Olivia Business Centre logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoSpectra Development logoNowy Styl Group logoBusiness House logoTorus logoFYI Commercial Consulting logoForbo Flooring Systems Polska logoPorto Office A Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoEcho Investment logoINTERBIURO logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGTV Lighting logoVantage Development S.A. logoINTER-BUD logoHAVRE Sp. z o.o. logoArchicom logoUNIMOR Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoGhelamco Poland logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoTétris Poland logoAluprof S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoCity Space logoKontor logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoLC Corp S.A. logoPodium Investment logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAgrobex Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Więcej za godzinę

Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł. (fot.pixabay.com)
Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł. (fot.pixabay.com)
Od 2017 r. minimalna płaca godzinowa nie może być niższa niż 12 zł za godzinę pracy. Za wynagrodzenia niższe niż obowiązująca minimalna stawka będzie grozić grzywna.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o minimalnej stawce za godzinę pracy. Wyniesie ona 12 zł i będzie waloryzowana co roku. Po waloryzacji wyniesie ok. 13 zł, a za wypłacenie wynagrodzenia niższego od obowiązującej stawki minimalnej będzie grozić grzywna wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie będzie też waloryzowana minimalna stawka za godzinę. Ustawa nie przewiduje wliczania do wynagrodzenia dodatku za pracę w porze nocnej. Stawka godzinowa ma obejmować osoby zatrudnione na umowach zleceniach oraz samozatrudnionych, którzy świadczą jednoosobowo usługi dla firm. Minimalna stawka ma znaleźć zastosowanie we wszystkich umowach niezależnie od sposobu ustalanie wynagrodzenia (wg stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej itp.).

Wynagrodzenie ma być wypłacana co najmniej raz w miesiącu w formie pieniężnej. Z zasady godzinowego minimalnego wynagrodzenia wyłączone będą m.in. rodzinne domy pomocy, czy umowy cywilnoprawne przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Spod obowiązywania minimalnej stawki wyłączeni będą również zleceniobiorcy, którzy samodzielnie ustalają miejsce i czas realizacji zadań, a ich wynagrodzenie zależy od rezultatu.

Podwyższanie stawki będzie odbywać się w konsultacji z Radą Dialogu Społecznego w ramach negocjacji związanych ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę na etat i stawki godzinowej.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra