Przesterzenie biurowe na sprzedaż i wynajem

Czego muszą nauczyć się internauci?

(fot. pixabay.com)
(fot. pixabay.com)
Wielu ludzi naraża swoje bezpieczeństwo online. Na ryzyko sporą liczbę internautów narażają powszechne błędy dotyczące … haseł.

Ciągle wielu użytkowników internetu musi nauczyć się tego, jak opanować skuteczne stosowanie haseł, takie które będzie zapewniało im ochronę online. Jak wynika z danych Kaspersky Lab sporo osób poprzez wybór niewłaściwych haseł czy popełnianie różnych błędów w tym zakresie naraża swoje bezpieczeństwo. Co więcej może to mieć naprawdę dalekosiężne konsekwencje.

 

Badanie Kaspersky Lab ujawniło trzy powszechne błędy dotyczące haseł. Na ryzyko wielu internautów naraża się poprzez:

 

  • stosowanie tego samego hasła do wielu kont. Jeśli takie hasło wycieknie, to użytkownikowi grozi zhakowanie kliku jego profili znajdujących się na różnych serwisach
  • wykorzystywanie haseł łatwych do złamania
  • przechowywanie haseł w niezabezpieczony sposób

 

Zważywszy na ilość prywatnych i poufnych informacji, jakie obecnie przechowujemy online, powinniśmy bardziej zadbać o zabezpieczenie się przy pomocy skutecznej ochrony opartej na haśle. To zalecenie wydaje się oczywiste, jednak wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że wpada w pułapkę popełniania prostych błędów dotyczących zarządzania hasłami. Błędy te to w istocie pozostawienie "otwartych drzwi" dających dostęp do wiadomości e-mail, kont bankowych, prywatnych plików i innych zasobów cyfrowych – powiedział Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla konsumentów, Kaspersky Lab. 

 

Wykonane przez firmę Kaspersky Lab badanie pokazało, że próby włamania do kont doświadczyło wielu użytkowników (niemal jeden na pięciu – 18 proc.), ale tylko niewielu z nich do ochrony danych używało skutecznych haseł (np. tylko jedna trzecia osób tworzy nowe hasła dla różnych kont online).

 

Innym problemem jest również to, że używane przez internautów hasła są niewystarczająco silne. Zaledwie połowa badanych (47 proc.) stosuje w swoich hasłach kombinację wielkich i małych liter, a dwóch na trzech (64 proc.) użytkowników wykorzystuje zarówno litery, jak i cyfry.

 

Badanie wskazało również, że ludzie często niewłaściwie postępują ze swoimi hasłami. Niemal jedna trzecia (28 proc.) badanych przekazała hasło osobie ze swojej najbliższej rodziny, a jeden na dziesięciu użytkowników (11 proc.) ujawnił je znajomym. Niestety w ten sposób hasło może „wycieknąć” również poza krąg zaufanych nam osób. Ludzie stosują też metody zapamiętywania haseł, które nie są bezpieczne. Około 22 proc. badanych przyznało się m.in. do zapisywania haseł w notatniku. W takim przypadku istnieje ryzyko, że ktoś zobaczy hasło, a następnie je wykorzysta. 

 

Ludzie nadal popełniają podstawowe błędy, jeśli chodzi o hasła online. Najlepsze hasła to takie, których nie da się znaleźć w słowniku. Są długie, składają się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Problem polega na tym, że obecnie ludzie mają tak dużo kont online, że zapamiętanie bezpiecznego hasła do każdego z nich nie jest łatwe. Stosowanie rozwiązania do zarządzania hasłami może pomóc pamiętać i generować silne hasła, minimalizując ryzyko, że ktoś włamie się do konta – dodaje Andriej Mochola.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz