FYI Commercial Consulting logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoVantage Development S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoTorus logoVastint Poland Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoOlivia Business Centre logoPorto Office A Sp. z o.o. logoPodium Investment logoBusiness House logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoTétris Poland logoNowy Styl Group logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoRIS Kotes logoCOTEX Office Centre logoARTSERVIS sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoCity Space logoKart Sp. z o.o. logoSpectra Development logoForbo Flooring Systems Polska logoAgrobex Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoDEVCO Sp. z.o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Piła czeka na inwestorów

Miasta stanowiące satelity większych ośrodków gospodarczych coraz częściej decydują się na walkę o biznesową samodzielność. Dobrym przykładem jest Piła będąca największą aglomeracją północnej Wielkopolski.

Piła, która pozostawała dotychczas w cieniu Poznania, stanowi główny ośrodek gospodarczy oraz akademicki subregionu zamieszkałego przez przeszło 400 tys. osób. Miasto położone jest w atrakcyjnej lokalizacji – skrzyżowaniu dróg krajowych prowadzących z Wybrzeża na południe, do Poznania, Gorzowa i dalej do Niemiec, oraz ze Szczecina i Świnoujścia do Bydgoszczy i Warszawy. W promieniu 105 km zlokalizowane są dwa porty lotnicze: w Poznaniu oraz Bydgoszczy.    

 

Jak wynika z badań Fundacji Pro Progressio, o potencjale inwestycyjnym regionu przesądza głównie zaplecze kadrowe. Piła należy do grona miast, w których stawia się na szkolenie pracowników „szytych na miarę potrzeb przedsiębiorców”. Możliwe jest to do zrealizowania poprzez ścisłą współpracę przedstawicieli świata akademickiego i biznesu, która stworzyła rozbudowany system studiów dualnych. Ten innowacyjny model zintegrowanego kształcenia pozwala na połączenie pracy i studiów. Trójstronną współpracę szkół wyższych, samorządów oraz prywatnych przedsiębiorstw określamy mianem „złotego trójkąta” – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio. Otwartość szkół wyższych na poszerzanie oferty dydaktycznej i dostosowywanie jej do wymogów nakładanych przez świat biznesu jest kluczem do pozyskiwania nowych inwestorów i redukowania liczby „bezrobotnych absolwentów” na rynku pracy – dodaje.

 

Jak podkreśla zastępca prezydenta miasta Beata Dudzińska, miasto posiada wszystkie atuty większych osrodków. Największe zalety Piły to wspomniana już ścisła współpraca nauki z biznesem, atrakcyjne tereny inwestycyjne, a także kompleksowa obsługa dla inwestorów i wsparcie w procesie rekrutacji. Zaufało nam już ponad 80 firm z kapitałem zagranicznym, a każdy nowy inwestor może liczyć na naszą pomoc – podsumowuje Beata Dudzińska. W mieście powstały centra operacyjne Phillips Lighting Poland, Grupy PZU czy Polkomtel Sp. z o.o. Piła powoli staje się ośrodkiem usług outsourcingowych oraz centrów usług wspólnych.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra