Vastint Poland Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoSchüco International Polska logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoCity Space logoPartner Capital Group logoNowy Styl Group logoAgrobex Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoFYI Commercial Consulting logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoLobos Nieruchomości logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoHAVRE Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoPorto Office B Sp. z o.o. logoHexagon logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoEcho Investment logoTorus logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoEcophon Saint-Gobain logoAluprof S.A. logoGhelamco Poland logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoOlivia Business Centre logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCHB14 logoDorbud S.A. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoUNIMOR Development S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoKwiaty dla biura logoTriGranit Corporation logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoBusiness House logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoArchicom logoALLCON INVESTMENT logoBREMA Sp. z.o.o. logoCOTEX Office Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Mniej kredytów?

Spadła liczba udzielanych przez banki kredytów konsumpcyjnych (fot. pixabay.com)
Spadła liczba udzielanych przez banki kredytów konsumpcyjnych (fot. pixabay.com)
Spadła liczba udzielanych przez banki kredytów konsumpcyjnych. Spowolnienie widoczne jest też na rynku kredytów hipotecznych.

Banki notują zmniejszenie liczby udzielanych kredytów konsumpcyjnych, a w maju br. po raz pierwszy odnotowano także spadek ich wartości. W tym miesiącu odnotowano także spowolnienie na rynku kredytów hipotecznych. Rządowe programy, takie jak „Rodzina 500 plus” i „Mieszkanie Plus”, będą miały wpływ na oba segmenty.

 

Jak podaje agencja Newseria Biznes z danych BIK wynika, że w maju udzielonych zostało 592 tys. kredytów konsumpcyjnych. Ich łączna kwota wyniosła 6,6 mld zł. W porównaniu z majem 2015 r. jest to 4,4 proc. mniej w ujęciu liczbowym i o 0,9 proc w wartościowym. W tym roku przez pierwsze pięć miesięcy udzielono 2,8 mln kredytów, a ich łączna kwota wyniosła 32,5 mld zł. Spada liczba udzielanych przez banki kredytów niskokwotowych, do 4 tys. Tę lukę uzupełniają firmy pożyczkowe. Widzimy wyraźne przesunięcie niskokwotowego finansowania w ich stronę – mówi agencji Newseria Biznes Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy w Biurze Informacji Kredytowej.

 

Wcześniejsze dwa lata były rekordowe w wartości udzielanych kredytów konsumpcyjnych. Obecny rok przyniósł stabilizację w zainteresowaniu tymi produktami sektora bankowego. Podtrzymujemy naszą prognozę – kredyty konsumpcyjne pozostaną stabilne, ich wartość ewentualnie wzrośnie o kilka procent przy spadku ich liczby, Prognozowanie obarczone jest jednak pewnym ryzykiem związanym z wpływem programu „Rodzina 500 plus” – zaznacza w rozmowie z agencją Newseria Biznes Waldemar Rogowski. Wg szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nawet 2,7 mln rodzin może skorzystać ze środków programu, co może mieć wpływ na korzystanie z kredytów konsumenckich.

 

Za kilka miesięcy będziemy mieli odpowiedź, czy program spowodował zmniejszenie zapotrzebowania na kredyty konsumpcyjne, czy wprost przeciwnie. Stabilne dochody z programu mogą stanowić podstawę do zaciągania kredytu. Jest też fundamentalne pytanie, na ile banki będą uznawały pieniądze z programu jako stabilny dochód. Zgodnie z rekomendacją KNF-u tylko dochody stabilne i długoterminowe mogą być brane pod uwagę do wyliczenia zdolności kredytowej – tłumaczy Waldemar Rogowski.

 

Popyt zmniejszył się też na kredyty hipoteczne, których od stycznia do maja udzielono 83,7 tys. na kwotę 17,6 mld zł. W maju liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniosła 16,1 tys. i jest to o 3,4 proc. mniej w odniesieniu do ubiegłego roku. Rządowy projekt "Mieszkanie plus" może wpłynąć na zmniejszenie liczby osób zaciągających kredyty na mieszkanie, ponieważ zdecydują się oni na tani wynajem proponowany przez program.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra