City Space logoHAVRE Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoCHB14 logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoVastint Poland Sp. z o.o. logoTorus logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoSpectra Development logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoLC Corp S.A. logoArchicom logoNowy Styl Group logoFYI Commercial Consulting logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPorto Office B Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoBusiness House logoEcho Investment logoINTERBIURO logoCOTEX Office Centre logoSchüco International Polska logoPartner Capital Group logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoLobos Nieruchomości logoGhelamco Poland logoAluprof S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoGTV Lighting logoKwiaty dla biura logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Największa w Polsce farma fotowoltaiczna

Farma fotowoltaiczna w Gdańsku
Farma fotowoltaiczna w Gdańsku
Grupa Energa zakończyła realizację farmy fotowoltaicznej w Gdańsku. Panele słoneczne o łącznej mocy 1,64 MW zajmują obszar ok. trzech boisk do piłki nożnej, a ich produkcja jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 700 gospodarstw domowych.

Farma fotowoltaiczna usytuowana na granicy Gdańska i Przejazdowa, została zbudowana z 6292 paneli o łącznej mocy 1,636 Mwp, które ułożono na pięciu równoległych rzędach, zajmujących powierzchnię ok. 25 000 mkw. Z szacunków wynika, że farma będzie produkować ok. 1,5 GWh energii w ciągu roku. Taka ilość pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię ok. 720 przeciętnych gospodarstw domowych. Koszt inwestycji wyniósł prawie 9,5 mln zł. Prace budowlano-montażowe trwały dwa miesiące.

 

Nasza farma fotowoltaiczna w Gdańsku to wciąż bardziej inwestycja doświadczalna, która nie będzie miała większego udziału w produkcji energii, ani w skonsolidowanych wynikach Grupy. Pamiętajmy jednak, że technologie fotowoltaiczne tanieją najszybciej na świecie. Dlatego nie wykluczamy, że w przyszłości inwestycje w fotowoltaikę na większą skalę będą dobrym pomysłem na biznes. Dziś zbieramy cenne doświadczenie w ich budowie – komentuje Mirosław Bieliński, prezes Energa SA.

Zobacz także: Fasady produkujące prąd, czyli nowe oblicze fotowoltaiki

 

Celem strategicznym Grupy Energa jest rozwój przyjaznych naturze źródeł wytwarzania energii. Powstała farma zwiększy moc OZE zainstalowaną w elektrowniach spółki o niecałe 0,5 proc. i będzie to pierwsza instalacja Grupy, wykorzystująca do produkcji promienie słoneczne. Inwestycja dołączy do grupy innych odnawialnych źródeł – wody, wiatru i biomasy. Firma zaplanowała już budowę kolejnej elektrowni fotowoltaicznej w województwie kujawsko-pomorskim. Jej moc wyniesie ok. 4 MW.

 

Nowa farma w Gdańsku zwiększy moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc według ostatnich danych Urzędu Regulacji Energetyki wynosi prawie 3 MW. Fotowoltaika ma jednak wciąż niewielki udział w całkowitej mocy OZE zainstalowanej w Polsce, która wynosi niemal 6 tys. MW.

Tagi: Energa
Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra