Kinnarps nowy

Zastój na rynku biurowym

W Katowicach brakuje najemców powierzchni biurowej, przez co deweloperzy nie chcą realizować nowych obiektów.

W Katowicach brakuje najemców powierzchni biurowej, dlatego deweloperzy nie chcą budować nowych obiektów lub wstrzymują te już rozpoczęte – czytamy w „Dzienniku Zachodnim”. Inwestorów nie kuszą nawet niezagospodarowane działki w najlepszych fragmentach miasta.

 
W Katowicach znajduje się zaledwie kilka biurowców klasy A. Wśród nich Altus, Chorzowska 50, Reinhold Center. Poza tym w 2010 r. Globe Trade Centre SA (GTC) zbudowało przy Francuskiej dwa biurowce o łącznej powierzchni przekraczającej 20 tys. m kw. Po ponad roku od zakończenia budowy deweloper podpisał umowy na najem zaledwie 25 proc. powierzchni w jednym budynku, natomiast drugi stoi pusty.
 
Jeszcze w 2008 r. inwestorzy planowali wybudować w stolicy Śląska kilka następnych wieżowców i biurowców klasy A, ale na razie skończyło się na wizualizacjach. W Katowicach brakuje najemców powierzchni biurowych, dlatego deweloperzy przestali budować. Inna sytuacja panuje np. w Warszawie, gdzie powierzchnie biurowe wynajmowane są jeszcze przed rozpoczęciem budowy. GTC otwiera w stolicy już czwarty biurowiec klasy A w kompleksie Platinum Biznes Park przy Galerii Mokotów. Budynek został już niemal w całości wynajęty przez jednego najemcę przed przystąpieniem do budowy. Dodatkowo jeszcze w tym roku planowana jest budowa piątego biurowca i on również posiada już najemców.
 
 

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz