Schüco International Polska logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoLC Corp S.A. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPartner Capital Group logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoOnyx Business Point logoCHB14 logoGhelamco Poland logoDorbud S.A. logoNowy Styl Group logoCOTEX Office Centre logoHAVRE Sp. z o.o. logoCity Space logoAgrobex Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoArchicom logoOmnitech Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoBusiness House logoKart Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoAluprof S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoEcho Investment logoUNIMOR Development S.A. logoINTERBIURO logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoFYI Commercial Consulting logoKwiaty dla biura logoTorus logoOlivia Business Centre logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoSpectra Development logoPRO-INVEST S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Mniej kredytów?

Spadła liczba udzielanych przez banki kredytów konsumpcyjnych (fot. pixabay.com)
Spadła liczba udzielanych przez banki kredytów konsumpcyjnych (fot. pixabay.com)
Spadła liczba udzielanych przez banki kredytów konsumpcyjnych. Spowolnienie widoczne jest też na rynku kredytów hipotecznych.

Banki notują zmniejszenie liczby udzielanych kredytów konsumpcyjnych, a w maju br. po raz pierwszy odnotowano także spadek ich wartości. W tym miesiącu odnotowano także spowolnienie na rynku kredytów hipotecznych. Rządowe programy, takie jak „Rodzina 500 plus” i „Mieszkanie Plus”, będą miały wpływ na oba segmenty.

 

Jak podaje agencja Newseria Biznes z danych BIK wynika, że w maju udzielonych zostało 592 tys. kredytów konsumpcyjnych. Ich łączna kwota wyniosła 6,6 mld zł. W porównaniu z majem 2015 r. jest to 4,4 proc. mniej w ujęciu liczbowym i o 0,9 proc w wartościowym. W tym roku przez pierwsze pięć miesięcy udzielono 2,8 mln kredytów, a ich łączna kwota wyniosła 32,5 mld zł. Spada liczba udzielanych przez banki kredytów niskokwotowych, do 4 tys. Tę lukę uzupełniają firmy pożyczkowe. Widzimy wyraźne przesunięcie niskokwotowego finansowania w ich stronę – mówi agencji Newseria Biznes Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy w Biurze Informacji Kredytowej.

 

Wcześniejsze dwa lata były rekordowe w wartości udzielanych kredytów konsumpcyjnych. Obecny rok przyniósł stabilizację w zainteresowaniu tymi produktami sektora bankowego. Podtrzymujemy naszą prognozę – kredyty konsumpcyjne pozostaną stabilne, ich wartość ewentualnie wzrośnie o kilka procent przy spadku ich liczby, Prognozowanie obarczone jest jednak pewnym ryzykiem związanym z wpływem programu „Rodzina 500 plus” – zaznacza w rozmowie z agencją Newseria Biznes Waldemar Rogowski. Wg szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nawet 2,7 mln rodzin może skorzystać ze środków programu, co może mieć wpływ na korzystanie z kredytów konsumenckich.

 

Za kilka miesięcy będziemy mieli odpowiedź, czy program spowodował zmniejszenie zapotrzebowania na kredyty konsumpcyjne, czy wprost przeciwnie. Stabilne dochody z programu mogą stanowić podstawę do zaciągania kredytu. Jest też fundamentalne pytanie, na ile banki będą uznawały pieniądze z programu jako stabilny dochód. Zgodnie z rekomendacją KNF-u tylko dochody stabilne i długoterminowe mogą być brane pod uwagę do wyliczenia zdolności kredytowej – tłumaczy Waldemar Rogowski.

 

Popyt zmniejszył się też na kredyty hipoteczne, których od stycznia do maja udzielono 83,7 tys. na kwotę 17,6 mld zł. W maju liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniosła 16,1 tys. i jest to o 3,4 proc. mniej w odniesieniu do ubiegłego roku. Rządowy projekt "Mieszkanie plus" może wpłynąć na zmniejszenie liczby osób zaciągających kredyty na mieszkanie, ponieważ zdecydują się oni na tani wynajem proponowany przez program.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra