Business House logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKwiaty dla biura logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoOlivia Business Centre logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTER-BUD logoFYI Commercial Consulting logoARTSERVIS sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoCOTEX Office Centre logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoSpectra Development logoGTV Lighting logoRIS Kotes logoPorto Office A Sp. z o.o. logoPodium Investment logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoForbo Flooring Systems Polska logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoTorus logoUNIMOR Development S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoKart Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoCity Space logoTétris Poland logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoAluprof S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Pracownik sezonowy to skarb

Braki w kadrze pracowników sezonowych (fot. pixabay.com)
Braki w kadrze pracowników sezonowych (fot. pixabay.com)
Kadra do prac sezonowych pilnie poszukiwana. Pracowników brakuje głównie w gastronomii, produkcji i rolnictwie.

W czerwcu bezrobocie spadło poniżej 9 proc. W związku z tym pracodawcom trudniej znaleźć osoby do prac sezonowych. Podczas tegorocznych wakcji pracowników brakuje głównie w rolnictwie, produkcji i gastronomii. Firmy logistyczne i transportowe również poszukują kierowców. 

W tym sezonie, właściwie już drugim z rzędu, firmy potrzebują kandydatów do pracy z kilku obszarów. Na przestrzeni kilku lat, a szczególnie ostatnich kwartałów, bezrobocie zdecydowanie spadało. Konsekwencją tego są trudności w pozyskaniu odpowiednich pracowników. Najbardziej popularnych kierunkiem, jeśli chodzi o polskich pracodawców, są pracownicy z Ukrainy – zauważa w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Marcin Ostrowski, dyrektor regionu w firmie doradztwa personalnego Adecco Poland. W związku z brakami w kadrach pracodawcy coraz częściej rekrutują obywateli Ukrainy, którzy coraz bardziej liczą się na polskim rynku pracy. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w zeszłym roku w krajowych urzędach pracy zarejestrowano ponad 780 tys. oświadczań o powierzeniu zatrudnienia cudzoziemcom. Dla porównania w 2014 r. takich oświadczeń zarejestrowano ok. 390 tys. W I kw. br. liczba oświadczeń o powierzeniu zatrudnienia obcokrajowcom wyniosła 318 tys., z czego 97,5 proc. dokumentów dotyczyło obywateli Ukrainy.

Okres wakacyjny wzbogaca  rynek pracy o studentów i uczniów. Jednak, jak zaznacza Marcin Ostrowski w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes, pracodawcy zatrudnią każdego, kto chce pracować:  Wiele firm oferuje osobom zatrudnionym w ramach prac sezonowych stałe zatrudnienie. Zaangażowaniem, prezentacją swoich umiejętności i kompetencji takie osoby mogą łatwo przekonać potencjalnego pracodawcę do tego, żeby zaufał im w dłuższej perspektywie. W tym aspekcie na rynku pracy trend zdecydowanie sprzyja pracownikom. Właściwie każda osoba, która się sprawdzi na stanowisku w ramach obowiązków tymczasowych, dostaje propozycję, aby zostać dłużej.

Podczas wakacji najpopularniejszą formą zatrudnienia są umowa o pracę w ramach usługi pracy tymczasowej lub umowy-zlecenia. Wynagrodzenie jest zróżnicowane i zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Najczęściej mieści się ono w granicach od 12 do 20 zł za roboczogodzinę.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra