Aluprof S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoHexagon logoPorto Office B Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoINTERBIURO logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoTriGranit Corporation logoKwiaty dla biura logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoHAVRE Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoOlivia Business Centre logoSawig Invest Group logoBREMA Sp. z.o.o. logoEcho Investment logoEcophon Saint-Gobain logoBusiness House logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoLobos Nieruchomości logoALLCON INVESTMENT logoTorus logoCity Space logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKart Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoCOTEX Office Centre logoArchicom logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoGhelamco Poland logoOmnitech Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoCHB14 logoNowy Styl Group logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoFYI Commercial Consulting logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoDorbud S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Więcej za godzinę

Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł. (fot.pixabay.com)
Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł. (fot.pixabay.com)
Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł za godzinę pracy. Za wynagrodzenia niższe niż obowiązująca minimalna stawka będzie grozić grzywna.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o minimalnej stawce za godzinę pracy. Wyniesie ona 12 zł i będzie waloryzowana co roku. Po waloryzacji wyniesie ok. 13 zł, a za wypłacenie wynagrodzenia niższego od obowiązującej stawki minimalnej będzie grozić grzywna wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie będzie też waloryzowana minimalna stawka za godzinę. Ustawa nie przewiduje wliczania do wynagrodzenia dodatku za pracę w porze nocnej. Stawka godzinowa ma obejmować osoby zatrudnione na umowach zleceniach oraz samozatrudnionych, którzy świadczą jednoosobowo usługi dla firm. Minimalna stawka ma znaleźć zastosowanie we wszystkich umowach niezależnie od sposobu ustalanie wynagrodzenia (wg stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej itp.).

Wynagrodzenie ma być wypłacana co najmniej raz w miesiącu w formie pieniężnej. Z zasady godzinowego minimalnego wynagrodzenia wyłączone będą m.in. rodzinne domy pomocy, czy umowy cywilnoprawne przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Spod obowiązywania minimalnej stawki wyłączeni będą również zleceniobiorcy, którzy samodzielnie ustalają miejsce i czas realizacji zadań, a ich wynagrodzenie zależy od rezultatu.

Podwyższanie stawki będzie odbywać się w konsultacji z Radą Dialogu Społecznego w ramach negocjacji związanych ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę na etat i stawki godzinowej.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra