DEVCO Sp. z.o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoFYI Commercial Consulting logoPorto Office B Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoDorbud S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoArchicom logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoUNIMOR Development S.A. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoAluprof S.A. logoALLCON INVESTMENT logoEcho Investment logoNowy Styl Group logoAgrobex Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoHexagon logoBusiness House logoCOTEX Office Centre logoPartner Capital Group logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoCHB14 logoPRO-INVEST S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoGhelamco Poland logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoTorus logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCity Space logoINTERBIURO logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOmnitech Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoLobos Nieruchomości logoTriGranit Corporation logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoWOMAK HOLDING logoSchüco International Polska logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Piła czeka na inwestorów

Miasta stanowiące satelity większych ośrodków gospodarczych coraz częściej decydują się na walkę o biznesową samodzielność. Dobrym przykładem jest Piła będąca największą aglomeracją północnej Wielkopolski.

Piła, która pozostawała dotychczas w cieniu Poznania, stanowi główny ośrodek gospodarczy oraz akademicki subregionu zamieszkałego przez przeszło 400 tys. osób. Miasto położone jest w atrakcyjnej lokalizacji – skrzyżowaniu dróg krajowych prowadzących z Wybrzeża na południe, do Poznania, Gorzowa i dalej do Niemiec, oraz ze Szczecina i Świnoujścia do Bydgoszczy i Warszawy. W promieniu 105 km zlokalizowane są dwa porty lotnicze: w Poznaniu oraz Bydgoszczy.    

 

Jak wynika z badań Fundacji Pro Progressio, o potencjale inwestycyjnym regionu przesądza głównie zaplecze kadrowe. Piła należy do grona miast, w których stawia się na szkolenie pracowników „szytych na miarę potrzeb przedsiębiorców”. Możliwe jest to do zrealizowania poprzez ścisłą współpracę przedstawicieli świata akademickiego i biznesu, która stworzyła rozbudowany system studiów dualnych. Ten innowacyjny model zintegrowanego kształcenia pozwala na połączenie pracy i studiów. Trójstronną współpracę szkół wyższych, samorządów oraz prywatnych przedsiębiorstw określamy mianem „złotego trójkąta” – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio. Otwartość szkół wyższych na poszerzanie oferty dydaktycznej i dostosowywanie jej do wymogów nakładanych przez świat biznesu jest kluczem do pozyskiwania nowych inwestorów i redukowania liczby „bezrobotnych absolwentów” na rynku pracy – dodaje.

 

Jak podkreśla zastępca prezydenta miasta Beata Dudzińska, miasto posiada wszystkie atuty większych osrodków. Największe zalety Piły to wspomniana już ścisła współpraca nauki z biznesem, atrakcyjne tereny inwestycyjne, a także kompleksowa obsługa dla inwestorów i wsparcie w procesie rekrutacji. Zaufało nam już ponad 80 firm z kapitałem zagranicznym, a każdy nowy inwestor może liczyć na naszą pomoc – podsumowuje Beata Dudzińska. W mieście powstały centra operacyjne Phillips Lighting Poland, Grupy PZU czy Polkomtel Sp. z o.o. Piła powoli staje się ośrodkiem usług outsourcingowych oraz centrów usług wspólnych.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra