INTER-BUD logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoHAVRE Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoKwiaty dla biura logoTétris Poland logoUNIMOR Development S.A. logoTorus logoARTSERVIS sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPodium Investment logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoRIS Kotes logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAgrobex Sp. z o.o. logoSpectra Development logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoVantage Development S.A. logoKart Sp. z o.o. logoCity Space logoBusiness House logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoFYI Commercial Consulting logoPorto Office A Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoNowy Styl Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoDEVCO Sp. z.o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoINTERBIURO logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Największa w Polsce farma fotowoltaiczna

Farma fotowoltaiczna w Gdańsku
Farma fotowoltaiczna w Gdańsku
Grupa Energa zakończyła realizację farmy fotowoltaicznej w Gdańsku. Panele słoneczne o łącznej mocy 1,64 MW zajmują obszar ok. trzech boisk do piłki nożnej, a ich produkcja jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 700 gospodarstw domowych.

Farma fotowoltaiczna usytuowana na granicy Gdańska i Przejazdowa, została zbudowana z 6292 paneli o łącznej mocy 1,636 Mwp, które ułożono na pięciu równoległych rzędach, zajmujących powierzchnię ok. 25 000 mkw. Z szacunków wynika, że farma będzie produkować ok. 1,5 GWh energii w ciągu roku. Taka ilość pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię ok. 720 przeciętnych gospodarstw domowych. Koszt inwestycji wyniósł prawie 9,5 mln zł. Prace budowlano-montażowe trwały dwa miesiące.

 

Nasza farma fotowoltaiczna w Gdańsku to wciąż bardziej inwestycja doświadczalna, która nie będzie miała większego udziału w produkcji energii, ani w skonsolidowanych wynikach Grupy. Pamiętajmy jednak, że technologie fotowoltaiczne tanieją najszybciej na świecie. Dlatego nie wykluczamy, że w przyszłości inwestycje w fotowoltaikę na większą skalę będą dobrym pomysłem na biznes. Dziś zbieramy cenne doświadczenie w ich budowie – komentuje Mirosław Bieliński, prezes Energa SA.

Zobacz także: Fasady produkujące prąd, czyli nowe oblicze fotowoltaiki

 

Celem strategicznym Grupy Energa jest rozwój przyjaznych naturze źródeł wytwarzania energii. Powstała farma zwiększy moc OZE zainstalowaną w elektrowniach spółki o niecałe 0,5 proc. i będzie to pierwsza instalacja Grupy, wykorzystująca do produkcji promienie słoneczne. Inwestycja dołączy do grupy innych odnawialnych źródeł – wody, wiatru i biomasy. Firma zaplanowała już budowę kolejnej elektrowni fotowoltaicznej w województwie kujawsko-pomorskim. Jej moc wyniesie ok. 4 MW.

 

Nowa farma w Gdańsku zwiększy moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc według ostatnich danych Urzędu Regulacji Energetyki wynosi prawie 3 MW. Fotowoltaika ma jednak wciąż niewielki udział w całkowitej mocy OZE zainstalowanej w Polsce, która wynosi niemal 6 tys. MW.


0.0
Tagi: Energa
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra