bcb wrzesień 2020

Nowe oblicze World Trade Center

Widok na Manhattan (fot. dbox, Silverstein Properties)
Widok na Manhattan (fot. dbox, Silverstein Properties)
W dniu dzisiejszym mija 14 rocznica zamachów na nowojorskie World Trade Center, w których życie straciło 2977 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych.

Dwie bliźniacze wieże, które były celem ataków z 11 września 2001 r., stanowiły centrum kompleksu World Trade Center. Budynki oferowały łącznie powierzchnię biurową dla 35 tys. osób oraz 430 firm. Każda z wież liczyła 110 pięter, co dawało im miano najwyższych obiektów w Nowym Jorku.

 

14 lat po tragicznych zamachach na 16-hektarowej działce nie widać już śladów przeszłości. W ramach kompleksu World Trade Center powstają kolejne budynki biurowe, inne natomiast są już ukończone. Jednym z popularniejszych jest najwyższy obiekt w Stanach Zjednoczonych – One Trade Center – który liczy 541 m i składa się ze 104 pięter. Obiekt został zaprojektowany przez Davida Childsa i jest siedzibą firmy Conde Nast. Posiada także otwarty taras widokowy znajdujący się na trzech pietrach.

 

Kolejnym biurowcem kompleksu, którego oddanie do użytku planowane jest na 2020 r., będzie 2 World Trade Center. Jego projekt powstał w pracowni architektonicznej Bjarke Ingels Group. Obiekt o wysokości 387 m zostanie nową siedzibą 21st Century Fox i News Corp, które zajmą prawie połowę budynku. Trwają także prace nad biurowcem 3 World Trade Center. Jego ukończenie przewidziano na początek 2018 r. Budynek zaprojektowany przez Richarda Rogersa będzie 329-metrowym wieżowcem, który zostanie nową siedzibą GroupM.

 

W ramach kompleksu zostały wybudowane jeszcze dwa inne biurowce - 4 World Trade Center oraz 7 World Trade Center. Pierwszy z nich oddano do użytku w listopadzie 2013 r., jego projekt wykonał Fumihiko Maki. Obecnie poziom komercjalizacji obiektu wynosi ok. 56 proc., a w gronie najemców znajdują się m.in. władze miasta Nowy Jork. Drugi, będący najstarszym budynkiem kompleksu, otworzono w 2006 r. Jest on całkowicie wynajęty przez m.in. Moody's Corporation, Ameriprise Financial, NCR, BMI, Nowojorską Akademię Nauk Ścisłych, Mansueto Ventures, firmę prawniczą Kostelantz & Fink oraz WestLB.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz