Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Historyczne dekoracje w kamienicy Mirona Białoszewskiego zagrożone?

Kamienica Mirona Białoszewskiego, wiz. ICON Real Estate
Zabytkowy piec kaflowy, który jest tematem jednego z wierszy napisanych przez poetę, wiz. ICON Real Estate
Przy ulicy Poznańskiej w Warszawie inwestor ICON Real Estate modernizuje kamienicę, w której mieszkał Miron Białoszewski. Obiekt zostanie przekształcony w biurowiec. Prowadzone prace modernizacyjne wywołują jednak wiele kontrowersji.
O kamienicy było już głośno rok temu, kiedy krążyły pogłoski o możliwym zniszczeniu przez inwestora zabytkowego pieca kaflowego, który znajduje się w obiekcie. Zabytkowy piec jest chociażby tematem jednego z wierszy napisanych przez poetę. Tym razem inwestor został oskarżony o zniszczenie historycznych dekoracji wnętrza kamienicy.   

 

Z artykułu opublikowanego przez "Gazetę Wyborzą" wynika, iż bez zgody konserwatora zabytków usunięto z kamienicy historyczne elementy dekoracyjne. "Gazeta" powołuje się na kontrolę Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, która została przeprowadzona tydzień po zakończeniu pozwolenia na prowadzenie robót w kamienicy, wydanego porzez konserwatora. Kontrola wykazała, iż pomimo braku pozwolenia, w obiecie nadal trwają prace budowlane, a ich efekt nie jest zgodny z ustaleniami konserwatora. Jak podaje "Gazeta", inwestor zdemontował wszystkie sztukaterie (rozety i fasady) oraz usunął odeskowania drewnianych stropów, zostawiając drewniane belki stropowe. Według ustaleń wcześniejszego projektu fasety z drewnianą podbitką miały zostać i być odnowione na miejscu.     

 

Inwestor natychmiast ustosunował się do postawionych zarzutów oraz wydał oświadczenie w tej sprawie, twierdząc, że tam, gdzie pozwala na to stan techniczny, zabytkowe elementy są chronione oraz odrestaurowywane. Część dekoracji nie jest orginialna, w przypadku przywołanej w artykule prasowym sztukaterii znaczną część stanowią późniejsze uzupełnienia – komentuje w oświadczeniu Emanuel Grykin, członek zarządu ICON Real Estate. W oświadczeniu mowa jest także o zabytkowym piecu kaflowym. Piec kaflowy (tzw. piec kaflowy Mirona Białoszewskiego) jest w dobrym stanie technicznym i po renowacji zostanie wyeksponowany w sąsiedztwie holu recepcyjnego, gdzie będzie publicznie dostępny nie tylko dla użytkowników budynku, ale też dla pozostałych osób zainteresowanych historią obiektu i jego słynnego mieszkańca – dodaje Emanuel Grykin.  

 

W wydanym oświadczeniu inwestor podkreśla także, iż przed rozpoczęciem prac poprosił o doradztwo eksperta prof. Tomasza Węcławowicza, który wydał opinię ekspercką dotyczącą planowanej inwestycji.
 
 
 

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra