Kinnarps Polska Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoHAVRE Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCOTEX Office Centre logoDEVCO Sp. z.o.o. logoOlivia Business Centre logoFYI Commercial Consulting logoTétris Poland logoEcho Investment logoTorus logoPRO-INVEST S.A. logoCHB14 logoArchicom logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoGTV Lighting logoBusiness House logoGhelamco Poland logoPorto Office B Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoCity Space logoKwiaty dla biura logoGłówka Pracuje logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSpectra Development logoOnyx Business Point logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoINTERBIURO logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoSchüco International Polska logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoUNIMOR Development S.A. logoLC Corp S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoOmnitech Sp. z o.o. logoCity Office logoTętnowski Development Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Mniej kredytów?

Spadła liczba udzielanych przez banki kredytów konsumpcyjnych (fot. pixabay.com)
Spadła liczba udzielanych przez banki kredytów konsumpcyjnych (fot. pixabay.com)
Spadła liczba udzielanych przez banki kredytów konsumpcyjnych. Spowolnienie widoczne jest też na rynku kredytów hipotecznych.

Banki notują zmniejszenie liczby udzielanych kredytów konsumpcyjnych, a w maju br. po raz pierwszy odnotowano także spadek ich wartości. W tym miesiącu odnotowano także spowolnienie na rynku kredytów hipotecznych. Rządowe programy, takie jak „Rodzina 500 plus” i „Mieszkanie Plus”, będą miały wpływ na oba segmenty.

 

Jak podaje agencja Newseria Biznes z danych BIK wynika, że w maju udzielonych zostało 592 tys. kredytów konsumpcyjnych. Ich łączna kwota wyniosła 6,6 mld zł. W porównaniu z majem 2015 r. jest to 4,4 proc. mniej w ujęciu liczbowym i o 0,9 proc w wartościowym. W tym roku przez pierwsze pięć miesięcy udzielono 2,8 mln kredytów, a ich łączna kwota wyniosła 32,5 mld zł. Spada liczba udzielanych przez banki kredytów niskokwotowych, do 4 tys. Tę lukę uzupełniają firmy pożyczkowe. Widzimy wyraźne przesunięcie niskokwotowego finansowania w ich stronę – mówi agencji Newseria Biznes Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy w Biurze Informacji Kredytowej.

 

Wcześniejsze dwa lata były rekordowe w wartości udzielanych kredytów konsumpcyjnych. Obecny rok przyniósł stabilizację w zainteresowaniu tymi produktami sektora bankowego. Podtrzymujemy naszą prognozę – kredyty konsumpcyjne pozostaną stabilne, ich wartość ewentualnie wzrośnie o kilka procent przy spadku ich liczby, Prognozowanie obarczone jest jednak pewnym ryzykiem związanym z wpływem programu „Rodzina 500 plus” – zaznacza w rozmowie z agencją Newseria Biznes Waldemar Rogowski. Wg szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nawet 2,7 mln rodzin może skorzystać ze środków programu, co może mieć wpływ na korzystanie z kredytów konsumenckich.

 

Za kilka miesięcy będziemy mieli odpowiedź, czy program spowodował zmniejszenie zapotrzebowania na kredyty konsumpcyjne, czy wprost przeciwnie. Stabilne dochody z programu mogą stanowić podstawę do zaciągania kredytu. Jest też fundamentalne pytanie, na ile banki będą uznawały pieniądze z programu jako stabilny dochód. Zgodnie z rekomendacją KNF-u tylko dochody stabilne i długoterminowe mogą być brane pod uwagę do wyliczenia zdolności kredytowej – tłumaczy Waldemar Rogowski.

 

Popyt zmniejszył się też na kredyty hipoteczne, których od stycznia do maja udzielono 83,7 tys. na kwotę 17,6 mld zł. W maju liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniosła 16,1 tys. i jest to o 3,4 proc. mniej w odniesieniu do ubiegłego roku. Rządowy projekt "Mieszkanie plus" może wpłynąć na zmniejszenie liczby osób zaciągających kredyty na mieszkanie, ponieważ zdecydują się oni na tani wynajem proponowany przez program.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra