoSpectra Development logoBusiness House logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoOlivia Business Centre logoAluprof S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoLobos Nieruchomości logoPRO-INVEST S.A. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoUNIMOR Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArchicom logoCity Space logoEcho Investment logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoHAVRE Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoFYI Commercial Consulting logoCOTEX Office Centre logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoNowy Styl Group logoTorus logoGhelamco Poland logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoKwiaty dla biura logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCHB14 logoDEVCO Sp. z.o.o. logoLC Corp S.A. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

SSE czekają na małe i średnie firmy

GPP Business Park w Katowicach
GPP Business Park w Katowicach
W odpowiedzi na apel Ministerstwa Gospodarki, specjalne strefy ekonomiczne coraz częściej próbują przyciągać małych i średnich przedsiębiorców. Celem jest uniezależnienie stref od dużych firm i wygenerowanie nowych miejsc pracy.

W naszej strategii działania widzimy konieczność wzmocnienia pewnych kierunków, aby po części obalić mit, że strefy są tylko dla dużych firm – komentuje Andrzej Zabiegliński, wiceprezes i członek zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. ‒ Jeżeli Ministerstwo Gospodarki mówi wyraźnie, że trzeba wzmocnić działania na rzecz małych i średnich firm, to my mówimy: my to już robimy, ale zwrócimy się ku temu jeszcze bardziej.

 

Mali i średni przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę, że do rozwoju inwestycji w obrębie SSE potrzebne jest stworzenie bardziej elastycznych przepisów, które zniosą np. wymóg utrzymania miejsc pracy przez co najmniej trzy lata. Dla SSE z kolei wyzwaniem jest zmniejszenie dopuszczalnego prawem unijnym poziomu pomocy publicznej, której limit od 1 lipca zmalał niemal w całym kraju.

 

Na przykład dla województwa śląskiego jest to w tej chwili 25 proc. Trzeba powiedzieć: spróbuj skorzystać z tego, bo środowisko do inwestowania jest ciekawe pod względem rynku, pracy, mamy coraz bardziej wykształconą młodzież. Po drugie jest kwestia, jak w tych nowych realiach pokazywać, że nie tylko poziom pomocy publicznej jest tak bardzo istotny – mówi Andrzej Zabiegliński.

 

Tagi: SSE Katowice
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra