DEVCO Sp. z.o.o. logoGhelamco Poland logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoTétris Poland logoOlivia Business Centre logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoVantage Development S.A. logoForbo Flooring Systems Polska logoAluprof S.A. logoEcho Investment logoGTV Lighting logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoPodium Investment logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoBusiness House logoKontor logoFYI Commercial Consulting logoHAVRE Sp. z o.o. logoTorus logoNowy Styl Group logoUNIMOR Development S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoARTSERVIS sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoINTER-BUD logoAgrobex Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoPorto Office A Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoArchicom logoINTERBIURO logoLC Corp S.A. logoSpectra Development logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Piła czeka na inwestorów

Miasta stanowiące satelity większych ośrodków gospodarczych coraz częściej decydują się na walkę o biznesową samodzielność. Dobrym przykładem jest Piła będąca największą aglomeracją północnej Wielkopolski.

Piła, która pozostawała dotychczas w cieniu Poznania, stanowi główny ośrodek gospodarczy oraz akademicki subregionu zamieszkałego przez przeszło 400 tys. osób. Miasto położone jest w atrakcyjnej lokalizacji – skrzyżowaniu dróg krajowych prowadzących z Wybrzeża na południe, do Poznania, Gorzowa i dalej do Niemiec, oraz ze Szczecina i Świnoujścia do Bydgoszczy i Warszawy. W promieniu 105 km zlokalizowane są dwa porty lotnicze: w Poznaniu oraz Bydgoszczy.    

 

Jak wynika z badań Fundacji Pro Progressio, o potencjale inwestycyjnym regionu przesądza głównie zaplecze kadrowe. Piła należy do grona miast, w których stawia się na szkolenie pracowników „szytych na miarę potrzeb przedsiębiorców”. Możliwe jest to do zrealizowania poprzez ścisłą współpracę przedstawicieli świata akademickiego i biznesu, która stworzyła rozbudowany system studiów dualnych. Ten innowacyjny model zintegrowanego kształcenia pozwala na połączenie pracy i studiów. Trójstronną współpracę szkół wyższych, samorządów oraz prywatnych przedsiębiorstw określamy mianem „złotego trójkąta” – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio. Otwartość szkół wyższych na poszerzanie oferty dydaktycznej i dostosowywanie jej do wymogów nakładanych przez świat biznesu jest kluczem do pozyskiwania nowych inwestorów i redukowania liczby „bezrobotnych absolwentów” na rynku pracy – dodaje.

 

Jak podkreśla zastępca prezydenta miasta Beata Dudzińska, miasto posiada wszystkie atuty większych osrodków. Największe zalety Piły to wspomniana już ścisła współpraca nauki z biznesem, atrakcyjne tereny inwestycyjne, a także kompleksowa obsługa dla inwestorów i wsparcie w procesie rekrutacji. Zaufało nam już ponad 80 firm z kapitałem zagranicznym, a każdy nowy inwestor może liczyć na naszą pomoc – podsumowuje Beata Dudzińska. W mieście powstały centra operacyjne Phillips Lighting Poland, Grupy PZU czy Polkomtel Sp. z o.o. Piła powoli staje się ośrodkiem usług outsourcingowych oraz centrów usług wspólnych.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra