Dom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoPorto Office A Sp. z o.o. logoPodium Investment logoOlivia Business Centre logoCity Space logoNowy Styl Group logoKart Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSpectra Development logoBusiness House logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDEVCO Sp. z.o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoTétris Poland logoHAVRE Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoVantage Development S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoAluprof S.A. logoKwiaty dla biura logoRIS Kotes logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoTorus logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFYI Commercial Consulting logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Więcej za godzinę

Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł. (fot.pixabay.com)
Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł. (fot.pixabay.com)
Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł za godzinę pracy. Za wynagrodzenia niższe niż obowiązująca minimalna stawka będzie grozić grzywna.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o minimalnej stawce za godzinę pracy. Wyniesie ona 12 zł i będzie waloryzowana co roku. Po waloryzacji wyniesie ok. 13 zł, a za wypłacenie wynagrodzenia niższego od obowiązującej stawki minimalnej będzie grozić grzywna wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie będzie też waloryzowana minimalna stawka za godzinę. Ustawa nie przewiduje wliczania do wynagrodzenia dodatku za pracę w porze nocnej. Stawka godzinowa ma obejmować osoby zatrudnione na umowach zleceniach oraz samozatrudnionych, którzy świadczą jednoosobowo usługi dla firm. Minimalna stawka ma znaleźć zastosowanie we wszystkich umowach niezależnie od sposobu ustalanie wynagrodzenia (wg stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej itp.).

Wynagrodzenie ma być wypłacana co najmniej raz w miesiącu w formie pieniężnej. Z zasady godzinowego minimalnego wynagrodzenia wyłączone będą m.in. rodzinne domy pomocy, czy umowy cywilnoprawne przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Spod obowiązywania minimalnej stawki wyłączeni będą również zleceniobiorcy, którzy samodzielnie ustalają miejsce i czas realizacji zadań, a ich wynagrodzenie zależy od rezultatu.

Podwyższanie stawki będzie odbywać się w konsultacji z Radą Dialogu Społecznego w ramach negocjacji związanych ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę na etat i stawki godzinowej.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra