INTERBIURO logoArchicom logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoLC Corp S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoPRO-INVEST S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTétris Poland logoOlivia Business Centre logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoEcho Investment logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoAgrobex Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCity Space logoCity Office logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoSpectra Development logoGłówka Pracuje logoCHB14 logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoLobos Nieruchomości logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoKwiaty dla biura logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoTorus logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKart Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoOnyx Business Point logoNowy Styl Group logoGTV Lighting logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoBusiness House logoUNIMOR Development S.A. logoAluprof S.A. logoOmnitech Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

SSE czekają na małe i średnie firmy

GPP Business Park w Katowicach
GPP Business Park w Katowicach
W odpowiedzi na apel Ministerstwa Gospodarki, specjalne strefy ekonomiczne coraz częściej próbują przyciągać małych i średnich przedsiębiorców. Celem jest uniezależnienie stref od dużych firm i wygenerowanie nowych miejsc pracy.

W naszej strategii działania widzimy konieczność wzmocnienia pewnych kierunków, aby po części obalić mit, że strefy są tylko dla dużych firm – komentuje Andrzej Zabiegliński, wiceprezes i członek zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. ‒ Jeżeli Ministerstwo Gospodarki mówi wyraźnie, że trzeba wzmocnić działania na rzecz małych i średnich firm, to my mówimy: my to już robimy, ale zwrócimy się ku temu jeszcze bardziej.

 

Mali i średni przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę, że do rozwoju inwestycji w obrębie SSE potrzebne jest stworzenie bardziej elastycznych przepisów, które zniosą np. wymóg utrzymania miejsc pracy przez co najmniej trzy lata. Dla SSE z kolei wyzwaniem jest zmniejszenie dopuszczalnego prawem unijnym poziomu pomocy publicznej, której limit od 1 lipca zmalał niemal w całym kraju.

 

Na przykład dla województwa śląskiego jest to w tej chwili 25 proc. Trzeba powiedzieć: spróbuj skorzystać z tego, bo środowisko do inwestowania jest ciekawe pod względem rynku, pracy, mamy coraz bardziej wykształconą młodzież. Po drugie jest kwestia, jak w tych nowych realiach pokazywać, że nie tylko poziom pomocy publicznej jest tak bardzo istotny – mówi Andrzej Zabiegliński.

 

Tagi: SSE Katowice
Napisz pierwszy komentarz
mantra