Agrobex Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoHAVRE Sp. z o.o. logoTorus logoINTER-BUD logoBusiness House logoForbo Flooring Systems Polska logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTERBIURO logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoKontor logoSpectra Development logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoNowy Styl Group logoARTSERVIS sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoCity Space logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoOlivia Business Centre logoPorto Office A Sp. z o.o. logoTétris Poland logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoArchicom logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoUNIMOR Development S.A. logoVantage Development S.A. logoPodium Investment logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Warszawa w pogoni za Krakowem

Fot. materiały Walter Herz
Fot. materiały Walter Herz
W Warszawie przybywa centrów usług dla biznesu specjalizujących się w zaawansowanej obsłudze finansowo-księgowej globalnych firm. Jeśli chodzi o ich liczebność stolica zajmuje pierwsze miejsce w Polsce, a pod względem zatrudnionych w sektorze BPO/SSC osób Warszawa goni Kraków.

Warszawa jest ośrodkiem o największej liczbie centrów nowoczesnych usług dla biznesu spośród 40 lokalizacji w Polsce, w których rozwija się sektor BPO/SSC. W stolicy działa obecnie 160 centrów usług wspólnych, w których pracuje 36 664 osób (wg danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych). Warszawa ma pierwsze miejsce pod względem liczebności centrów, a drugie (po Krakowie) jeśli chodzi o zatrudnienie w tym segmencie rynku.

 

Warszawa od lat jest jednym z trzech polskich miast (poza Krakowem i Wrocławiem, które są obecne na liście Tholons TOP 100 BPO locations. Pozycja Warszawy w tym rankingu stale rośnie. W tym roku była na 25 miejscu, na czwartej lokacie pośród wszystkich krajów regionu CEE i drugiej w Polsce. I nie są to puste rekomendacje, ponieważ co roku widzimy jak wielkie międzynarodowe organizacje otwierają swoje biura w Warszawie – zauważa Wiktor Doktór, prezes fundacji Pro Progressio.

 

Warszawa przyciąga nowych inwestorów i najemców ze względu na największy w kraju dostęp do wykwalifikowanych kadr i zasób ponad 5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Aglomeracja jest atrakcyjną lokalizacją dla zagranicznych firm, przede wszystkim z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Skandynawii, jak również spółek szwajcarskich.

 

W Polsce obsługiwana jest znacząca liczba największych światowych instytucji finansowych i banków, wśród których znajdują się m.in. UBS, ING, BNP Paribas, HSBC, Deutsche Bank, Credit Suisse, Citibank, RBS, UniCredit, Santander i Nordea.

 

Z raportu PAIIZ wynika, że województwo mazowieckie przyciąga największą liczbę zagranicznych inwestorów. Jest to w głównej mierze zasługa Warszawy. Prognozy mówiące o tym, że Warszawa będzie skupiać coraz więcej projektów BPO/SSC sprawiają, że obecnie w budowie znajduje się wiele inwestycji skierowanych do najemców z tego sektora. Warszawski rynek oferuje dziś duży wybór nowoczesnej powierzchni biurowej, w aglomeracji powstaje około 700 tys. mkw. biur – wskazuje prezes Bartłomiej Zagrodnik, prezes zarządu Walter Herz.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra