Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTER-BUD logoNowy Styl Group logoHAVRE Sp. z o.o. logoSpectra Development logoINTERBIURO logoGTV Lighting logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoARTSERVIS sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoVantage Development S.A. logoForbo Flooring Systems Polska logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCity Space logoGhelamco Poland logoLC Corp S.A. logoArchicom logoEcho Investment logoPodium Investment logoFYI Commercial Consulting logoKontor logoOlivia Business Centre logoAluprof S.A. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoTorus logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoTétris Poland logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoBusiness House logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

2000 wypadków przy pracy tygodniowo

67 proc. Polaków jest narażonych na niebezpieczeństwo w pracy, a ponad połowa je lekceważy.

Z danych GUS wynika, że w roku 2013 w naszym kraju doszło do ponad 88 tys. wypadków przy pracy, a 267 z nich zakończyło się śmiercią poszkodowanego. Zdaniem ekspertów wiedza Polaków o potencjalnych zagrożeniach jest niewystarczająca, potwierdza to badanie przeprowadzone w lipcu przez pracownię Millward Brown na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy. 67 proc. Polaków wskazało, że charakter ich zatrudnienia wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia lub życia, a ponad połowa ankietowanych czuje się w pracy bezpieczniej, niż wskazuje na to ryzyko związane z wykonywanym zawodem.

 

Celem Koalicji powołanej przez firmy CWS-boco Polska, Krystian, LaFarge i TenCate jest promowanie kultury i bezpieczeństwa pracy, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i pracowników. Zależy nam na tym, by podnieść poziom bezpieczeństwa w pracy i ograniczyć liczbę wypadków. Są to dosyć często powtarzane slogany, ale my wiemy, jak to zrobić – przekonuje Andrzej Smółko, prezes zarządu firmy CWS-boco Polska, członka Koalicji Bezpieczni w Pracy. Nie ograniczamy się tylko do przedstawiania suchych aktów prawnych i obowiązków pracowników oraz pracodawców. Przede wszystkim publikujemy materiały z zakresu wiedzy praktycznej, czyli prezentujące rozwiązania, które służą podnoszeniu bezpieczeństwa pracy, oraz najlepsze praktyki, które udaje nam się zaobserwować w przedsiębiorstwach.

 

Badanie Millward Brown pokazało, że 30 proc. pracowników w ciągu ostatnich lat było świadkiem wypadku lub słyszało o wypadku w swoim miejscu pracy, z czego aż 7 proc. stanowiły zdarzenia śmiertelne. Co piąty zatrudniony doświadczył rażących naruszeń przepisów BHP.

 

Zależy nam na tym, by zaangażować w to jak największą grupę polskich przedsiębiorstw – twierdzi Andrzej Smółko. – Ale liczymy także na współpracę ze strony specjalistów do spraw BHP. Chcielibyśmy, aby oni także podzielili się swoimi doświadczeniami, tym, co dzieje u nich w firmach w zakresie bezpieczeństwa, dobrymi praktykami i rozwiązaniami. Chcemy też zachęcić specjalistów BHP do pewnego współzawodnictwa, np. o tytuł najlepszego specjalisty BHP lub najbezpieczniejszej firmy w Polsce.

 

W roku 2013 najwięcej nieszczęśliwych zdarzeń podczas pracy miało miejsce na Śląsku, w Wielkopolsce i na Mazowszu (odpowiednio 12 tys., 11,1 tys. oraz 10,8 tys.). Badania wskazują, że wśród najbardziej narażonych w pracy są osoby zatrudnione w budownictwie i górnicy. Na kolejnych miejscach znalazła się branża chemiczna, a także transport i logistyka.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra