INTERBIURO logoEcho Investment logoCity Space logoUNIMOR Development S.A. logoFYI Commercial Consulting logoOmnitech Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoTriGranit Corporation logoKart Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoPorto Office B Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoHexagon logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoPartner Capital Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoBusiness House logoLobos Nieruchomości logoArchicom logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoCHB14 logoKwiaty dla biura logoSawig Invest Group logoDEVCO Sp. z.o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoTorus logoOlivia Business Centre logoPRO-INVEST S.A. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoDorbud S.A. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoWOMAK HOLDING logoGhelamco Poland logoSchüco International Polska logoAWIM Grupa Inwestycyjna logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Hong Kong – najdroższe miejsce na wynajem biura

Cztery z pięciu najdroższych lokalizacji biurowych świata znajdują się w Azji. Wśród nich wygrywa Hong Kong – wynika z raportu CBRE Global Prime Office Occupancy Costs.

W rankingu najdroższych biur świata pierwsze miejsce zajmuje centralna dzielnica biznesu w Hong Kongu, w której koszty najmu są wysokości ok. 232 EUR/mkw./mies. Kolejne miejsce zajmuje londyński West End, trzecie Ulica Finansowa w Pekinie, czwarte miejsce przypadło Central Business District znajdującej się również w stolicy Chin. Piątkę najdroższych miejsc zamyka dzielnica West Kowloon, czyli ponownie – Hong Kong.

 

10 najdroższych lokalizacji biurowych na świecie:

POZYCJA LOKALIZACJA  KOSZT NAJMU (w EUR/mkw./mies.)
1 Hong Kong (Centrum), Hong Kong 231,75
2 Londyn - Centrum (West End), Wielka Brytania 209,46
3 Pekin (Ulica Finansowa), Chiny 150,19
4 Pekin (CBD), Chiny 145,02
5 Hong Kong (West Kowloon), Hong Kong 143,34
6 Tokio (dzielnica Marunouchi/Otemachi), Japonia 128,15
7 New Delhi (Connaught Place - CBD), Indie 119,55
8 Londyn - Centrum (City), Wielka Brytania 116,10
9 Nowy Jork (Midtown Manhattan), Stany Zjednoczone 109,17
10 Szanghaj (Pudong), Chiny 106,03

Źródło: CBRE, 2016

 

W badaniach kosztów najmu w biurowcach CBRE wzięto pod uwagę 126 miejsc na całym świecie. Wśród pierwszych 50 najdroższych 20 pozycji zajmują lokalizacje z Azji Pacyfiku, 20 z regionu EMEA (tj. Europa, Środkowy Wschód i Afryka) oraz 10 z obu Ameryk. W rankingu największych wzrostów w kosztach najmu prowadzą Hong Kong, Dublin, Sztokholm oraz Monterrey. Z kolei największe spadki zanotowały Calgary w Kanadzie (-16,8 proc.), Palma de Mallorca w Hiszpanii (-16,2 proc.), Santiago w Chile (-13,8 proc.), Singapur (-13,8 proc.) oraz Rio de Janeiro w Brazylii (-12,4 proc.)

 

Rynki środkowej i wschodniej Europy w większości odnotowały spadki w skali roku (poza Moskwą). W światowej 10 najdroższych miejsc znalazł się jedynie, ale za to dwukrotnie Londyn z dzielnicami West End (209 EUR/mkw./mies.) i City (116 EUR/mkw./mies.).

 

Spadek czynszów odnotowuje także np. Warszawa, która w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych na świecie plasuje się na 80 miejscu. W Warszawie w wyniku nadpodaży czynsze umowne utrzymują się na relatywnie niskim poziomie. Najbardziej atrakcyjne powierzchnie biurowe wynajmowane są za około 23,00 EUR/mkw./mies., nie uwzględniając licznych zachęt oferowanych najemcom. Całkowite koszty najmu spadły w Warszawie o 3,3 proc. w skali roku – twierdzi Katarzyna Gajewska, starszy konsultant z Działu Doradztwa i Analiz Rynkowych CBRE.

 

Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra