Agrobex Sp. z o.o. logoCity Space logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoBusiness House logoVantage Development S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTERBIURO logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoOlivia Business Centre logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoArchicom logoARTSERVIS sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoForbo Flooring Systems Polska logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoPodium Investment logoVastint Poland Sp. z o.o. logoTétris Poland logoHAVRE Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoKontor logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoTorus logoUNIMOR Development S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoFYI Commercial Consulting logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoSpectra Development logoINTER-BUD logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

JLL podsumowało Warszawę

Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa JLL
Tyle powierzchni biurowej nie trafiło na warszawski rynek od 2000 r.! Popyt natomiast osiągnął drugi w historii najlepszy wynik, czyli ok. 755 000 mkw. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń na stołecznym rynku biurowym w 2016 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wydarzeń i trendów na warszawskim rynku biurowym w 2016 r. wg JLL:  


To był bardzo intensywny rok na rynku biurowym w Warszawie. Deweloperzy ukończyli ok. 407 000 mkw. nowych biur, najwięcej od czasu boomu w 2000 r. Rynek utrzymuje dynamiczne tempo rozwoju, a w realizacji jest 675 000 mkw. powierzchni, z czego 330 000 mkw. może trafić do użytku w tym roku, jeśli plany ogłoszone przez deweloperów zostaną zrealizowane w terminie. Co szczególnie ważne, za podażą szedł popyt – w Warszawie w ubiegłym roku podpisano umowy najmu na ok. 755 000 mkw., co jest drugim najlepszym wynikiem w historii tego rynku. Nowe projekty przyciągnęły prestiżowych najemców, międzynarodowe firmy rozszerzyły zakres działalności w Warszawie, a liczne korporacje zdecydowały się przedłużyć umowy najmu w obecnych lokalizacjach – informuje Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa JLL.


Najwięcej powierzchni tj. 239 000 mkw. wynajęto w Centrum (Centralny Obszar Biznesowy i Obrzeża Centrum), następnie na Mokotowie (155 100 mkw.) oraz w strefie South West (151 800 mkw.).

 

Największe umowy najmu w Warszawie, w 2016 r. 

 

Firma Budynek Powierzchnia (mkw.)
BGŻ BNP Paribas Budynek przy ul. Kasprzaka 22 000
Poufny najemca, sektor usług medycznych Park Postępu 12 300
Poufny najemca, sektor informatyczny Warsaw Financial Center 8 300

Źródło: JLL, PORF, 2016


Do najbardziej aktywnych najemców na warszawskim rynku biurowym należały firmy usługowe, produkcyjne, z sektora informatycznego oraz bankowego. To właśnie na te branże przypadło łącznie 74% zapotrzebowania na powierzchnie biurowe w 2016 r. Warto również zauważyć, że w ostatnim czasie wzrosła rola Warszawy jako atrakcyjnej lokalizacji dla firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych. W ostatnich dwóch latach swoje centra usług zdecydowały się uruchomić w mieście takie marki jak m.in. Credit Suisse, Dentons, DLA Piper, William Demant czy Bain & Company – zaznacza Anna Młyniec, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych i reprezentacji najemcy JLL.

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra