UNIMOR Development S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoHAVRE Sp. z o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoGhelamco Poland logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKontor logoLC Corp S.A. logoINTER-BUD logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoPorto Office A Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoCity Space logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoVantage Development S.A. logoCOTEX Office Centre logoGTV Lighting logoEcho Investment logoAluprof S.A. logoForbo Flooring Systems Polska logoPodium Investment logoARTSERVIS sp. z o.o. logoBusiness House logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoArchicom logoSpectra Development logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoTétris Poland logoFYI Commercial Consulting logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTorus logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Hong Kong – najdroższe miejsce na wynajem biura

Cztery z pięciu najdroższych lokalizacji biurowych świata znajdują się w Azji. Wśród nich wygrywa Hong Kong – wynika z raportu CBRE Global Prime Office Occupancy Costs.

W rankingu najdroższych biur świata pierwsze miejsce zajmuje centralna dzielnica biznesu w Hong Kongu, w której koszty najmu są wysokości ok. 232 EUR/mkw./mies. Kolejne miejsce zajmuje londyński West End, trzecie Ulica Finansowa w Pekinie, czwarte miejsce przypadło Central Business District znajdującej się również w stolicy Chin. Piątkę najdroższych miejsc zamyka dzielnica West Kowloon, czyli ponownie – Hong Kong.

 

10 najdroższych lokalizacji biurowych na świecie:

POZYCJA LOKALIZACJA  KOSZT NAJMU (w EUR/mkw./mies.)
1 Hong Kong (Centrum), Hong Kong 231,75
2 Londyn - Centrum (West End), Wielka Brytania 209,46
3 Pekin (Ulica Finansowa), Chiny 150,19
4 Pekin (CBD), Chiny 145,02
5 Hong Kong (West Kowloon), Hong Kong 143,34
6 Tokio (dzielnica Marunouchi/Otemachi), Japonia 128,15
7 New Delhi (Connaught Place - CBD), Indie 119,55
8 Londyn - Centrum (City), Wielka Brytania 116,10
9 Nowy Jork (Midtown Manhattan), Stany Zjednoczone 109,17
10 Szanghaj (Pudong), Chiny 106,03

Źródło: CBRE, 2016

 

W badaniach kosztów najmu w biurowcach CBRE wzięto pod uwagę 126 miejsc na całym świecie. Wśród pierwszych 50 najdroższych 20 pozycji zajmują lokalizacje z Azji Pacyfiku, 20 z regionu EMEA (tj. Europa, Środkowy Wschód i Afryka) oraz 10 z obu Ameryk. W rankingu największych wzrostów w kosztach najmu prowadzą Hong Kong, Dublin, Sztokholm oraz Monterrey. Z kolei największe spadki zanotowały Calgary w Kanadzie (-16,8 proc.), Palma de Mallorca w Hiszpanii (-16,2 proc.), Santiago w Chile (-13,8 proc.), Singapur (-13,8 proc.) oraz Rio de Janeiro w Brazylii (-12,4 proc.)

 

Rynki środkowej i wschodniej Europy w większości odnotowały spadki w skali roku (poza Moskwą). W światowej 10 najdroższych miejsc znalazł się jedynie, ale za to dwukrotnie Londyn z dzielnicami West End (209 EUR/mkw./mies.) i City (116 EUR/mkw./mies.).

 

Spadek czynszów odnotowuje także np. Warszawa, która w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych na świecie plasuje się na 80 miejscu. W Warszawie w wyniku nadpodaży czynsze umowne utrzymują się na relatywnie niskim poziomie. Najbardziej atrakcyjne powierzchnie biurowe wynajmowane są za około 23,00 EUR/mkw./mies., nie uwzględniając licznych zachęt oferowanych najemcom. Całkowite koszty najmu spadły w Warszawie o 3,3 proc. w skali roku – twierdzi Katarzyna Gajewska, starszy konsultant z Działu Doradztwa i Analiz Rynkowych CBRE.

 


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra