Nowy Styl Group logoDorbud S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoOnyx Business Point logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoHAVRE Sp. z o.o. logoArchicom logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCOTEX Office Centre logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoTorus logoOmnitech Sp. z o.o. logoBusiness House logoUNIMOR Development S.A. logoFYI Commercial Consulting logoCity Space logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoSchüco International Polska logoEcho Investment logoCHB14 logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoLobos Nieruchomości logoGTV Lighting logoPRO-INVEST S.A. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoPartner Capital Group logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoSpectra Development logoINTERBIURO logoKart Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Rekordowo wysoki poziom rotacji na rynku pracy

Od początku roku aż 29 proc. Polaków zmieniło miejsce pracy lub stanowisko. Mamy zatem do czynienia z rekordowo wysokim poziomem rotacji na rynku pracy.

Najwyższym od pięciu lat poziomem rotacji na rynku pracy rozpoczynamy III kw. roku – wynika z badań firmy doradztwa personalnego Randstad. Wzrosła zatem otwartość Polaków na zmianę pracy. Zauważalne jest także przekonanie o tym, że kryzys demograficzny może pozytywnie wpływać na szanse zatrudnienia.

 

W czterech poprzednich kwartałach wg badań „Monitora Rynku Pracy” rotacja utrzymywała się na poziomie ok. 25 proc. Dane z II kw. 2016 r. wskazują na trend wzrostowy i plasują Polskę na pierwszym miejscu pośród badanych krajów europejskich. Wśród przyczyn zmiany pracy najczęstszym powodem jest poszukiwanie lepszych warunków (44 proc.). Kolejną podawaną przez 26 proc. respondentów przyczyną jest osobiste pragnienie zmian. Wciąż jednak można zaobserwować poczucie braku stabilności pracy na aktualnie zajmowanym stanowisku, które w stopniu co najmniej umiarkowanym zadeklarowało ok. 37 proc. osób. Jednocześnie spora liczba respondentów (72 proc.) wyraża przekonanie o łatwym znalezieniu podobnej posady w ciągu półrocza lub jakiejkolwiek innej pracy (77 proc.).

 

Wysoki jest indeks mobilności, który w najnowszym badaniu podniósł się o 4 punkty. Polska z indeksem mobilności na poziomie 111 punktów znalazła się na pierwszym miejscu w Europie. Polacy prezentują zatem największą gotowość do zmieniania aktualnego pracodawcy. Jednakże jak zauważa Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs firmy doradztwa personalnego Randstad: Otwartość nie oznacza jednak, że większość Polaków wysyła swoje CV i chodzi na rozmowy rekrutacyjne. Jesteśmy zdecydowanie bardziej bierni. Aktywnie nowego miejsca pracy poszukuje jedynie 12 proc. badanych, a mniej zobowiązująco rozgląda się za ciekawą ofertą - raczej czekając na telefon od znajomego niż przeszukując ogłoszenia o pracę – dalsze 20 proc. badanych.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra