Schüco International Polska logoAluprof S.A. logoKwiaty dla biura logoCHB14 logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoOlivia Business Centre logoBREMA Sp. z.o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoBusiness House logoUNIMOR Development S.A. logoNowy Styl Group logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoWOMAK HOLDING logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoArchicom logoDEVCO Sp. z.o.o. logoHexagon logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoOmnitech Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoTorus logoLobos Nieruchomości logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoINTERBIURO logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCOTEX Office Centre logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoEcophon Saint-Gobain logoDorbud S.A. logoCity Space logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoEcho Investment logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Rekordowo wysoki poziom rotacji na rynku pracy

Od początku roku aż 29 proc. Polaków zmieniło miejsce pracy lub stanowisko. Mamy zatem do czynienia z rekordowo wysokim poziomem rotacji na rynku pracy.

Najwyższym od pięciu lat poziomem rotacji na rynku pracy rozpoczynamy III kw. roku – wynika z badań firmy doradztwa personalnego Randstad. Wzrosła zatem otwartość Polaków na zmianę pracy. Zauważalne jest także przekonanie o tym, że kryzys demograficzny może pozytywnie wpływać na szanse zatrudnienia.

 

W czterech poprzednich kwartałach wg badań „Monitora Rynku Pracy” rotacja utrzymywała się na poziomie ok. 25 proc. Dane z II kw. 2016 r. wskazują na trend wzrostowy i plasują Polskę na pierwszym miejscu pośród badanych krajów europejskich. Wśród przyczyn zmiany pracy najczęstszym powodem jest poszukiwanie lepszych warunków (44 proc.). Kolejną podawaną przez 26 proc. respondentów przyczyną jest osobiste pragnienie zmian. Wciąż jednak można zaobserwować poczucie braku stabilności pracy na aktualnie zajmowanym stanowisku, które w stopniu co najmniej umiarkowanym zadeklarowało ok. 37 proc. osób. Jednocześnie spora liczba respondentów (72 proc.) wyraża przekonanie o łatwym znalezieniu podobnej posady w ciągu półrocza lub jakiejkolwiek innej pracy (77 proc.).

 

Wysoki jest indeks mobilności, który w najnowszym badaniu podniósł się o 4 punkty. Polska z indeksem mobilności na poziomie 111 punktów znalazła się na pierwszym miejscu w Europie. Polacy prezentują zatem największą gotowość do zmieniania aktualnego pracodawcy. Jednakże jak zauważa Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs firmy doradztwa personalnego Randstad: Otwartość nie oznacza jednak, że większość Polaków wysyła swoje CV i chodzi na rozmowy rekrutacyjne. Jesteśmy zdecydowanie bardziej bierni. Aktywnie nowego miejsca pracy poszukuje jedynie 12 proc. badanych, a mniej zobowiązująco rozgląda się za ciekawą ofertą - raczej czekając na telefon od znajomego niż przeszukując ogłoszenia o pracę – dalsze 20 proc. badanych.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra