MIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoCHB14 logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoGTV Lighting logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArchicom logoOmnitech Sp. z o.o. logoBusiness House logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoPRO-INVEST S.A. logoCOTEX Office Centre logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoEcho Investment logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoOlivia Business Centre logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoCity Space logoLobos Nieruchomości logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoLC Corp S.A. logoGłówka Pracuje logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoUNIMOR Development S.A. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoTorus logoKwiaty dla biura logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoFYI Commercial Consulting logoKart Sp. z o.o. logoSpectra Development logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoHAVRE Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCity Office logoGhelamco Poland logoSchüco International Polska logoAluprof S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Historyczne dekoracje w kamienicy Mirona Białoszewskiego zagrożone?

Kamienica Mirona Białoszewskiego, wiz. ICON Real Estate
Zabytkowy piec kaflowy, który jest tematem jednego z wierszy napisanych przez poetę, wiz. ICON Real Estate
Przy ulicy Poznańskiej w Warszawie inwestor ICON Real Estate modernizuje kamienicę, w której mieszkał Miron Białoszewski. Obiekt zostanie przekształcony w biurowiec. Prowadzone prace modernizacyjne wywołują jednak wiele kontrowersji.
O kamienicy było już głośno rok temu, kiedy krążyły pogłoski o możliwym zniszczeniu przez inwestora zabytkowego pieca kaflowego, który znajduje się w obiekcie. Zabytkowy piec jest chociażby tematem jednego z wierszy napisanych przez poetę. Tym razem inwestor został oskarżony o zniszczenie historycznych dekoracji wnętrza kamienicy.   

 

Z artykułu opublikowanego przez "Gazetę Wyborzą" wynika, iż bez zgody konserwatora zabytków usunięto z kamienicy historyczne elementy dekoracyjne. "Gazeta" powołuje się na kontrolę Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, która została przeprowadzona tydzień po zakończeniu pozwolenia na prowadzenie robót w kamienicy, wydanego porzez konserwatora. Kontrola wykazała, iż pomimo braku pozwolenia, w obiecie nadal trwają prace budowlane, a ich efekt nie jest zgodny z ustaleniami konserwatora. Jak podaje "Gazeta", inwestor zdemontował wszystkie sztukaterie (rozety i fasady) oraz usunął odeskowania drewnianych stropów, zostawiając drewniane belki stropowe. Według ustaleń wcześniejszego projektu fasety z drewnianą podbitką miały zostać i być odnowione na miejscu.     

 

Inwestor natychmiast ustosunował się do postawionych zarzutów oraz wydał oświadczenie w tej sprawie, twierdząc, że tam, gdzie pozwala na to stan techniczny, zabytkowe elementy są chronione oraz odrestaurowywane. Część dekoracji nie jest orginialna, w przypadku przywołanej w artykule prasowym sztukaterii znaczną część stanowią późniejsze uzupełnienia – komentuje w oświadczeniu Emanuel Grykin, członek zarządu ICON Real Estate. W oświadczeniu mowa jest także o zabytkowym piecu kaflowym. Piec kaflowy (tzw. piec kaflowy Mirona Białoszewskiego) jest w dobrym stanie technicznym i po renowacji zostanie wyeksponowany w sąsiedztwie holu recepcyjnego, gdzie będzie publicznie dostępny nie tylko dla użytkowników budynku, ale też dla pozostałych osób zainteresowanych historią obiektu i jego słynnego mieszkańca – dodaje Emanuel Grykin.  

 

W wydanym oświadczeniu inwestor podkreśla także, iż przed rozpoczęciem prac poprosił o doradztwo eksperta prof. Tomasza Węcławowicza, który wydał opinię ekspercką dotyczącą planowanej inwestycji.
 
 
 
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra