Kontor logoForbo Flooring Systems Polska logoHAVRE Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTorus logoUNIMOR Development S.A. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoVastint Poland Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTERBIURO logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoCOTEX Office Centre logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoBusiness House logoCity Space logoDEVCO Sp. z.o.o. logoFYI Commercial Consulting logoArchicom logoINTER-BUD logoPodium Investment logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSpectra Development logoTétris Poland logoAluprof S.A. logoOlivia Business Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Dawny budynek Banku Polskiego w Gdyni w rękach Moderny

Budynek dawnego Banku Polskiego w Gdyni Fot: PrzemaS93 (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons
Budynek dawnego Banku Polskiego w Gdyni Fot: PrzemaS93 (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons
Gmach dawnego Banku Polskiego zlokalizowany w Gdyni u zbiegu ul. 3 Maja i 10 Lutego w Gdyni zakupiła firma Moderna. Deweloper planuje projekt wielofunkcyjny.

Budynek Banku Polskiego od 1984 r. znajduje się w rejestrze zabytków. Oznacza to, że jest on pod ścisłą ochroną konserwatorską. Budynek kilkukrotnie zmieniał właściciela, a od wielu lat  nie był zagospodarowany i remontowany.

 

Przywrócenie świetności temu miejscu będzie dla nas niezwykłym zaszczytem i wyzwaniem. Zabytkowy, wielkiej urody obiekt, zlokalizowany w sercu Gdyni, zostanie odrestaurowany z wielką pieczołowitością i nabierze dawnego blasku. Dopiero co sfinalizowaliśmy zakup tej nieruchomości, dlatego jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o konkretnych projektach. Więcej na ten temat będziemy mogli powiedzieć wiosną. Na razie analizujemy szczegółowo sytuację. Rozważane są różne możliwości. Planujemy, że powstanie tu obiekt wielofunkcyjny. W tej chwili pod uwagę brane są funkcje hotelowe, restauracyjne, ale także biurowe i mieszkaniowe – komentuje Adam Małaczek, Prezes Zarządu Moderna.


Budynek na zamówienie Banku Polskiego zaprojektował  architekta Stanisława Filasiewicza w 1927 r. Z kolei, autorem projektu sali głównej – ze sklepieniami krzyżowymi wspartymi na kolumnach, sufitami ozdobionymi rozetami i półkolistymi oknami, oraz reprezentacyjnych schodów w stylu art déco był Tadeusz Rytarowski.  Drzwi do skarbca wykonał Gustaw Gottschalk z Warszawy. Budowę budynku ukończono w 1929 r. Gmach postawiono na planie litery L, z głównym wejściem w narożnym podcieniu. Architektura budynku łączy cechy klasycyzmu akademickiego z elementami neorenesansowymi.


Do połowy 2003 r. zlokalizowana była tu siedziba banku Millenium. Wcześniej, do lat 80. ubiegłego wieku, w prawym skrzydle budynku znajdowały się mieszkania kierowniczej kadry.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra