ReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoWOMAK HOLDING logoGhelamco Poland logoLobos Nieruchomości logoBREMA Sp. z.o.o. logoSawig Invest Group logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoBusiness House logoAgrobex Sp. z o.o. logoTorus logoHexagon logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoOlivia Business Centre logoPartner Capital Group logoPRO-INVEST S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSchüco International Polska logoUNIMOR Development S.A. logoKwiaty dla biura logoCHB14 logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoCOTEX Office Centre logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoArchicom logoINTERBIURO logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoEcho Investment logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoDorbud S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoCity Space logoHAVRE Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoALLCON INVESTMENT logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Pracownik sezonowy to skarb

Braki w kadrze pracowników sezonowych (fot. pixabay.com)
Braki w kadrze pracowników sezonowych (fot. pixabay.com)
Kadra do prac sezonowych pilnie poszukiwana. Pracowników brakuje głównie w gastronomii, produkcji i rolnictwie.

W czerwcu bezrobocie spadło poniżej 9 proc. W związku z tym pracodawcom trudniej znaleźć osoby do prac sezonowych. Podczas tegorocznych wakcji pracowników brakuje głównie w rolnictwie, produkcji i gastronomii. Firmy logistyczne i transportowe również poszukują kierowców. 

W tym sezonie, właściwie już drugim z rzędu, firmy potrzebują kandydatów do pracy z kilku obszarów. Na przestrzeni kilku lat, a szczególnie ostatnich kwartałów, bezrobocie zdecydowanie spadało. Konsekwencją tego są trudności w pozyskaniu odpowiednich pracowników. Najbardziej popularnych kierunkiem, jeśli chodzi o polskich pracodawców, są pracownicy z Ukrainy – zauważa w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Marcin Ostrowski, dyrektor regionu w firmie doradztwa personalnego Adecco Poland. W związku z brakami w kadrach pracodawcy coraz częściej rekrutują obywateli Ukrainy, którzy coraz bardziej liczą się na polskim rynku pracy. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w zeszłym roku w krajowych urzędach pracy zarejestrowano ponad 780 tys. oświadczań o powierzeniu zatrudnienia cudzoziemcom. Dla porównania w 2014 r. takich oświadczeń zarejestrowano ok. 390 tys. W I kw. br. liczba oświadczeń o powierzeniu zatrudnienia obcokrajowcom wyniosła 318 tys., z czego 97,5 proc. dokumentów dotyczyło obywateli Ukrainy.

Okres wakacyjny wzbogaca  rynek pracy o studentów i uczniów. Jednak, jak zaznacza Marcin Ostrowski w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes, pracodawcy zatrudnią każdego, kto chce pracować:  Wiele firm oferuje osobom zatrudnionym w ramach prac sezonowych stałe zatrudnienie. Zaangażowaniem, prezentacją swoich umiejętności i kompetencji takie osoby mogą łatwo przekonać potencjalnego pracodawcę do tego, żeby zaufał im w dłuższej perspektywie. W tym aspekcie na rynku pracy trend zdecydowanie sprzyja pracownikom. Właściwie każda osoba, która się sprawdzi na stanowisku w ramach obowiązków tymczasowych, dostaje propozycję, aby zostać dłużej.

Podczas wakacji najpopularniejszą formą zatrudnienia są umowa o pracę w ramach usługi pracy tymczasowej lub umowy-zlecenia. Wynagrodzenie jest zróżnicowane i zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Najczęściej mieści się ono w granicach od 12 do 20 zł za roboczogodzinę.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra