Nowy Styl Group logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoHAVRE Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoAluprof S.A. logoFYI Commercial Consulting logoTorus logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoCHB14 logoTétris Poland logoDEVCO Sp. z.o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoKwiaty dla biura logoOnyx Business Point logoCity Office logoEcho Investment logoOlivia Business Centre logoSpectra Development logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoCOTEX Office Centre logoGłówka Pracuje logoUNIMOR Development S.A. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoCity Space logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoAgrobex Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoOmnitech Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoKart Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoINTERBIURO logoBusiness House logoGhelamco Poland logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArchicom logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Więcej za godzinę

Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł. (fot.pixabay.com)
Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł. (fot.pixabay.com)
Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł za godzinę pracy. Za wynagrodzenia niższe niż obowiązująca minimalna stawka będzie grozić grzywna.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o minimalnej stawce za godzinę pracy. Wyniesie ona 12 zł i będzie waloryzowana co roku. Po waloryzacji wyniesie ok. 13 zł, a za wypłacenie wynagrodzenia niższego od obowiązującej stawki minimalnej będzie grozić grzywna wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie będzie też waloryzowana minimalna stawka za godzinę. Ustawa nie przewiduje wliczania do wynagrodzenia dodatku za pracę w porze nocnej. Stawka godzinowa ma obejmować osoby zatrudnione na umowach zleceniach oraz samozatrudnionych, którzy świadczą jednoosobowo usługi dla firm. Minimalna stawka ma znaleźć zastosowanie we wszystkich umowach niezależnie od sposobu ustalanie wynagrodzenia (wg stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej itp.).

Wynagrodzenie ma być wypłacana co najmniej raz w miesiącu w formie pieniężnej. Z zasady godzinowego minimalnego wynagrodzenia wyłączone będą m.in. rodzinne domy pomocy, czy umowy cywilnoprawne przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Spod obowiązywania minimalnej stawki wyłączeni będą również zleceniobiorcy, którzy samodzielnie ustalają miejsce i czas realizacji zadań, a ich wynagrodzenie zależy od rezultatu.

Podwyższanie stawki będzie odbywać się w konsultacji z Radą Dialogu Społecznego w ramach negocjacji związanych ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę na etat i stawki godzinowej.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra