Vastint Poland Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoKart Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoRIS Kotes logoAluprof S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoTétris Poland logoNowy Styl Group logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoBusiness House logoAgrobex Sp. z o.o. logoSpectra Development logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoINTERBIURO logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoCity Space logoPodium Investment logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoForbo Flooring Systems Polska logoPorto Office A Sp. z o.o. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoINTER-BUD logoDEVCO Sp. z.o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoTorus logoKwiaty dla biura logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoFYI Commercial Consulting logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Rekordowo wysoki poziom rotacji na rynku pracy

Od początku roku aż 29 proc. Polaków zmieniło miejsce pracy lub stanowisko. Mamy zatem do czynienia z rekordowo wysokim poziomem rotacji na rynku pracy.

Najwyższym od pięciu lat poziomem rotacji na rynku pracy rozpoczynamy III kw. roku – wynika z badań firmy doradztwa personalnego Randstad. Wzrosła zatem otwartość Polaków na zmianę pracy. Zauważalne jest także przekonanie o tym, że kryzys demograficzny może pozytywnie wpływać na szanse zatrudnienia.

 

W czterech poprzednich kwartałach wg badań „Monitora Rynku Pracy” rotacja utrzymywała się na poziomie ok. 25 proc. Dane z II kw. 2016 r. wskazują na trend wzrostowy i plasują Polskę na pierwszym miejscu pośród badanych krajów europejskich. Wśród przyczyn zmiany pracy najczęstszym powodem jest poszukiwanie lepszych warunków (44 proc.). Kolejną podawaną przez 26 proc. respondentów przyczyną jest osobiste pragnienie zmian. Wciąż jednak można zaobserwować poczucie braku stabilności pracy na aktualnie zajmowanym stanowisku, które w stopniu co najmniej umiarkowanym zadeklarowało ok. 37 proc. osób. Jednocześnie spora liczba respondentów (72 proc.) wyraża przekonanie o łatwym znalezieniu podobnej posady w ciągu półrocza lub jakiejkolwiek innej pracy (77 proc.).

 

Wysoki jest indeks mobilności, który w najnowszym badaniu podniósł się o 4 punkty. Polska z indeksem mobilności na poziomie 111 punktów znalazła się na pierwszym miejscu w Europie. Polacy prezentują zatem największą gotowość do zmieniania aktualnego pracodawcy. Jednakże jak zauważa Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs firmy doradztwa personalnego Randstad: Otwartość nie oznacza jednak, że większość Polaków wysyła swoje CV i chodzi na rozmowy rekrutacyjne. Jesteśmy zdecydowanie bardziej bierni. Aktywnie nowego miejsca pracy poszukuje jedynie 12 proc. badanych, a mniej zobowiązująco rozgląda się za ciekawą ofertą - raczej czekając na telefon od znajomego niż przeszukując ogłoszenia o pracę – dalsze 20 proc. badanych.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra