GTV Lighting logoFYI Commercial Consulting logoUNIMOR Development S.A. logoVantage Development S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoCity Space logoVastint Poland Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKontor logoArchicom logoPorto Office A Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoNowy Styl Group logoGhelamco Poland logoOlivia Business Centre logoPodium Investment logoTorus logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoLC Corp S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoEcho Investment logoINTER-BUD logoTétris Poland logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoINTERBIURO logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoBusiness House logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoDEVCO Sp. z.o.o. logoSpectra Development logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

SSC i logistyka szukają pracowników

Centra usług wspólnych i logistyka to branże, które oferują najwięcej nowych miejsc pracy, a jesienią i zimą pracodawcy organizują więcej naborów na stanowiska kierownicze.

W Polsce masowo powstają shared service center, i to w różnych lokalizacjach, zarówno na Pomorzu, jak i w Wielkopolsce, Warszawie czy Krakowie, który jest miastem o największej liczbie tego rodzaju podmiotów – komentuje Paweł Posachowicz, konsultant Departamentu Rekrutacji Stałych w firmie Adecco Poland, pośredniczącej w zatrudnieniu. – Pracę najczęściej otrzymują ludzie młodzi, posługujący się językami obcymi i z doświadczeniem, w zależności od branży, w logistyce, finansach, sprzedaży czy obsłudze klienta.

 

Bezrobocie w Polsce jest coraz niższe - z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec września br. pracy nie miało 11,5 proc. osób czynnych zawodowo, czyli o 0,2 proc. mniej niż w sierpniu br. Pod koniec roku z powodów sezonowych zwykle wzrasta, ale resort pracy prognozuje, że nie będzie to znaczący wzrost. Na stanowiska wyższego i średniego szczebla jesienią i zima notujemy raczej tendencję wzrostową – wyjaśnia Paweł Posachowicz. – Latem jest natomiast większy popyt, co oczywiste, na pracowników sezonowych i magazynowych.

 

Pracodawcy poszukują przede wszystkim wykwalifikowanej i wyspecjalizowanej kadry. Duży popyt jest na ludzi z pokolenia 30-40 lat. To osoby, które kształciły się i zdobywały doświadczenie zawodowe już w nowoczesnej gospodarce – uważa Posachowicz. – Trudniej mają kandydaci, którzy nie wykazują inicjatywy w dostosowaniu się do rynku pracy, nie dążą do nauki języków obcych, pozyskiwania nowych kwalifikacji i kompetencji.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra