Kinnarps Polska Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoTétris Poland logoArchicom logoBusiness House logoNowy Styl Group logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoSpectra Development logoCOTEX Office Centre logoCity Space logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoUNIMOR Development S.A. logoAluprof S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoVastint Poland Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoKontor logoForbo Flooring Systems Polska logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPodium Investment logoHAVRE Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoPorto Office A Sp. z o.o. logoTorus logoVantage Development S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTER-BUD logoINTERBIURO logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Mocniejsza pozycja wykonawcy

W kwietniu wszedł w życie przepis pozwalający wykonawcom lepiej dbać o swoje interesy.

W kwietniu wszedł w życie przepis pozwalający wykonawcom lepiej dbać o swoje interesy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak jednak dochodzić swoich należności? Obligatoryjnie umowa zarówno z inwestorem, jak i zleceniodawcą powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Gazeta przypomina, że umowa powinna precyzyjnie opisywać zakres robót oraz określać przysługujące podwykonawcy wynagrodzenie. Kolejnym ważnym elementem jest zgoda głównego wykonawcy wraz z inwestorem na wykonywanie zlecenia przez daną firmę. Inwestor ma 14 dni na wyrażenie zgody, by nasza firma wykonywała dany zakres prac zlecony od firmy wyżej w hierarchii piramidy inwestycji. Jeśli inwestorowi nie uda się ustosunkować w terminie 14 dni, podwykonawca jest automatycznie zaakceptowany – czytamy dalej.
 
Problemy powstają w momencie, gdy inwestor z jakichś powodów nie płaci generalnemu wykonawcy. W ślad za tym wszyscy podwykonawcy nie otrzymują swoich należności. Wchodząca w życie nowelizacja polega na gwarancji bankowej. Jest ona udzielana generalnemu wykonawcy przez inwestora, a jej koszty są po połowie ponoszone przez obie strony. W sytuacji gdy inwestor z jakichś przyczyn nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań, generalny wykonawca ma zabezpieczoną płatność, dzięki której cała kolejka firm – podwykonawców ma dużą szansę na uzyskanie swoich należności.
 

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra