Art-Deweloper Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoBusiness House logoSpectra Development logoVantage Development S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFYI Commercial Consulting logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoTétris Poland logoCity Space logoOlivia Business Centre logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoForbo Flooring Systems Polska logoARTSERVIS sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoRIS Kotes logoCOTEX Office Centre logoVastint Poland Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoPodium Investment logoTorus logoKwiaty dla biura logoKart Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoNowy Styl Group logoGTV Lighting logoUNIMOR Development S.A. logoINTERBIURO logoDEVCO Sp. z.o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

SSC i logistyka szukają pracowników

Centra usług wspólnych i logistyka to branże, które oferują najwięcej nowych miejsc pracy, a jesienią i zimą pracodawcy organizują więcej naborów na stanowiska kierownicze.

W Polsce masowo powstają shared service center, i to w różnych lokalizacjach, zarówno na Pomorzu, jak i w Wielkopolsce, Warszawie czy Krakowie, który jest miastem o największej liczbie tego rodzaju podmiotów – komentuje Paweł Posachowicz, konsultant Departamentu Rekrutacji Stałych w firmie Adecco Poland, pośredniczącej w zatrudnieniu. – Pracę najczęściej otrzymują ludzie młodzi, posługujący się językami obcymi i z doświadczeniem, w zależności od branży, w logistyce, finansach, sprzedaży czy obsłudze klienta.

 

Bezrobocie w Polsce jest coraz niższe - z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec września br. pracy nie miało 11,5 proc. osób czynnych zawodowo, czyli o 0,2 proc. mniej niż w sierpniu br. Pod koniec roku z powodów sezonowych zwykle wzrasta, ale resort pracy prognozuje, że nie będzie to znaczący wzrost. Na stanowiska wyższego i średniego szczebla jesienią i zima notujemy raczej tendencję wzrostową – wyjaśnia Paweł Posachowicz. – Latem jest natomiast większy popyt, co oczywiste, na pracowników sezonowych i magazynowych.

 

Pracodawcy poszukują przede wszystkim wykwalifikowanej i wyspecjalizowanej kadry. Duży popyt jest na ludzi z pokolenia 30-40 lat. To osoby, które kształciły się i zdobywały doświadczenie zawodowe już w nowoczesnej gospodarce – uważa Posachowicz. – Trudniej mają kandydaci, którzy nie wykazują inicjatywy w dostosowaniu się do rynku pracy, nie dążą do nauki języków obcych, pozyskiwania nowych kwalifikacji i kompetencji.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra